avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate Mariandreeea

Activitate Mariandreeea

Se da o persoana care lucreaza ca PFA cu norma de venit. Are un singur client caruia ii factureaza, in SUA.
Anul acesta preconizeaza ca va depasi cu putin norma de venit. Potrivit legii, cand plafonul este depasit, se plateste TVA. In acelasi timp, facturile emise catre SUA sunt trecute la decontul de TVA.
Prin urmare, persoana va trebui sa plateasca TVA dupa depasirea normei de venit in aceasta situatie? Cum e corect din punct de vedere legal?

Multumesc anticipat!
Buna ziua! Pe 12 dec 2012 s-a nascut fetita noastra, eu beneficiind acum de indemnizatia pentru cresterea copilului, in cadrul unui CCC de 2 ani. M-ar interesa sa lucrez ceva de acasa, fara a pierde aceasta indemnizatie. Daca obtin un job part-time, un contract de colaborare sau poate un internship platit, atunci acestea duc automat la incetarea primirii indemnizatiei? Ce alte solutii am avea?
Buna ziua!
In urma modificarii legii, nu am inteles exact daca stimulentul de insertie se acorda si daca alegi concediul de crestere a copilului pt 2 ani.
Se acorda doar daca alegi CCC pt un an si revii la serviciu inainte sa implineasca un an copilul? Si daca e obligatoriu ca celalalt parinte sa ia o luna de concediu, atunci sa inteleg ca ar trebui sa revin la serviciu cand copilul implineste 11 luni pentru a beneficia de acest stimulent?
Daca se alege CCC pt doi ani, atunci nu se acorda ub nicio forma stimulentul?
Deci care sunt conditiile acordarii stimulentului de insertie in conditiile legii actuale?

Multumesc mult!
Multumesc mult pt. indicatii! Ma speria gandul ca din cauza asta nu as mai putea intra in CCC. Dar ma incadrez pt. prima optiune data de dvs.
Buna ziua!
La jumatatea lui ianuarie expira contractul meu de munca. Eu nasc la jumatatea lui decembrie. Cand expira contractul de munca voi fi, practic, in plin concediu de maternitate. Ce se intampla cu zilele ramase din concediul de maternitate? Si ce se intampla cu concediul de crestere a copilului in cazul acesta? Voi mai putea lua indemnizatia?