avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate a_alex22

Activitate a_alex22

ok va multumesc foarte mult pt sfatul dat
Va multumesc pt raspuns si pt sfat. Eu nu am facut nici o abatere. Ci pur si simplu m-am trezit ca sunt sunat si chemat de urgenta pana la munca. Unde mi sa spus ca acest lucru a fost propus de la departamentul resurse umane. Ce propunere este aceasta nu stiu. Eu stiu doar ca a sunat a amenintare. Ori pleci cu bani ,ori te dam afara.I-mi pare foarte rau pt ca am discutat cu cativa amici si mi sa spus ca era bine sa fi inregistrat totul.Dar in momentul acela nu ma dus capul la acest lucru si nici nu ma asteptam la asa ceva.
Buna ziua. Am si eu o nelamurire si as vrea sa aflu daca este corect ceea ce am patit si daca se poate face ceva in privinta aceasta.
Pe data de 06.01.2014 am intrat in concediu pt crestere al copilului, pt. o perioada de 1 an si 11 luni.
Astazi am fost chemat de seful meu de la firma si acesta mi-a spus ca sa fac o cerere si in loc sa vin la munca in noiembrie 2015 sa vin cu un an mai devreme ca sa i-mi dau demisia ca mi se vor da 7 salarii compensatorii. In caz contrar cand vin din concediu voi fi dat afara fara nici un beneficiu. Ce trebuie sa fac ? ca la cum suna , suna a amenintare ca daca nu i-mi dau demisia anul acesta la anul ma vor da ei afara cand revin la munca.Pot sa fac ceva in privinta asta sau ma duc si i-mi dau demisia?.
Va multumesc , si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Buna ziua am si eu o problema . Am avut un imprumut in banca la care am achitat 3 ani dar ultimii 2 ani nu am mai putut. Am fost dat in judecata si sa luat hotararea judecatoreasca ca sa mi se opreasca 33% din venituri. Problema este ca firma la care lucrez mia oprit 33% din venituri iar banca de la care iau salariul mia oprit si ea inca 33%. eu trebuia sa iau 2100 ron luna aceasta firma mia oprit 700ron iar banca inca 450 ron. Ce trebuie sa fac ca sa nu mi se mai opreasca de 2 ori? pt ca din 2100ron 1150ron nu este deloc 33 % din venit. Va rog frumos sa ma invatati si pe mine ce trebuie sa fac. Si cei 450 ron se mai pot recupera? Plus ca cei 900 ron ramasi in cont nu pot sa ii scot deoarecve am contul blocat. Cei de la banca mi-au spus ca ei nu sunt obligati sa ma anunte cand i-mi umbla in cont. Nu stiu nici asta cat de legal este. Va multumesc
Răspuns la discuția Indemnizatie copil
nu inteleg raspunsul. eu lucrez la aceasi firma de 7 ani. dar pana la 1 februarie anul asta am fost in medical timp de 10 luni. deci nu am 12 luni muncite daca scad medicalul. pot sa ma bag in postnatal?
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Sotia este gravida si prin decembrie trebuie sa nasca. Eu am fost in medical din luna aprilie 2012 pana in februiarie 2013. Daca am fost in medical mai pot depune actele pentru indemnizatie(mentionez eu vreau sa intru in postnatal)? Si daca da cam cat as lua la un salariu de 1400 net pe cartea de munca?
Răspuns la discuția Acte masina
da dar problema este ca masina este o solenza care face 1000euro si el are amenzi de 500-600 euro. Omu a fost si este taximetrist. Ma mai invatat cineva ca ma pot duce si la politie ca sa ii fac reclamatie deoarece poate intra in caz penal pt inselaciune. acum nu stiu cat de adevarat este pe mine tot ce ma intereseaza este ca eu vreau sa i-mi inscriu masina pe numele meu. Cum spuneti sa fac?
Discuție Acte masina
Buna ziua va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Am cumparat o masina de la o persoana si aceasta persoana nu vrea sa imi mai dea fiscalul. Cand am cumparato era sambata si a zis ca mil da luni. Acum i-mi spune ca nu poate sa il scoata ca are multe amenzi. Cum pot sa fac ca sa i-mi inscriu masina pe numele meu? Sau sa il oblig ca sa i-mi dea fiscalul inapoi?
Răspuns la discuția mostenire
cam de o luna de zile
Răspuns la discuția mostenire
este foarte adevarat ca este tarziu dar problema este ca eu am aflat recent si din cate am inteles nu sa facut nici o succesiune pana acum