avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate florinon

Activitate florinon

Răspuns la discuția Drept de mostenire
sau cred ca ar mai fi solutia sa renunte toti mostenitori la partea lor in favoare matusii si ea ar mostenii tot , corect ?

"Acestia vor trebui sa plateasca si impozitul pe casa (acest impozit fiind in sarcina nudului proprietar)"
si daca impozitul a fost platit in tot acest timp de matusa ? oare se poate lega ceva ?
Răspuns la discuția Drept de mostenire
va multumesc , este o situatie destul de complicata matusa tatalui meu a vandut apartamentul fiului unei surori a dansei ( var de-al tatalui meu ) vandut cu drept de uzufruct , la ceva timp a murit varul apoi a murit si sotia , acum problema este ca stiti si dumneavoastra cum este la batranete doamna are 83 de ani si vrea si ea pe cineva sa stea cu ea sa o ingrijeasca si sperantele le avea in baiatul asta dar daca a murit a cam ramas in aer ...si acuma saraca nu are si ea ce sa lase cui o vrea sa o ingrijeasca si va dati seama ca pe degeaba nu se ofera nimeni si daia incercam sa gasim o cale sa isi recupereze si dansa apartamentul dar din cate am inteles si eu pana acum e cam greu deodata ce s-a facut act de vanzare cumparare cu baiatul acela chiar daca are chestia aia cu uzufruct. cred ca totusi exista o chestia de care sa se poata lega ceva de genul daca a vandut baiatului nu ar fi trebuit el sa plateasca impozite .. si alte cheltuieli de genul asta ? ma gandesc ca poate in instanta te poti ajuta de chestia asta .
Răspuns la discuția Drept de mostenire
v-am inteles multumesc
sper ca nu sunt prea insistent dar mai am o nedumerire am spus-o si mai sus , am inteles ca dupa moartea sotiei partea ei revine rudelor ei dar dupa moartea matusilor baiatului functioneaza aceeasi treaba partea matuselor revin reudelor lor respectiv fiilor lor ?
Răspuns la discuția Drept de mostenire
deci nu conteaza ca a fost dobandit inainte de casatorie ?
rudele sotiei sunt 2 frati si mama ei
si ar mai fi ceva , din partea care le revine matuselor baiatului in cazul in care unele matuse nu ar mai fi in viata le revine copiilor acestora ?
avand in vedere urmatoare situatie Un baiat a primit de la matusa lui inainte de casatorie un apartament cu drept de uzufruct , dupa casatorie baiatul a murit apoi sotia lui a murit si ea . intrebarea este cine are dreptul la mostenire rudele din partea sotiei sunt fratii si mama ei din partea baiatului matusa care i-a dat apartamentul cu drept de uzufruct inca mai este in viata, mama lui a murit si mai are cateva matusi si unchi in viata care la randul lor au si ei copii . imi cer scuze daca nu ma fac inteles situatia este cam complicata si as avea nevoie de un raspuns sigur , am fost pana acum la 3 persoane ...notar avocat si am primit 3 raspunsuri diferite . Va multumesc anticipat.
avand in vedere urmatoare situatie Un baiat a primit de la matusa lui inainte de casatorie un apartament cu drept de uzufruct , dupa casatorie baiatul a murit apoi sotia lui a murit si ea .
intrebarea este cine are dreptul la mostenire
rudele din partea sotiei sunt fratii si mama ei
din partea baiatului matusa care i-a dat apartamentul cu drept de uzufruct inca mai este in viata, mama lui a murit si mai are cateva matusi si unchi in viata care la randul lor au si ei copii .
imi cer scuze daca nu ma fac inteles situatia este cam complicata si as avea nevoie de un raspuns sigur , am fost pana acum la 3 persoane ...notar avocat si am primit 3 raspunsuri diferite . Va multumesc anticipat.
se da urmatoarea situatie
sa zicem ca vand o masina cuiva eu ma duc si o scot de la financiar iar cel care o cumpara nu vrea sa se duca sa o inscrie la financiar si sa o inmatriculeze .
ce se intampla cu acea masina ? cine plateste impozitul ei in perioada in care nu apare la financiar nicaieri?
adevarat ...termenul este de 30 de zile dupa care daca in acele 30 de zile nu ai trecut-o pe rol esti amendat coform nu stiu ce articol . ideea este ca raspunsul tau nu are cum sa fie corect pentru ca ar exista o perioada de 6 ani in care masina a fost unde ?!?
merci pentru raspuns daca imi dai si ceva surse parca mai imi vine sa cred ... as fi vrut sa fi fost asa simplu
Treaba sta in felul urmator in 2007 am cumparat o masina care nici pana in ziua de azi nu am trecut-o pe rol pentru ca nu am circulat cu ea .

Ce acte imi trebuiesc ca sa o radiez avand in vedere ca nu este pe rol deci probabil trebuie sa o inscriu pe rol si dupa aceea sa o radiez ?!

Daca este cazul sa o inscriu pe rol am inteles ca sunt pasibil de o amenda de la 60 la 260 de ron ?

Daca o inscriu pe rol voi plati imozitul pe acesti 6 ani + penalizari sau nu voi plati pentru ca vreau sa o radiez .
Daca poate cineva sa imi explice cam cum sta treaba ii raman dator .