avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate acbin

Activitate acbin

Răspuns la discuția Succesiune, drept de proprietate
Va multumesc mult pentru raspuns.O sa merg la notar.Multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Succesiune, drept de proprietate
deja are acte de proprietate acolo.Paritii i-au facut inainte de a deceda.El este mostenitor(proprietar).In acest caz?
Buna seara!Concubinul meu a decedat acum un an in urma iar eu am un copil minor care este pe numele lui.El detine o proprietate fiindu-i revenita in urma faptul ca era mezinul familiei intre cei trei frati.Am inteles ca proprietatea ii revine singurului mostenitor acela fiind fiul meu.Fiindca nu s-a locuit in acel imobil,impozitul nu este platit de cativa ani.Unul dintre frati doreste sa plateasca impozitul.El m-a avertizat ca daca plateste acel impozit o sa aiba drepturi depline asupra proprietatii.Este posibil acest lucru?Va rog sa-mi raspundeti urgent!!!
Răspuns la discuția Vanzare teren
In principal este pe numele lui dar figurez si eu in act cu numele pe care l-as fi avut daca ne-am fi casatorit.Dar in principal apare numele concubinului meu mort.
Răspuns la discuția Vanzare teren
Este foarte complicata situatia.Casa parinteasca este pe numele meu mai precis cum ar fi fost pe viitorul meu nume.Adica pe mine ma cheama Lovin Mariana iar pe concubinul meu il chema Matei Stefan.Iar casa e pe numele Matei Mariana pentru ca urma sa ne casatorim si a vrut sa o puna pe numele meu si nu mai vroia sa mai schimbam inca o data actele.Parintii lui au decedat de mult.
Discuție Vanzare teren
Buna seara.Am si eu o intrebare.Am trait in concubinaj cu un barbat si am un copil de 9 ani.Barbatul a murit in Italia.Unul din fratii lui nu vreau sa imi dea actele mai precis certificatul mortuar si restul pentru a le traduce cu toate ca locuinta parinteasca este a concubinului meu fiind casa parinteasca si el fiind mezinul.Am inteles ca proprietatea ii apartine fiului meu fiind singurul mostenitor.Un alt frate deal defunctului doreste sa ii dau cativa metri din spatele locuintei.(el avand casa langa noi).Intrebarea mea este:as putea sa ii dau cativa metri fara sa intervina alte probleme?
Răspuns la discuția Apartament cu acoperisul degradat
Multumesc frumos pentru informatii!
Buna ziua!As dori daca se poate sa ma informati cu privire la o chestiune despre care nu stiu prea multe lucruri.Detin un apartament care este la ultimul etaj,respectiv 2/2 si in care nu mai locuiesc de cativa ani.Acoperisul s-a degradat si a inceput sa ploua in interior,si a inceput sa se degradeze si apartamentul vecinei sub care locuiesc.Momentan nu detin suma de bani necesara repararii imobilului.Ea ma amenintat ca ma va da in judecata daca nu repar acoperisul.Intrebarea mea este daca nu cumva tot tronsonul trebuie sa contribuie la repararea acoperisului?Multumesc
Buna seara.Concubinul meu a decedat in Italia acum jumatate de an.Exista un pasaport mortuar care se afla la fratele decedatului.Am cu acest barbat un copil legitim,iar fratele defunctului nu vrea sa imi dea pasaportul mortuar pentru a face toate demersurile necesare((alocatie pt copil,pensie de urmas).Ce pot face fara aceste documente caci am nevoie de pasaportul mortuar pentru ai scoate certificatul de deces.Pot obtine certificat de deces fara acest pasaport?
Buna ziua. Concubinul meu cu care am trait 8 ani de zile si cu care am un copil legitim a murit acum jumatate de an.El avea in casa mai multe bunuri cu o valoare materiala mare.Fratii lui au vandut din aceste bunuri fara stirea nimanui.As vrea sa stiu daca se incadreaza in furt si ce este de facut in continuare.unde trebuie sa ma adresez?