avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate sinziasofiei

Activitate sinziasofiei

Buna ziua. Am fost in ccc pentru un an cu 85%din salariu iar din 25.02.2014 am revenit la serviciu si am optat pentru stimulul de insertie. In anul anterior nasterii am avut si alte venituri pe care nu le-am declarat la calcularea ccc. Mai pot face ceva? Se mai poate recalcula daca duc o fisa fiscala ?
Multumesc

Copilul s-a nascut pe 28.02.2013 , mama a optat pentru 1 an de zile ccc. Am inteles ca trbuie sa stea si tatal o luna in ccc. Tatal in anul anterior nasterii copilului de pe 06.03.2012 pana pe 09.04.2012 a avut contractul de munca suspendat dar are o intreprindere individuala din care a obtinut venituri pentru tot anul 2012 iar in 2013 a fost pe pierdere , Iar acum este suspendat de pe 20.01,2014.
Are dreptul la ccc? Iar mama cand trebuie sa revina la munca pe 27.01 sau pe 27.02 ca sa primeasca stimulul de insertie?

Răspuns la discuția Concediul crestere copil
Ma scuzati mai revin cu o intrebare. Tatal copilului are 1luna de concediul fara plata din anul anterior nasterii copilului deci nu se incadreaza dar are si o intreprindere individuala pe numele lui din care a obtinut venituri dar nu in fiecare luna dar noi depunem declaratia 200 pentru tot anul cumulat. Are drept la ccc?
Va multimesc .
Răspuns la discuția Concediul crestere copil
tatal indeplineste sau nu conditiile daca a stat o luna in concediu fara plata? si trebuie depus declaratii sau alte documente?
Buna ziua. Sunt in concediu crestere copil pentru un an de zile. Tatal trebuie sa stea si el o luna, dar inainte de a se nasta copilul a stat o luna in concediu fara plate, indeplineste conditiile de a intra in ccc
Buna ziua, am nascut pe 28.02.2013 si am intrat in ccc pe 14.04.2013 am optat pentru 1 an de zile.intrebarea este cand trebuie sa ma reangajez ca sa primesc stimulentul de insertie. Tatal copilului nu beneficiaza de ccc , am inteles ca trebuie sa stea si el o luna. Va multumesc.
Sunt titularul unei intrepeinderi individuale, am platit toate contributiile la stat. Pot intra in concediul de crestere copil? vreau sa angajez pe cineva in locul meu si va avea pauza 2 ore la ameaza in acest timp pot sta eu in locul ei? Daca vine itm ma va putea amenda?
Multumesc!