avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate tinatinatina

Activitate tinatinatina

pe mine nu ma intereseaza banii lui sau mosteniri au ramas ,ca de asta se vor ocupa probabil altii la un momentdat.........ma intereseaza sa l ridicam de acolo sa l inmormantam crestineste!
Va rog daca mi puteti da sfaturi!
Va multumesc mult pentru raspuns ,eu ca prieten pot face acest lucru?
Buna ziua,in urma unui infarct un bun prieten a decedat ,la reanimare.El este divortat de multi ani ,iar cu respectiva doamna are o fata acum in varsta de 29 ani care e plecata cu mama ei ,ultima data cand a vorbit cu ea era in Germania!Problema este ca nu aveau o relatie foarte apropiata!Prietenul nostru nu are parinti (au decedat)iar rude nu l am auzit sa vorbeasca vreodata despre ele.
El este taximetrist ,iar infarctul l a facut in timpul serviciului in masina,decesul survenind la spital.Are multi prieteni,partea materiala n ar fi o problema pentru inmormantare,dar nu ni se permite ridicarea de la morga spitalului fara un membru din familie!
Ajutati ma va rog un sfat!Ce putem face?Zace ca un caine in frigiderul morgii,este inadmisibil!

Multumesc anticipat!
Buna ziua,de 2 ani m am mutat intr un bloc mai vechi din 1950,administrator este un domn care nu locuieste la noi in bloc,avem restantieri de 60000ron iar el nu a luat nicio masura,adica nu i a dat in judecata!este un bloc de pensionari ,iar blocul nu are nici macar asociatie de proprietari!Aseara am aflat ca este posibil sa fim debransati de la apa rece(ca de la apa calda,sunt debransati)!Iar respectivul domn da din umeri bazandu se ca pensionarii nu l trag la raspundere si nici nu l pot schimba !Nimeni nu stie ce bani incaseaza daca achita sau nu facturile....iar durerea mea este ,cum de atatia ani nu a dat restantierii in judecata?Ce pot face eu ca proprietar al acestui bloc?
Va multumesc anticipat!
Va multumesc frumos pentru raspuns,pe viitor am sa gasesc o modalitate sa i sugerez sa semneze personal!eu zilnic trimit vanzarile catre respectiva persoana pe email,si pe sms pe telefon!!!sa pastrez aceste emailuri ?Cred ca am devenit paranoica ,dar nu vreau sa intru in cine stie ce bucluc nevinovata...
Buna ziua,lucrez de 3 ani intr un magazin de materiale de constructii,pe functia de reprezentant vanzari,deoarece nu este vanzare foarte mare patroana pe care o cunosc de foarte mult timp nu a mai angajat si casier,cand sunt incasari ea vine si ridica banii!Ideea este ca eu fac registrele de casa iar dpl urile (dispozitiile de plata,pe banii care ea i i ridica)le fac tot eu!Cand am deschis magazinul le semna,dupa care mi a zis sa le semnez eu in locul ei,nu are o semnatura sofisticata ...un alt coleg de la un alt amgazin mi a spus ca el nu semneaza deloc,adica i da banii face dpl ul semneaza doar el si atat!Ma tot gandesc eu asa ,respectiva persoana e o doamna care prezinta incredere ,dar nu poti avea incredere in nimeni!Faptul ca semnez eu in locul ei imi poate creea probleme in timp?Parca imi este jena sa i zic ,semneaza dumneata nu ma mai pune pe mine!Cum ma invatati sa procedez?
Răspuns la discuția Licitatie imobil
am inteles!va multumesc frumos pt raspuns!!!
Răspuns la discuția Licitatie imobil
Ma scuzati ,cum adica nu adjudecati?
Buna ziua,am o buna prietena care m a rugat sa i fac un favor legat de o licitatie!Casa unei bune prietene de a ei urmeaza sa fie scoasa la licitatie!Ea vrea sa o ajute si sa liciteze ca aceasta sa si poata pastra casa!Am inteles ca la respectiva licitatie ar fi indicat sa mai mearga o persoana cunoscuta si ea ma roaga pe mine sa fac acest lucru!Nu numai ca mi este prietena dar lucrez in firma ei!Mi a spus ca ea imi da banii sa depun acea garantie si nu trebuie decat ca eu sa licitez asa cum imi spune ea!eu pierd licitatia in favoarea ei si a doua zi mergem recuperez acea garantie i i dau banii inapoi si mai departe e treaba ei ce are de facut!Va rog sa mi spuneti ce implica aceasta problema si daca eu as avea ceva de pierdut din aceasta situatie!Multumesc anticipat!
Multumesc de raspuns!Spune ti mi va rog in cat timp va reintra in posesia cartii de identitate retinute si daca este normal ca autoritatile spaniole sa-i retina cartea de identitate fara o baza legala!Va multumesc anticipat!