avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Activitate 841108

Activitate 841108

buna ziua
in cazul unu SRL cu domeniu de activitate comert (4363,4724) este nevoie de autorizatie de functionare de la primarie si DSV daca deschid un punct de luncru in alt judet? sau este deajuns numai certificatul constatator eliberat de ONRC de care apartine sediu social ? astazi mi`au calcat pragul cei de siguranta alimentelor si au zis ca am nevoie de autorizare de la ei si de primaria din suceava ca sa pot functiona.
pe forumuri am citit o groaza de lucruri si nu stiu ce sa mai cred...majoritatea au zis ca trebuie autorizare doar daca esti PF sau AF.
va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca stiuti ceva sigur.
multumesc anticipat
Buna ziua, revin din nou cu o problema: vreau sa declar punctul de lucru ca sa pot sa imi incep activitatea, am facut hotararea AGA, anexa si contorul de cuvinte, am luat declaratiile necesare si m-am intalnit cu proprietarii spatiului pe care l-am inchiriat. Le-am explicat ca pe langa contractul de inchiriere inregistrat la finante mai am nevoie si de o copie a unui act care sa dovedeasca ca ei detin acel spatiu de drept. Spatiul e cu etaj, din care doar parterul e teminat, etajul e inca in constructie. Mi-au spus ca schita nu pot sa imi dea, ca e inca la doar la primarie si nici un act de spatiu, ca si ala e la dosar si ei au un fel de act cu primaria, nu am inteles prea bine. Au zis ca pot sa fac punct de lucru doar cu acel contract inregistrat la finante si sa fac poze la spatiu, ca asa au facut si cei care au mai avut inchiriat acolo. Ei nu au mai auzit de asa ceva si cica suntem primii care le cerem o dovada a spatiului; cand inregistrezi contractul la finante cica deja faci dovada ca acel spatiu e al tau.
Ce pot sa fac in cazul aceste? Pot sa deschid doar cu actele pe care le am in prezent daca nu vor sa imi dea copie dupa act?
Răspuns la discuția Cod CAEN corect
Am gasit un model de hotarare AGA pentru deschiderea punctului de lucru dar acolo nu specifica daca trebuie numerotata sau nu ( ex. Hotararea AGA nr. 1 din....). In cazul in care vreau sa mai deschid un punct de lucru trebuie sa fie hotararea nr. 2 sau numerotarea nu este obligatorie?
Răspuns la discuția Cod CAEN corect
Cat costa activarea celorlalte 4 coduri CAEN secundare? Daca sunt SRL-D trebuie sa platesc aprobarea pentru punctul de lucru la Registrul Comertului sau sunt scutit de aceste taxe, la fel ca si la infiintarea firmei?
Discuție Cod CAEN corect
Buna ziua, urmeaza sa declar punctul de lucru unde imi voi desfasura activitatea si nu inteleg cum sta treaba cu codul CAEN principal si cele secundare. Trebuie sa le activez pe toate? Urmeaza sa imi deschid un magazin unde voi comercializa foarte multe dulciuri, bomboane, biscuiti, napolitane, ciocolata etc. Daca am la obiect principal de activitate trecut codul 4724 e corect sau mai trebuie sa activez si alte coduri?
Discuție SRL-D
buna seara,
am cateva nelamuriri si sper sa le clarific cu ajutorul vostru deoarece experienta mea este ff mica in acest domeniu.
am demarat actele pt un SRL-D cu 2 asociati (ambii asociati indeplinim conditiile impuse pentru SRL-D), am rezervat numele, am facut actul constitutiv, am depus capitalul social in banca, am facut contract de comodat pt spatiu social si am luat un brat de cereri de la RC ce urmeaza sa le completez...
societatea va avea sediuu social in Iasi dar punctul de lucru va fi in alt judet....ce nu mi1e clar si as vrea sa ma lamuriti...daca am depus actele fara sa declar punctul de lucru (proprietari de unde am inchiriat au gresit contractul care era inregistrat la finante si trebuie refacut) pot incepe activitatea la punctul de lucru pana iese autorizarea? citisem undeva ca in termen de 5 zile trebuie declarat punctul de lucru si in decursul a 30 de zile trebuie autorizat.
2. daca actele firmei ies luni pot sa pun in aceiasi zi dosarul pentru declararea punctului de lucru?
multumesc....si scuzati deranjul dar cei de la RC nu sunt prea sociabil cu novicii..