avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate sykes

Activitate sykes

Am urmat sfatul si am mers la primarie unde am depus o sesizare, urmand ca cei de la Politia Locala sa vina sa verifice cele mentionate doar ca nici nu am ajuns bine acasa ca doamna vecina a fost informata de persoane din primarie ca am depus cerere si a inceput sa urle ca nu am ce sa ii fac ca ea detine porumbei de concurs, ca pot sa merg oriunde . Dupa ce a urlat vreo jumatate de ora a inceput sa isi mute gainile ,ratele si iepurii si sa faca curatenie( a.folosit pana si un spaclu pt a curata gainatul ) si si-a trimis unul din copii sa cumpere otrava de sobolani .Bineinteles ca animalele le a mutat la o alta vecina probabil pana cand cei de la Politia Locala o sa treaca sa verifice.
Intrebarea mea este :Chiar nu se poate face nimic pentru a scapa si de porumbei sau macar sa isi mute cotetul de acolo?Oare la DSV o sa reusesc sa fac ceva daca ma folosesc de acel articol privind.distanta de 10 metri de la locuinta.?
Buna ziua!
Ce pot face in urmatoarea situatie?
Locuiesc la oras,la casa, distanta dintre case fiind de cel mult 15 metri . De cateva luni vecinul a inceput sa construiasca cotete din osb chiar langa gardul meu. La inceput a adus cateva gaini ,apoi rate ,iepuri ,caini si porumbei. Tine toate aceste animale si pasari pe o suprafata de cel mult 15 metri patrati chiar langa gardul meu.Fiind vara a inceput sa miroasa groaznic si au aparut si sobolani cat pisica de mari. Imi este frica sa mai las si copiii sa se joace in curte sa nu fie muscati. Da drumul la porumbei si stau toata ziua pe acoperisul meu deja urmele de excremente fiind vizibile din strada . Am incercat sa ii spun ca ma deranjeaza faptul ca acesti porumbei imi deterioreaza tigla si ca mirosul e insuportabil dar nu ai cu cine sa vorbesti ,ba mai mult a mai adus vreo 10 porumbei. Cui ma pot adresa pt a rezolva problema, sa darame cotelele ,totusi sunt in oras in zona A si platesc impozit sa stau printe sobolani si cotete. M-ar ajuta foarte mult un articol dintr o lege ceva pe care sa il mentionez in momentul in care o sa fac sesizare.
Multumesc!
Discuție durata somaj
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Care va fi perioada in care voi beneficia de somaj in conditiile in care sunt angajata din martie 2007 la o firma? Mentionez ca in aceasta perioada am beneficiat de anumite concedii (sarcina cu risc, prenatal, postnatal , pt cresterea copilului) din septembrie 2009 pana in martie 2012. In acelasi timp, am urmat cursurile la zi ale unei universitati (octombrie 2011- iunie 2014).In aceste conditii voi beneficia de somaj 6 sau 9 luni in cazul unor restructurari?
Multumesc!
buna ziua !
Tatal meu si-a dat demisia de la o firma deoarece timp de 6 luni de zile nu a fost platit cum trebuie ( patronul ii dadea cate 200 de lei cand isi aducea aminte).In cererea de demisie a mentionat suma de bani pe care trebuia sa o mai primeasca si patronul a semnat si stampilat aceasta cerere( cererea a fost facuta in 2 exemplare). Tatal meu nu mai este in tara dar mi-a lasat o imputernicire scrisa de mana ,copia buletinului si cererea semnata de patron .Pot ridica salariile cu aceasta imputernicire , copia buletinului tatalui meu si buletinul meu sau trebuie neaparat imputernicire facuta la notar?
dar daca merg la notar si fac un act de donatie (sa donez partea mea tatalui) atunci as putea sa beneficiez sau trebuie neaparat act de vanzare -cumparare ? As opta pt donatie deoarece actele m-ar costa mult mai putin decat un act de vanzare -cumparare
Mai pot beneficia de ajutor pt incalzire daca impreuna cu sotul meu detin un apartament cumparat in rate si totodata apar ca si coproprietar cu cota indiviza 1/2 la o garsoniera care este a tatalui meu care locuieste acolo ? veniturile noastre sunt de 800 lei la 3 membri deci 266 pe membru de familie .
Intreb acest lucru deoarece si anul trecut mi-a fost refuzat dosarul de catre o angajata a primariei pe acest motiv spunandu-mi ca nu am dreptul la ajutor deoarece detin aceasta parte din garsoniera si nu mi- se pare corect deoarece eu nu locuiesc acolo , toate contractele de utilitati sunt pe numele tatalui meu .
Mai pot beneficia de ajutor pt incalzire daca impreuna cu sotul meu detin un apartament si totodata apar ca si coproprietar cu cota indiviza 1/2 la o garsoniera care este a tatalui meu care locuieste acolo ? veniturile noastre sunt de 800 lei la 3 membri deci 266 pe membru de familie .
Sunt in CIC pana in martie 2012 dar angajatorul deja m-a sunat si mi-a zic ca nu o sa ma mai primeasca deoarece magazinul unde lucram nu mai are nevoie de 2 angajati cu toate ca inainte eram 2 angajate .Am intrat amandoua in CIC la diferenta de 9 luni si a angajat pe altcineva. Acum colega mea, de a fost si ea in CIC , a revenit la serviciu si deci sunt 2 angajate momentan si mie imi zice ca nu ma mai primeste .Este legal sa ma dea afara pe mine si sa o opreasca pe cealalta care a fost angajata dupa ce eu am intrat in CIC .Ce se poate face in cazul acesta? As dori si un model de cerere de revenire din CIC daca are cineva ? Va multumesc !
Răspuns la discuția NECLARITATI CU POLITIA RUTIERA
acum ca m-ati inteles o sa fiu mai scurt. Detin aceasta masina de 4 ani de zile in momentul de fata nu mai circul cu ea datorita avariilor aparute la motor. Nu am semnat la data respectiva adica acum 7 luni niciun proces verbal si am dat o declaratie pe propria raspundere la care mi s-au copiat toate actele masinii si am fost liber ca pasarea fara sa ne mai intalnim si alte qestii. si acum m-am trezit cu acesta invitatie de la politie. nici acum nu s-a facut proces verbal si iarasi din nou o declaratie cu aceleasi prostii adica repetate mentionez fara data si semnatura (deci eu nu am vazut niciun proces verbal pe care sa il semnez poate o fii dar nu si la mine) si intrebarea mea a fost catre organ domne ne vedem la tribunal sau nu , raspuns _ Nu e nevoie cel mai probabil o amendada penala zice el. Ce sa fac????