Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Pfa cu norma de venit - plata tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Pfa cu norma de venit - plata tva

Se da o persoana care lucreaza ca PFA cu norma de venit. Are un singur client caruia ii factureaza, in SUA.
Anul acesta preconizeaza ca va depasi cu putin norma de venit. Potrivit legii, cand plafonul este depasit, se plateste TVA. In acelasi timp, facturile emise catre SUA sunt trecute la decontul de TVA.
Prin urmare, persoana va trebui sa plateasca TVA dupa depasirea normei de venit in aceasta situatie? Cum e corect din punct de vedere legal?

Multumesc anticipat!
Norma de venit e una, plafonul de TVA e altceva.
Depinde de specificul activitatii. Daca exportati produse/marfuri nu platiti TVA. Daca prestati servicii trebuie facuta o analiza, dar probabilitatea este foarte mare ca in urma analizei sa rezulte ca locul prestarii de servicii este SUA, locul in care se afla clientul dvs; in acest caz facturati fara TVA.