avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate Sorin002

Activitate Sorin002

AP, prin chemarea in judecata solicita si plata cheltuielilor pentru notificarea prealabila si pentru etapa judecatii. In aceste conditii pot invoca exceptia sau trebuie sa achit cheltuielile pentru notificarea prealabila?
Multumesc!
Buna ziua,
In apartamentul cumparat de mine si sotia mea a locuit, timp de 4 ani, fiica noastra.
In ultimul an a acumulat datorii la intretinere mari, de care nu am aflat nici de la ea si nici de la asociatia de proprietari (AP).
AP ne-a trimis, in iunie 2021, o notificare de plata pentru 1700 lei, pe care trebuia sa o platim in 7 zile.
Pana la acest moment nu am primit nicio alta instiintare/notificare din partea administratorului AP.
In august 2021 am primit chemarea in judecata, AP solicitand plata intretinerii, in valoare de 2000 lei si cheltuieli de judecata in valoare de 1200 lei,
La sfarsitul lunii august am achitat valoarea de 2300 lei, reprezentand valoarea la zi a cheltuielilor de intretinere.
Cuantumul cheltuielilor de judecata mi se pare exagerat.
Pot invova exceptia ramanerii fara obiect a cerereii AP?
Urmeaza sa depun intampinare, iar primul termen de judecata este 30.09.2021.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Decizia de pensionare
Stagiu de 20 ani se bazeaza pe HG1550/2004 si OuG 4/2005. Iar marirea cu 50% pe baza Legii 263/2010.
In urma unui proces am obtinut hotararea instantei de a mi se recalcula pensia, prin modificarea stagiului necesar de la 30 la 20 ani.
Casa de pensii mi-a recalculat punctajul pentru pensie la nivelul anului 2007. Astfel coeficientul de 1,73 (calculat lin 2007) a fost reclaculat la 2,59.
Acest coeficient nu a mai fost actualizat conform Legii 263, prin marire cu 50%, avand in vedere ca am 30 de ani de munca la grupa I.
Casa de pensii judeteana refuza recalcularea pe motiv ca nu am contestat intr-un termen prevazut de ei, nu stiu exact unde.
Ce ar trebui sa fac? Sa contest la nivelul Casei de pensii centrale sau sa fac o noua actiune in justitie?
Dupa ce Parlamentul a aprobat prin lege OuG 2/2014, in care se precizeaza ca medicul nu este functionar public si nu poate fi asimilat FP, mai poate fi cercetat / condamnat medicul pentru luare de mita?
Buna ziua,
La momentul actual ma aflu in concediul postnatal (de la locul de munca de baza) pentru cresterea copilului pana la varsta de 2ani si totodata sunt inregistrata ca PFA (instruire personal).
As dori sa stiu daca pe perioada concediului postnatal pot avea contracte de colaborare (elaborare de cursuri pentru cursanti)pentru care sa fiu platita sau daca exista restrictii in acest sens.
Va multumesc,
Cristina
Răspuns la discuția Uzufructul viager
Uzufructuarul poate solicita anularea CVCC pe motiv ca nu i s-a acordat ajutorul necesar, medical sau de intretinere?
Contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager (CVC UV).
Poate fi anulat un CVC UV de catre o persoana care si-a vandut locuinta, avand drept de uzufruct viager?
In contract sunt stipulate clauze privind ajutorul dat vanzatorului de catre cumparator in cazul in care nu mai poate suporta cheltuielile de intretinere.
Discuție Plangerea

Acea persoana poate solicita daune materiale, avand in vedere ca acuzatiile formulate in palngere nu au fost dovedite?