avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate adriana1989

Activitate adriana1989

Răspuns la discuția Succesiune-Mostenire
Nu, a fost sub tutela rudei!
Buna ziua,

In anul 1993 X a decedat lasand in urma 2 copii Y si Z.Y a ajuns in grija unei rude iar Z a ramas in grija tatalui. Va rog sa imi spuneti daca se poate dupa 19 ani, Y sa isi ceara dreptul la mostenire ( la apartamentul unde au locuit parintii pana la decesul lui X, care dupa spusele apropiatilor ar fi fost primit de la locul de munca de catre sotul lui X si cumparat ulterior, asa cum se proceda in perioada respectiva, toata actiunea s-a petrecut in timpul casatoriei celor doi, apartament ce a fost vandut dupa decesul lui X). Avea voie sa il vanda fara acordul copiilor? Acestia fiind minori in varsta de 4 respectiv 5 ani? Y nu a fost instiintat de absolut nimic, nu stie daca a avut loc succesiunea dupa deces, etc.
Cum poate proceda in acest caz?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Infiintare PFA de catre medici
Ce am gasit in alt forum: "in cazul dvs nu se aplica prevederile og 44/2008 ci fiind vorba de o profesie liberala, in baza avizului de libera practica veti desfasura activitate in baza codului fiscal emis de MF".
Un medic se poate autoriza pentru a putea desfasura activitati independente ca persoana fizica autorizata (PFA) conform legislatiei in vigoare?
Care sunt actele necesare si unde se depun pentru inregisrare PFA?

Daca nu poate infiinta PFA, care este calea legala pentru a putea desfasura activitati independente?
Mentionez ca nu doreste deschiderea unui cabinet medical individual, ci doar o modalitate legala pentru a-si putea desfasura activitatea independent.

Va multumesc!
Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt pasii pentru deschiderea unui punct de lucru al unei clinici din Romania in Londra,ce documente,avize trebuie depuse acolo si unde anume?

Ma puteti ajuta?
X a trait in concubinaj cu Y.In data de...X a fost alungata din casa lui Y,lasand in casa mai multe lucruri,care au fost obiectul unei succesiuni si care au fost mostenite de copilul lui X,minor.Y refuza sa le dea de buna-voie.
Care este calea legala pentru a recupera aceste lucruri care fac parte din mostenirea copilului?
Va multumesc!
Va multumesc!
Va multumesc,insa intrebarea mea este daca aceasta practica este legala? Nu vreau sa ma trezesc sa fiu data in judecata pentru anularea marcii din acest motiv de o persoana interesata!Mentionez ca am avut un proces intentat pentru rea-credinta si as vrea sa ma bazez pe lege cand fac acest pas.
Buna ziua,
Detin o marca a carei perioade de protectie a expirat de 2 luni.As vrea sa stiu daca este legal sa depun o cerere de reinnoire sau sa depun o noua cerere de inregistrare?
In legea 84/1998/mod.,art.30 al.3 este prevazut un termen de 3 luni inainte de expirarea termenului de protectie pentru depunerea cererii de reinnoire,iar la al.5 este prevazut un termen de 6 luni dupa expirarea duratei de protectie pentru plata taxei de reinnoire. Am inteles ca se poate face aceasta cerere timp de 6 luni dupa expirarea termenului de 10 ani insa nu am gasit nici macar un art. in lege unde sa se specifice acest lucru.
As dori sa ma sfatuti in aceasta problema pentru ca vreau sa ma asigur ca este legala reinnoirea marcii dupa expirarea protectie.
Va multumesc!