avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate Vasilica-Irina

Activitate Vasilica-Irina

Discuție divort
buna ziua.Am fost casatorita in deva si mam mutat in spania unde mi-am luat avocat si am divortat in lipsa sotului pt ca nu a fost de gasit in romania .divortul sa incheiat doar ca sa facut cu legiile spaniole si nu imi apare pe hotarare ca pot reveni la numele de fata vreau sa imi schimb buletinul dar nu stiu ce trebuie sa fac cu hotararea ce o am am hotararea in spaniola am pus si apostila stiu ca trebuie tradusa si legalizata dar vreau informatii pt ca cei din deva nu ma lamurit ce trebuie facut mentionez ca vreau in februarie 2016 cand merg in romania vreau sa ini schimb buletinul si sa stiu ce trebuie facut va multumesc
Buna seara.As vrea sa ma lamuriti cu un caz o persoana a dat pentru permis in Portugalia in orasul Torres Vedras dar intre timp sa mutat in spania cum poate afla cand ii vine permisul pentru ca el are mutatie in portrugalia doar ca acum sa mutat in spania in cat timp primeste permisul pe data de 31 iunie ia dat talonul care poate conduce pana ii vine permisul si inca ceva el daca ramane in spania poate conduce cu permis de portugalia ca alte `persoane ia spus ca poate conduce doar in tara unde da de permis
daca acum 7 ani a avut cu suspendare acum poate face puscarie pt neplata
buna seara.as vrea sa va intreb un caz care un stiu exact cum sa explic un prieten a avut abonament acum vreo 5 ani la cosmote cand sia facut abonamentul a vorbit sau nu stiu exact cea facut dar ia inchis abonamentul si el nu a platit factura el a plecat din tara si i sa spus ca pe parcurs ia venit facturi in jur de 30 milioane de platit iar azi a aflat ca la cautat si politia cu mandat acasa si pe data de 21 iulie are proces ce poate patit
dar sa punem cazul fostul sot ma da in judecata pentru pensia de intretinere instante a hotarat sa ii dau suma de 150 lei pe luna pe acel timp lucram dar de cand m-am mutat in spania acum eu nu mai lucrez mai am un copil si vad ca lui un ii convine ca ii trimit 50 euro pe luna cati bani va mai primi daca eu nu lucrez
asa iam spus si eu dar el mia zis ca ce sa faca cu bani in tara ca un are cum sa ii ridice
Buna seara Am o fetita de 9 ani care ia fost incredintata tataului si instante a stabilit sa ii dau pe luna suma de 150 lei eu mam mutat in spania miam refacut viata am o fetita de 7 luni .Pana sa ma mut in spania lucram si ii dadeam in fiecare luna pensia cum a fost stabilita,iar de cand m-am mutat in spania eu nu lucrez dar baiatu cu care stau si avem o fetita am stabilit sa ii dam la fata mea din prima casatorie suma de 50 euro. ca sa fie bine.fostul sot locuia in tara cu fata ii puneam in fiecare luma cate 50 de euro iar comisionul il plateam eu separat. Dar fostul sot sa mutat in germania si acum are pretenti sa ii trimit bani in germania dar azi iam trimit doar ca comisionul iam pus pus din bani ce iam trimit si are pretenti sa ii dau pe luna suma de 100 de euro ca este putin 50 de euro din luna lu februarie de cand a plecat fostul sot cu fata in germania mia spus ca sa nu ii mai trimit nici un ban ca acum se descurca si ca acum am si eu un copil dar eu tot am intrebat mereu sigur nu vrea bani ca sa nu am mai tarziu problema si de 2 zile mia zis sa ii trimit bani pt fata si iam trimis suma de 300 euro pe lunile februarie martie aprilie mai iunie si pentru iulie doar ca din cei 300 euro a fost inclus si comisionul si lui ia mai ramas doar 267 de euro si mia zis ca ma da in judecata ca de ce nu am platit eu separat comisionul si iam spus ca daca un ii convine eu ii trimit bani in tara unde are el adresa din buletin pot avea problema din aceasta cauza.Va multumesc
Răspuns la discuția RETINUT IN AREST SPANIA
va multumesc pentru tot ajutorul toti trei baieti au fost eliberati astazi si totul este foarte bine
Răspuns la discuția RETINUT IN AREST SPANIA
as vrea sa stiu cat ii tine retinuti in arest cate ore sau cate zile deoarece nu se stie concret daca sunt arestati sau vinovati
3 baiet locuiesc in spania si cei 3 baieti care au fost chemati cate unu la ore difetite in retinuti la politia spaniola.Pe primul la sunat politia spaniola sa mearga la politie pentru a semna o hartie la ora 10 si la retinut la ora 14 la sunat pe cel de al doilea si la fel i sa spus la 5 jumatate la sunat si pe cel de-al treilea si la oprit si pe el .Nimeni un stie pentru ce au fost retinut toti trei.baieti au cumparat mai multe bunuri de exemplu televizoare druzbe de la alti si banuiesc ca aceste lucruri au fosu furate pentru ca politia a fost acasa la toti cei 3 unu sta singur iar cei doi impreuna si li sa ridicat lucrurile cumparate de la mana a doua ei au fost retinuti din data de 27 mai 2013 si nimeni un stie exact de ce si pt ce sau cat stau va rog sa raspundeti pentru ca familile lor sunt dispertate ca nimeni un vrea sa le spuna ceva in legatura cu cei trei