avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate CLADER

Activitate CLADER

Răspuns la discuția intabulare probleme cu primaria
pai, s-a perfectat o tranzactie prin care mostenitorii si-au impartit pamantul, apoi unul dintre acestia a mers la la oficiul de cadastru pt a-si intabula terenul, aici i s-a cerut un act de la primarie, nu stiu exact in ce consta, dar la primarie au zis ca nu corespunde terenul care se afla in hotarare cu ce au ei in 'asociatie' (nu stiu nici eu despre ce asociatie e vb, dar banuiesc ca s-au impartit terenurile din zona si o fi fost atribuit altcuiva respectivul, sau poate nu sunt vecinii trecuti in hotarare........nu stiu ce sa zic)
buna ziua,
ce se poate face in cazuul in care exista avem hotarare judecatoreasca ca titlu de propr asupra terenului, dar oficiul de cadastru solicita de la primarie un act (nu inteleg prea bine ce) , cert e ca primaria zice ca nu corespunde localizarea terenului din hotarare cu ce au ei in asociatie. cum fac cadastrul, cum intabulez? ce solutie exista?
multumesc
va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez pt pronuntarea si comunicarea hotararii intr-un dosar cu ob. partaj judiciar care s-a finalizat cu tranzactie. au trecut 6 luni si nu s-a pronuntat hotararea, cum sa urgentez? ce cerere sa fac?
Ce se poate intampla in cazul in care angajatorul nu inregistreaza la ITM un contract de munca decat dupa 6 luni de la data cu care s-a incheiat?
Asa ma gandeam si eu Ovi, insa vroiam sa stiu cum se radiaza acest drept din cartea funciara, ca nu vreau sa vand imobilul grevat de sarcini.Banuiesc ca se face un act la notar, precum ca au fost inapoiati banii rezultati din imprumutul respectiv, nu? Sau ca renunta la asta? Asta era de fapt intrebarea.
Scuze daca n-a fost prea clara intrebarea.
Daca persoana in favoarea careia s-a notat in cartea funciara privilegiul procuratorului de fonduri a decedat, cum se poate transmite (vinde) dreptul de proprietate asupra imobilului, cum se radiaza?
Exista 3 succesori ai defunctului dintre care unul este proprietar al imobilului.
Se poate vinde acest imobil? Care este procedura cea mai simplu de urmat?