avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate alinajianu

Activitate alinajianu

Răspuns la discuția termen
multumesc de raspuns! Ce inseamna poate sa dureze foarte mult? Adica se poate si mai mult!
Mi.sa spus ca este in functie de judecator...!Ei nu am un termen legal in care sa dea termen?
Si inca ceva, nu ma pot adresa niciunde pentru situatia asta?

Buna seara,

Un raspuns clar nu va putea sa va dea nimeni, din pacate.
Adevarul este ca ocazional, in functie de gradul de incarcare al instantei etc., se intampla astfel de situatii, in care stabilirea primului termen de judecata dureaza foarte mult. Din ce am observat, problema este mai des intalnita in cazul actiunilor introduse in timpul vacantei judecatoresti (iulie-august).

Nu prea aveti ce face decat sa asteptati.

Răspuns la discuția termen
multumesc de raspuns! nu stiu cum sa procedez! Ati putea sa ma indrumati, va rog)!

Puteti sa va adresati CSM-Inspectia Judiciara reclamand aceasta situatie.

Răspuns la discuția termen
este posibil asa ceva?! nu pot sa cred! cred ca te afli cam in aceeasi situatie cu mine sau vei fi daca vei deschide un proces de tagada a paternitati![

Din pacate justitia e nedreapta , am depus dosar de divort in 27 martie , nici pana in momentul de fata nu am primit termen, am depus cerere peste cerere pt urgentarea cazului, nimic ,am ramas insarcinata cu alt barbat intre timp, alte probleme alt proces, sper sa primesti un raspuns cat mai curand.

Discuție termen
buna seara! poate cineva sa imi raspunda de ce nu primesc termen intr.un proces de tagada a paternitatii desi am facut toate demersurile necesare derulari( intampinari.raspuns la intampinari etc ) am depus dosarul in 23 .08.2017..am depus si cerere de urgentare a stabiliri termenului si nimic...
totusi a trecut foarte mult timp si nu inteleg de ce!? si avocatul si cei de la arhiva spun ca trebuia sa se stabileasca un termen pana acum....dar nimeni nu stie sa imi dea un raspuns clar!
Cum procedez in cazul in care sunt casatorita dar separata de sot, dand nastere unui copil cu altcineva ..Am nascut un copil in Anglia iar pe certificatul britanic este trecut tatal biologic. Cum procedez in momentul in care ii voi face certificatul romanesc daca este trecut tatal biologic si nu sotul din acte?
Va rog raspundeti.mi!
Multumesc de raspuns!
As putea insa sa aman inregistrarea ..scoaterea certificatului de nastere daca aici va fi trecut tatal copilului pana la definitivarea divortului si imediat dupa casatoria cu actualul?
Chiar daca se definitiveaza divortul pana atunci? In spital cand voi fi intrebata de tata ce va trebui sa spun?
Am si eu o problema la care nu gasesc rezolvare daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri! Sunt casatorita..dar separata de 2 ani iar intre timp am cunoscut pe cineva si in momentul de fata sunt insarcinata in 7 luni! In decembrie am depus cerere de divort! Daca pana se nasre bebele ( aprilie) nu se definitiveaza divortul ce se poate face ca acest copil sa ia numele actualului si nu numele sotului din act! Mentionez ca sunt in Anglia si tot aici o sa sa nasc! Ce se poate face si cum sa procedez! Multumesc
Răspuns la discuția sanatate
la internare nu s_a cerut niciun fel de adevereinta...doar la externare am dus acea adeverinta de care vorbeam anterior care s_a atasat la dosar si dupa care s_a eliberat cmul si acum am dus tot acea adeverinta care este valabila trei luni de la eliberare dar de data asta nu se mai poate!!!!
Răspuns la discuția sanatate
primul concediu medical nu a fost doar pe perioada spitalizari ci de 21 de zile total si totodata este singurul cm avut in ultimii ani....practic cu acea adeverinta atunci s_a putut iar acum nu se mai poate desi de atunci si pana acum firma a mai platit de doua ori...eu asta nu inteleg!