avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Activitate elia88

Activitate elia88

Exista o prevedere prin care primariile sunt obligate sa publice contractele de prestari servicii?
Puteti sa-mi dati articolul respectiv?
Chirie la stat


Este legal ca o persoana sa detina 2 lucuinte diferite cu chirie la primarie?
Exista o prevedere legala care sa interzica unei persoane sa-i mai fie repartizata inca o locuinta cu chirie din moment ca detine deja una?
Discuție Chirie la stat

Este legal ca o persoana sa detina 2 lucuinte diferite cu chirie la primarie?
Exista o prevedere legala care sa interzica unei persoane sa-i mai fie repartizata inca o locuinta cu chirie din moment ca detine deja una?
Este legal ca o persoana sa detina 2 lucuinte diferite cu chirie la primarie?
Exista o prevedere legala care sa interzica unei persoane sa-i mai fie repartizata inca o locuinta cu chirie din moment ca detine deja una?
Răspuns la discuția Contract de intretinere
Multumesc
Intrebati la depozitarul central.
parintii mei au incheiat un contract de intretinere cu sora mea, lasandu-i casa dupa deces. Intre timp mama a decedat. In contract sora mea se obliga ca in termen de 30 de zile de la autentificarea la notar sa inregistreze prezentul contract la primaria din comuna parintilor. Acest contract a fost facut in anul 2009, dar nici pana acum sora mea nu a si-a inregistrat acest imobilul pe numele ei la primarie, chiar daca cei de la taxe si impozite i-au cerut acest lucru verbal. Anul trecut mama mea a decedat, succesiunea nu s-a facut, imobilul inca este inregistrat pe numele mamei mele, chiar daca proprietara este sora. intrebare: Se poate cumva sa se anuleze acel contract. Mentionez ca eu nu am stiut de contractul de intretinere pana dupa decesul mamei. Ma gandesc ca din moment ce in contract este aceasta clauza de a se inregistra imobilul in termen de 30 de zile la primarie pentru ca impozitul sa fie pe numele sorei mele si clauza nu a fost respectata contractul ar putea fi declarat nul. Stiu ca eu nu am calitate procesuala ca mostenitor sa pot actiona in instanta pe sora pt nulitatea contractului. Ce as putea face sa obtin nulitatea contractului. eu vreau sa intre aceasta casa in masa succesorala avand o valoare de peste 100.000euro
Răspuns la discuția Contract de intretinere
acum m-am uitat si este in aprilie 2010. ce as putea sa fac? Multumesc pentru raspuns.
sotul mamei nu are dreptul la imobilul dobandit de sotie inaintea casatoriei
Răspuns la discuția Schimbarea numelui
esti minor?