avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate gaby_carey

Activitate gaby_carey

Cunosc modificarile aduse OG 111/2013, doresc sa stiu cum pot sa realizez veniturile (in limita a 6 ISR) ? La ce se refera VENITURILE SUPUSE IMPOZITULUI PE VENIT?
Mai exact, daca CIM este suspendat, se poare re-activa cumva?
Sau se poate numai sub alta forma gen contract conventie civila?
Am nevoie sa figurez din nou ca si angajata/colaboratoare in firma, pentru proiect european dar nu as vrea sa renunt la indemnizatie.

Am sunat la agentia pentru plati si inspectie sociala si mi-au spus ca nu se poate. Cam atat.
Buna ziua. M-am mobilizat si am fost la CAS.
Din pacate, conditia ca sa fie platibil retroactiv 0.85 % este sa fi avut contracte de munca (nu de colaborare). Daca nu a sfi avut contract de munca ar fi fost alta discutie - deci desi ni s eretin cei 5.5 % sanatate din toate contractele, cei 0.8/5 % se retin numai la angajator.
In cazul acesta veniturile extra salariale nu ma ajuta la cresterea cuantumului de postnatal.

Acum intrebarea mea devine urmatoarea:
Aceste venituri se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei de crestere copil? Pentru ca daca e asa, nu voi apela la toate cele 126 de zile de postnatal si voi trece direct in crestere copil.

Va multumesc
Multumesc pentru raspuns. Ma voi adresa zilele urmatoare CAS Timisoara pentru plata celor 0.85 %.
Ceea ce nu stiu este daca situatia mea se incadreaza in art de lege mentionat de dvs, eu neavand 2 locuri de munca ci 1 loc de munca si 2 contracte de conventie civila incheiate cu o alta firma.
Din ceea ce m-am documentat personal si va rog sa imi spuneti daca am inteles bine, este ca angajatorului ii aduc la cunostinta despre aceste 2 contracte si despre plata contributiilor, urmand ca acesta sa imi vireze TOATA indemnizatia (provenita atat dim CIM cat si din CConv. Civiloa), urmand ca acesta sa isi recupereeze ulterior sumele de la CAS.
Am inteles bine?
Anterior celor 6 luni raportate la luna in care voi intra in pre si postnatal (luate toate 126 zile odata in sept 2014 - dupa nastere), am avut pe langa contractul de munca si contracte de conventie civila, ca pers. fizica NEautorizata. Firma cu care am incheiat aceste contracte a virat si retinut din venitul brut, catre bugetul de stat impozit si CASS (sanatate).
Cum trebuie sa procedez si unde sa ma indrept pentru a-mi lua in calculul cuantumului de concediu pre si post natal, banii castigati din aceste contracte ?
Mentionez ca sunt insarcinata in 37 de saptamani si ca din luna 4 sunt in concediu de risc maternal, urmand ca toate cele 126 de zile de pre si post natal sa le solicit dupa nasterea copilului.

Oare sa anunt angajatorul si se ocupa el sau trebuie s afac alte demersuri in paralel la Casa de Sanatate?
Multumesc
Daca am cerut garantie de participare, am facut bine daca am returnat-o catre pierzator in ziua urmatoare comunicarii rezultatului procedurii? Cand ar trebui sa o returnez castigatorului?

Ce se intampla in cazul in care am mentionat in FDA date limita pentru solicitari de clarificari si raspuns la acestea (pe documentatia solicitata), dar vin dupa acest termen solicitari de documentatii de atribuire? Le putem oferi? Ce se intampla insa cu datele pt solicitarile/raspunsurile la clarificari - automat nu se vor mai respecta in cazul acesta.

Discuție Somaj
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urm problema:
pentru o luna am fost somera, apoi m-am angajat cu contract pe 15 luni insa am plecat dupa 3 luni. In aceste 3 luni am beneficiat de cei 30 % din somaj.
A doua zi m-am angajat in alta parte insa mi-au facut contract de 2 luni.
Cand am dus la somaj actele de angajare nu mi le-au acceptat pt ca nu este pe minim 12 luni.
Cand imi expira cele 2 luni, devin din nou somera? Trebuie sa fac ceva in sensul asta?
Eu ma voi angaja din nou dar posibil sa nu fie imediat si nu vreau sa am intrerupere.
Multumesc