avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate Stoiancornel

Activitate Stoiancornel

Buna ziua, Sunt divortat de aproape 15 ani , fosta sotie este inafara tarii si nu pastreaza legatura cu mine sau cu unicul fiu ( major) . Se impune vanzarea casei dar nu reusim sa o contactam, nu mai stim nimic de ea. Casa este intabulata numai pe numele meu ( compusa dintr-o parte mostenire + o parte construita in timpul casatoriei) . Cum sa procedez in aceasta situatie? Nu vreau sa vand fara ea dar daca totusi nu reusim sa o gasim cum sa fac tranzactia incat sa nu comit vre-o ilegalitate?? va multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Parinti ortodocsi
Concrete raspunsurile despre legal etc... Atata vreme cat veti insista cu Biserica veti indeparta copilul de Dvs. Normal ca este atras de cel mai ,,permisiv " dintre parinti .Tatal nu-l obliga sa mearga la Biserica, puneti-va in situatia baiatului Dvs. Daca Bis Ortodoxa la care spuneti ca mergeti v-ar spune ca de fapt ...asta este o Mare Lupta cand copii se razvratesc impotriva parintilor ...si ca face parte din aceste timpuri ...i-ati crede nu-i asa? Ca medic neortodox va indemn doar sa va rugati pentru copilul Dvs, va conta, veti vedea.Calm, rabdare, rugaciune si o atitudine cat mai normala... acesta e doar inceputul dar trebuie sa fiti aproape de el fara a-l sufoca. Succes!
Răspuns la discuția Legea Fondului Funciar
Pai ...! asa este ca ma asteapta o mare batalie? nu stiu ce inseamna asta ,,uzucapiune" dar stiu ca trebuie sa rezolv, altfel...cum pot vinde casa????
Răspuns la discuția Legea Fondului Funciar
!!!!! asta este!!! probabil ca de aceea sunt atatea bete-n roate : pentru ca vreau sa plec in Ardeal, undeva la tara, chiar daca nu am varsta pensionarii !!!! si sa nu mai calc pe asfaltul atat de ,,greu" pus!!!Bun!
Daca veti suporta toate amanuntele pe care -cu voia Dvs - vi le-as da cu mare placere ...va veti face o gandire si mai in amanunt. Puteti suporta?
Certif mostenitor in 1990, Act partaj cu fratele 1991; Construit Extindere cu Aut Ctie/ Certif de Urbanism /Proiect din 1991 , Finalizat lucrari in 1993 fara a avea Proces Verbal de receptie Finala ( am construit pe o suprafata mai mica decat cea din proiect= nu am respectat proiectul). Pus in posesie conf Ord prefect cu 1/2 din terenul conf Act proprietate parinti decedati, Platesc impozit pe toata suprafata constructiei din 1998, Pentru diferenta de teren care nu este a mea platesc pe baza de Contract cu RAEDPP chirie. Incercand sa fac intabularea pentru a putea vinde ...nu am reusit : 1- Nu am declarat constructia la finalizare, nu am repectat Proiectul aici se poate rezolva legal conf Lege 127/2013 si 2- nu am in intregime Terenul in proprietate( mentionez ca am la Primarie inca din 1997-2002 si pana in prezent Cereri de punere in posesie -fara raspuns. Pentru a intra in legalitate cu constructia imi trebuie Intabulare de la OCPI ; ca sa fac intabularea imi trebuie Proces Verbal de receptie finala de la primarie = invartire in jurul cozii.
Acum...muta-te Cornele in Ardeal !!! Multumesc pentru rabdare!
Răspuns la discuția Legea Fondului Funciar
Proprietar pe dif de teren este Onor Primarie prin ,,Regia de Exploatare-Administrare ...a ceea ce a mai ramas de administrat'' dar, pentru ca sunt intr-un municipiu cu iesire la mare... Onor primarie a pus niste preturi pe mp in caz ca-l vinde ... de nici casa daca-as vinde-o nu ar acoperi pretul pe terenul -cerut de Primarie. Chiar nu-mi da nimeni nici o varianta antiluat razna pentru aceasta situatie???
Răspuns la discuția Legea Fondului Funciar
!!! Va multumesc pentru raspunsuri eu daca invatam carte dadeam la Drept acum 100 de ani asa ca ...m-am facut inginer si inginerii sunt niste naivi ..tot spera ca ,,se repara" in vre-un fel! Am incercat sa obtin Istoric Rol Fiscal incepand cu 1974 dar... nu se poate, acolo sunt sigur ca parintii plateau pe intreaga suprafata -nu numia pt cei 100 mp. Cumva, cumva trebuie sa intru in legalitate pentru ca acum nu pot face nici intabularea !!! Poate ca mai sunt idei??? Multumesc!
Va rog, cine ma poate lamuri? In 1974 parintii mei au cumparat casa de la Stat cf Legea 4/1974 iar in Decizie si in Titlul de proprietate sunt trecuti la teren :100 mp ,,atribuiti tov. X in indiviziune care fac parte din suprafata totala de 360 mp '' a intregii gospodarii. Conform cererii de retrocedare( punere in posesie) a Legii Fondului Funciar eu am primit in proprietate doar cei 100 mp din totalul de 360.
Bun! Alti vecini au cumparat casele de la Stat dupa Revolutie si , conf Ord prefectului au fost improprietariti cu intreaga suprafata de 360 mp.
Am facut demersuri in timp la primarie fara rezultat, Cine are experienta in domeniu... am sanse sa castig IN INSTANTA diferenta de teren care practic este tot in curte la mine dar platesc chirie pentru ea ?? Va multumesc pentru raspuns!
Legea 127/2013
Răspuns la discuția Intabulare prin Birou Notarial?
Ca sa pot intabula imi trebuie conf Onnor Primarie un nou C.Urb, o noua Aut ctie da? Dar tot Onor primarie nu elibereaza Certif de urbanism decat daca am Extras de Carte Funciara da? Bun, acuma nu este invartire in jurul cozii? OCPI nu poate intabula fara PV receptie finala pe care il obtin intr-un final- eventual si postmortem- de la Onor Primarie . INTREBARI : 1)As putea face intabularea NUMAI pe casa mostenita in 1991 si terenul atribuit conf Legii f Funciar ca apoi sa fac o intabulare toatala si finala si pentru extinderea la care acum nu sunt in legalitate ( lipsa PV receptie finala) ca sa pot vinde? 20 Stiti ceva daca Legea 127/2013 se aplica in Romania? se refera la intrarea in legalitate ( intabularea) a ctiilor fara/cu aut de ctie; fara/.cu CU, proiect...etc.??? Va multumesc daca-mi veti lumina mintea si caile incat sa rezolv odata problema asta ! Cu respect!
Răspuns la discuția Intabulare prin Birou Notarial?
Multumesc pentru raspuns! Toate cele bune!