avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Activitate TrayanV

Activitate TrayanV

Răspuns la discuția Contract de munca
Va multumesc. Am sa verific inca odata CIM pe care deocamdata nu il am la mine. Probabil cand voi ajunge in tara am sa promovez o actiune in instanta. Vreau sa mai stiu daca firma este obligata sau nu sa imi plateasca transportul inapoi in tara ?
Bunza ziua ,


As dori si eu cateva informatii va rog frumos.
Sunt angajat la firma X cu sediul in Romania. Din cate am inteles firma noastra este subinchiriata de o frima din Franta. Noi in momentul de fata suntem inafara tarii (Franta). Din cate stiu eu diurna legala pentru Franta este de 35euro/zi. Noi nu primim acesti bani in fiecare luna. Sunt luni cand primim mai putin. Firma este obligata sa plateasca cei 35 euro/zi ca si diurna ?
O alta problema este cu intarzierea salariilor. Ni s-a promis ca vor intra banii in cont. De aproximatix 2-3 saptamani tot aceasta promisiune avem ca vom vedea banii. Pana in momentul de fata nu am primit pe luna septembrie niciun ban. Eu as vrea sa plec din firma, iar reprezentatii firmei au spus ca nu imi vor deconta transportul pentru ca nu imi respect contractul. As vrea sa mai stiu ce modalitate mai este pentru recuperarea baniilor cu care firma imi este datoare.
O alta problema e ca noi, muncitorii, nu am semnat unele dintre acte (in cazul meu ordinul de detasare). Ori a semnat cineva in locul meu ori nu este semnat. Am cerut sa primesc si eu o copie a ordinului de detasare si intotdeauna sunt evitat.
Inca o problema ar fi cazarea. Suntem cazati foarte multe persoane in camere foarte mici ( 4 pers intr-o camera de 10mp) si conditiile sunt destul de rele.
Deci pe scurt eu vreau sa parasesc firma dar mai vreau: sa imi recuperez banii cu care firma imi este datoare, sa mi se plateasca transportul pentru ca refuza, sa vad si eu actele cu care sunt angajat si diurna daca este de 35euro/zi?
Va rog frumos sa imi dati niste sfaturi, pentru mine si colegii mei, deoarece suntem mai multe persoane implicate in aceasta poveste.

Multumesc
Răspuns la discuția Contract de munca plus demisie !
data este 21.05.2015 ... va multumsc pentru raspunsuri ... sper ca voi ajunge la o intelegere comuna cu conducerea :)
Buna ziua !

Sunt angajatul unei firme din Romania. Firma respectiva mi-a facut contractul de munca pe perioada determinata (3 luni). Astazi am fost la firma sa anunt ca vreau sa demisionez , iar ei mi-am spus ca trebuie sa stau in preaviz de 21 zile lucratoare. Intrebarea mea este urmatoare: sunt obligat sa stau 21 zile lucratoare in preaviza daca contractul este pe perioada determinata? Nu se poate accepta demisia la zi sau firma decide ?

Multumesc.
Răspuns la discuția Accident masina firma
Bun.Haideti sa fi mai direct.Eu cat timp am lucrat la firma respectiva nu am avut contract de muncaa (lucram la negru) si nu am semnat nici contracte pentru masina.Deci eu nu figurez in fira respectiva si tot ma obliga sa o platesc desi ei nu sunt in regula.
Răspuns la discuția Accident masina firma
Problema e ca eu nu am semnat niciun contract de munca sau de luare/predare a masinii.
Buna ziua!!!

Am o problema urgenta si nici nu stiam la ce sectie sa postez asa ca am postat aici>Acuma 2 luni am avut un accident cu masina de firma.Problema e ca masina nu are CASCO asa ca patronu m'a obligat sa platesc eu pagubele.As vrea sa stiu daca masina este cumparata in Leasing nu trebuie facut mai nou CASCO , adica nu esti obligat? Si daca ai facut contract de comodare masinii pentru firma nici asa nu ar trebui normal sa aibe CASCO?! Tin sa anunt ca patronul firmei ma preseaza sa platesc reparatiile sustinand ca masina nu este obligata sa aibe CASCO desi este de firma. Astept raspunsuri cat mai repede.

Mii de multumiri :)
Buna ziua !

Tocmai am aflat ca daca ai vreunu dintre stramosi de nationalitate maghiara iti poti face cetatenie.Din cate am inteles iti trebuie un document care atesta ca persoana respectiva este de nationalitate maghiara sau a fost nascut pe teritorul Ungariei.Bunica mea este unguroaica , dar problema e ca in certificatul de nastere apare cu nume romanesc (fiind numele strabunicii mele) si din cate am auzit eu trebuie sa apara cu nume maghiar.As vrea sa stiu daca dinsa apare cu nume romanesc si unu dintre parintii ei ce apare in certificatul de nastere este maghiar as putea sa'mi fac si eu cetatenie maghiara?!


Mii de multumiri :D