avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate potarnichegalbena

Activitate potarnichegalbena

Buna seara

Am un pfa de resurse umane din mai 2014.
In iunie 2014 am depus declaratia 220, cu un calcul estimativ al veniturilor si cheltuielilor.
Acum incerc sa introduc ce am eu intr-un program de contabilitate , ma ajutati cu urmatoarele: am 3 facturi de constituire societate, tipizate , bonuri de taxi , si bonuri de articole uz casnic(detergenti) , ele se introduc pe cheltuieli deductibile integral? si tipizatele , stampila, registrul unic de control se introduc la : marfuri , obiecte de inventar?
daca sunt si angajat cu norma intreaba, cand mai trebuie sa depun declaratii la finante si care anume, pt actualizarea veniturilor?

Va multumesc anticipat pt raspunsuri
Răspuns la discuția Suspendare
Deci e correct sa fie suspendat de cand a lipsit -disciplinar,tinand cont ca e abatere disciplinara...nu trebuie pe per cat a lipsit suspendare absente si din data de cand e convocat -disciplinar,nu?
Răspuns la discuția Suspendare
Nu s a mai prezentat deloc la munca, nu mai raspunde LA tel, urmeza sa fie convocat la comisie... Inteleg ca se suspenda pt absente in perioada 10-12 si disciplinar din 13?... Si daca s-a suspendat disciplinar din 10, tinand cont ca e abatere , e gresit?
Discuție Suspendare
Pt absente nemotivate , in cazul in care angajatul este convocat LA comisie, cim se suspenda pt absente din prima zi de cand a lipsit pana LA data cand este convocat sau pana la data de cand e convocat? Ex absente din 10 pana in 12 convocat LA comisie in 20,suspendat pt absente pana cand, pana in 12 sau pana in 20 si apoi disciplinar? Si in cazul in care s a suspendat disciplinar din 10 pe toata durata cercetarii e grav? Cum ar interpreta itm greseala, se poate da amenda? Multumesc
Buna seara
S a procedat corect daca in cazul modificarii unui salariu al unui Cim , a fost introdusa in revisal o valoare gresita, distincta de cea de pe act ( a fost trecuta o suma mai mica) iar apoi s a facut corectie in baza acelui act aditional unde era mentionata valoarea corecta? sau trebuia facuta modificare a cim? si 2 acte : unul cu suma gresita si unul cu suma corecta? in revisal apare la raport salariat o modoficare si o corectie si la dosar un singur act aditional(cel cu salariul corect) multumesc
Discuție Facturi fiscale
Buna ziua
E obligatoriu ca pe factura fiscala sa fie trecut numele celui ce a intocmit-o si cnp?
Exista si o amenda daca nu sunt trecute aceste elemente?
Buna ziua

Daca doresc sa imi iau concediu fara plata 2 luni de zile, trebuie sa efectuez prima data concediu de odihna (care nu mi l-am luat anul acesta - tinand cont ca sunt angajata din 01.01.2014 ) ? si doar diferenta de zile in fara plata ? sau pot sa imi iau 2 luni de fara plata acum si concediul de odihna in decembrie?
Eu mi-am programat concediul de odihna in decembrie/, angajatorul fiind de acord sa il efectuez atunci .
Discuție Concediu
Buna ziua
Risca angajatorul o amenda daca , angajeaza o persoana in martie a.c. si ii da angajatului dreptul la toate zilele de concediu care sunt stipulate in contract (pt un an intreg, tinand cont ca ii revin acele zile doar daca era angajat din ianuarie?
multumesc
Discuție studii
Buna ziua
Poti urma cursurile la un grup scolar industrial pt o calificare daca nu ai 8 clase?
Răspuns la discuția desfacere cim
multumesc pt raspunsuri si imi cer scuze,nu a fost intentia mea sa inducin eroare pe cineva.
Aveti dreptate, trebuia sa pun intrebarile separat, doar ca doream sa stiu pe viitor cum se procedeaza in situatiile prezentate.