avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate justmusy

Activitate justmusy

Buna seara, am cumparat o masina de la cineva si in momentul in care am primit acasa contractul de vanzare cumparare semnat de el la primarie am observat ca numele meu este scris gresit.In loc de Muscalu a fost scris Muscalau, este vreo problema la inmatriculare ?
Răspuns la discuția Ore de munca
Ok am inteles, dar nu tu decizi cate ore suplimentare vrei sa faci in luna aia, pur si simplu iti da programul si treci la munca.Am cateva zile in care muncesc 10-21 cu o ora pauza de masa.Si cand vrei sa te invoiesti trebuie sa recuperezi dupa ca daca le spui ca tu oricum lucrezi mai multe ore decat ar trebui ei iti spun ca tu nu ai ore suplimentare.Ni s-a dat sa semnam la inceput de an o hartie prin care trebuie sa fim de acord ca lucram ore suplimentare, pe care trebuie sa o semnezi ca dupa aia vei fi vanat si "ucis" :))
Discuție Ore de munca
Buna seara, sunt angajat al unei societati din Romania cu un numar mare de angajati si magazine.Pentru luna in curs am primit un program de 193 de ore lucru in afara de ora de pauza pe care o am in fiecare zi.Atata timp cat luna are 21 de zile lucratoare eu cate zile ar trebui muncesc in mod normal ? Mi se pare mult prea multe ore pentru liberele pe care le am.Tin sa precizez ca magazinul are program deschis inclusiv sambata-duminica.
Buna seara, v-as ruga sa ma sfatuiti in legatura cu o problema personala.Duminica pe la amiaza a venit un vecin de al meu beat crita si a intrat in curte la mine si a injurat-o pe mama mea si a facut-o in toate felurile, desi mama nu are nici o treaba cu el.In seara asta un alt vecin l-a amenintat pe tatal meu ca il omoara ca ii da cu un topor in cap ca are grija el de tata.Toata treaba se invarte in jurul unor pamanturi pe care tata le-a colectat pentru patronul lui care ia pamant in arenda de la oameni cu contract cu acte, totul in regula.Si asta care a venit duminica are si el pamant la patronul tatalui meu.Asta din seara asta ia si el pamant in arenda si are ciuda pe tata si pe patronul lui.As vrea sa ma duc la politie sa ii reclam pe amandoi dar nu stiu daca as rezolva ceva daca m-ar baga in seama, ca nici nu am martori care sa ma sustina.Ce e de facut in cazu asta ?
Răspuns la discuția Referat disciplinar
Va multumesc pentru ajutorul oferit !
Răspuns la discuția Referat disciplinar
ok deci sa inteleg ca are tot dreptul sa nu ne lase sa fim in parcarea firmei desi nu este el patronul, el fiind doar directorul de magazin :)
Răspuns la discuția Referat disciplinar
Adica sa inteleg ca are voie sa imi interzica ca asa vrea el sa nu parchez masina in parcarea firmei atata timp cat nu imi ofera un loc de parcare ca angajat.Si are voie sa imi spuna unde si cum sa parchez masina proprietate personala ? Chiar daca risc sa o parchez intr-un loc unde poate fi sparta.
Buna ziua, sunt angajat al unei societati foarte bine cunoscute in Romania si incepand de acu 2 luni de zile se modernizeaza magazinul si se mareste parcarea.Directorul de magazin prin repetate mailuri ne-a obligat sa parcam in afara parcarii destinata clientilor pana cand va fi gata noua parcare.Desi parcarea este mare si nu e mereu plina ochi am fost obligati sa parcam pe langa gard in afara spatiului detinut de firma.Mai nou ne-a fost interzis sa mai parcam in curtea firmei si sa parcam unde vrem noi dar sa nu fie in incinta.Si am parcat pe langa gardul firmei in drum ba altii pe o straduta laturalnica.Ieri am parca masina in curtea firmei si am avut surpriza ca dupa amiaza sa primim un nou mail de la director prin care ne spunea ca vom fi penalizati cu cate un referat disciplinar cu motivatia ca nu am ascultat de hotararea directorului de magazin.Ne-au trimis poze cu masinile filmate in parcare de parca eram criminali in serie si am fi facut cine stie ce lucruri.Nu mi se pare normal sa mi se interzica sa parchez in curtea firmei avand o parcare destul de mare 50-100 de masini incap, atata timp cat nu ni se ofera un alt loc unde sa parcam si mai ales sa fim sanctionati cu cate un referat pentru ca nu am vrut sa ne parcam masinile in strada cu riscul de a le gasi seara sparte sau cu cauciucuri taiate.As dori sa stiu daca e legal si normal asa ceva.Inca nu au venit cu referatele sa le semnam dar ma astept sa il primesc.
Răspuns la discuția Lucru fara liber
Sunt surprins de ce aud.Pana acum ea avea doar 2 zile libere pe luna si alea doar duminica.Si eu lucrez sambata si duminica dar mi se dau libere in timpul saptamanii.Lucra 2 duminici ca sa stea doua acasa.Deci ca sa incheiem discutia cine lucreaza sambata si duminica trebuie sa primeasca liber macar in timpul saptamanii si obligatoriu 2 pe sapt deci 8 libere pe luna.Si deci daca e anonima reclamatia e degeaba trebuie sa isi lase numele.Sunt curios sa vad acum ce fel de bonuri va primi daca i le da cu numele ei sau tot asa de la clienti si cu stampila magazinului asta insemnand ca nu pot sa le folosesti decat la acel magazin unde sunt si stampilate.Deci ceea ce fac patronii ei cu liberele si bonurile is deja chestii ilegale.
Răspuns la discuția Lucru fara liber
Si inca o chestie din salarul pe care il iau le-au fost opriti 2 mil si in locul lor le-au dat bonuri de masa timp de 2 luni cu numele angajatului insa pt luna trecuta au primit bonuri cu stampila magazinului care erau luate de la clienti.Nu ma pricep la de astea dar mie imi suna a ceva ilegal sa dai la angajati bonurile clientilor.Si daca ar face reclamatie la itm se poate face anonima fara ca nimeni sa stie cine a facut ?