avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate mateicostinel

Activitate mateicostinel

Vezi daca pug-ul, puz-ul mai este valabil, multe primarii nu le mai au valabile.Cu vecinu poti sa rezolvi foarte usor, in sensul ca poti sa-i faci o adresa catre primarie prin care ii pui in vedere sa-si puna parazapezi si burlane.Daca tot nu rezolvi faci o adresa catre ISC si atunci chiar rezolvi.
Ca sa stai linistit poti sa te duci pana la ISC filiala de resedinta a jud tau si acolo iti spun ce trebuie facut si cum stai in situatia ta.
Ei sunt cei mai in masura sa-ti raspunda, si totodata ai si un punct de vedere oficial.
ISC-UL este organismul care avizeaza supervizeaza primariile care dau autorizatii de construire.
Pe proiect cum ai acoperisu, adica apa curge si la vecin sau numai la tine? In legea constructiei nu da o limita de distanta fata de vecin.Poti sa pui casa si pe hotar cu conditia ca apa dupa acoperis sa curga la tine. Chiar si asa daca ai mai putin de 3 m cum zici tu poti sa pui jgheaburi si burlane sa conduci apa la tine fara sa afectezi pe vecin. Daca ai autorizatie de constructie, stai linistit nu se intampla nimic, dar daca nu ai, e cam problematic pentru ca trebuie sa-ti faci.
Nu trebuie sa ceri acordul vecinului pentru a construi, singurul document care sta la baza a ceea ce construiesti tu este autorizatia de constructie care este eliberata de catre primarie.
In contract nu este trecut ca mai sta inca o luna. Scrie dor ca de la data contractului sunt proprietar. In contract spune numarul chitantelor sau adeverintelor emise de catre asociatie in care se specifica ca nu are datorii, dar in realitate cand am fost sa declar contractul la CEZ, Asociatia de proprietari figureaza cu restante atat pe luna august si septembrie premergatoare incheierii contractului cat si pe luna octombrie cat am lasat-o eu sa stea.
Buna Ziua,

Am si eu urmatorul caz: In luna septembrie 2013 am cumparat un apartament prin credit ipotecar, dupa semnarea actelor fosta proprietara mi-a cerut un ragaz de 1 luna pentru a se muta asigurandu-ma ca la plecare va platii toate utilitatile pe luna respectiva.Toate bune si frumuoase, a venit ziua plecarii data de 28 octombrie 2013, dansa a plecat si nu a platit nici una din utilitati lasandu-ma pe mine cu toata paguba. Am sunat-o de nenumarate randuri cerandui sa imi plateasca intretinerea, curentul si cablu tv. Aceasta mi-a raspuns ca imi va plati, pana cand la ultima discutie din decembrie 2013 mi-a spus ca suma este prea mare si ca de unde este aceasta suma?.
Surpriza cea mai mare a fost cand m-am dus la intretinere si am aflat ca din luna august nu a platit cu toate ca asociatia a eliberat adeverinta in luna septembrie 2013 in ziua de 03 pentru a incheia contractul de vanzare cumparare.
Intrebare: 1.Cum pot eu recupera bani pentru intretinerea pe lunile august, septembrie si octombrie, in lunile cand fostul proprietar a stat acolo, avand si martori in acest sens?
2.Daca ii fac plangere la politie pentru inselatorie rezolv ceva?

Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Greseala coordonate cadastru
Problema este ca ambii avem cadastru,iar la trasarea in teren s-a observat neregula
Buna ziua.
Vecina a facut cadastru inaintea mea, pana aici totul ok.La un an dupa cadastrul ei eu am facut cadastru masurand din granita in granita( gard in gard care era facut de mai bine de 20 ani).Cand am facut bornarea conform cadastru sa vezi minune, coordonatele la punctele ei erau la 40 cm de gardul meu in interiorul proprietatii sale si tot asa pana la o diferenta de 2 m de gardul meu.Mentionez ca gardul este facut de 20 ani, iar cadastrul a fost facut in 2010. Automat cadastrul meu facut intre granite sa decalat cu suprapunerea pe punctele ei, ca sa fie acceptat de OICPI. CINE REMEDIAZA ACEASTA EROARE DE COORDONATE?
Răspuns la discuția despre titlul de proprietate
Multumesc mult pentru raspuns
Primaria poate sa dea copie dupa titlul meu de proprietate sau dupa orice act, altor persoane fizice , fara acordul meu.