avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1853 soluții astăzi
Forum Activitate lauradx

Activitate lauradx

In cazul in care un apartament are o izolatie proasta si deci un certificat energetic fals cu coeficienti incorecti, care pot fi demonstrati prin masuratori, cine raspunde pt acest fals? Constructorul care a vandut sau cel care a intocmit acest certificat? Cine este responsabil in instanta in acest caz?
Cum se face o actiune in contestatie la executare ?
Ce documente trebuie sa ai? Unde trebuie sa mergi? Ai nevoie de avocat?

Am primit un titlu executoriu pentru infiintare propriere care spune asa:
Impotriva prezentului inscris se poate introduce contestatie la instanta judecatoreasca competentaq, in termen de 15 zile de la comunicare sau luare la cunostinta, in conf cu preved art 172-173 din OG 92/2003.
Potrivit dispozitiilor art 9 akin 2 lit d din OG 92/2003, republicata..cand urmeaza sa se ia masuri de executare silita, nu este necesara audierea contribuabilului.

O seara buna.

Discuție Intabulare
Buna seara,

As dori sa va cer ajutorul cu privire la urmatoareale doua situatii de mai jos:

1) Cui ne adresam in cazul in care am castinat in proces 3 terenuri si ni s-au intabulat 2?

2) Cate zile ar trebui sa dureze emiterea unei intabulari?

Multumesc!
Buna seara utilizatori avocatnet,

Care sunt actele necesare de care am nevoie pentru a angaja un executor judecatoresc pentru un proces care s-a incheiat?
Am nevoie de vreun fel de aprobare de la tribunal?

Multumesc
In cat timp de la incheierea unui proces se poate apela la executare silita ?
Bunica mea a castigat un proces ( definitiv si irevocabil ). M-a rugat sa ma interesez in legatura cu problema ei. Dansa vrea sa apeleze la un executor judecatoresc pentru ca altfel nu v-a primi partea din bani de buna voie. Intrebarea este : se poate apela la un executor judecatoresc fara sa fie nevoie de existenta avocatului? Vrea sa rupa legatura cu avocata daca este posibil. Nu prea ne pricepem la aceste lucruri...
Multumim