avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate Indiana32

Activitate Indiana32

Buna ziua.

Am o fetita, locuiesc impreuna cu tatal ei, dar nu suntem casatoriti.
Nu prea ma dau in vant dupa 'socri'.

Nu stiu de ce (poate depresia postanala :)) ) dar am inceput sa ma intreb la cine ar ajunge fetita mea daca si eu si tatal ei am muri.

Prin urmare, as vrea sa stiu daca pot face niste acte, ceva de genul asta (si cine ar mai trebui sa le semneze/ aprobe in afara de mine- tatal?) pentru ca, intr-o asemenea situatie, fetita mea sa fie crescuta de familia mea, nu de a lui.

Multumesc anticipat.
am inteles, va multumesc! :)
Buna seara,

Am nascut in urma cu cateva luni, si ma intorc la serviciu.
voi continua sa alaptez, si in vederea reducerii programului de munca cu 2 ore mi s-a cerut sa aduc o 'adeverinta medicala-tip aprobata de Ministerul Sanatatii', eliberata de medicul de familie, care sa ateste ca alaptez.
medicul de familie mi-a zis ca nu stie cum e cu adeverinta aceasta.
imi poate oferi cineva modelul?

Multumesc din suflet!
Multumesc mult!
buna ziua,

am o fetita de 6 luni si ma intorc saptamana viitoare la serviciu (nu am beneficiat de indemnizatie de crestere a copilului pentru ca am avut in anul dinainte nasterii o pauza de cateva luni in care nu am lucrat, am avut doar concediu post natal si 2 luni de concediu fara plata). la serviciul pe care il am lucrez 6 ore (acesta era programul dinainte sa raman insarcinata).
as vrea sa stiu dc exista posibilitatea sa lucrez 4 ore in loc de 6 (pt ca stiu ca mamele isi pot micsora programul de la 8 la 6).
apoi, as vrea sa-mi indice cineva legea cu privire la dreptul mamelor de a avea pauze de la serviciu pentru a merge acasa sa alapteze.

Multumesc mult!
Multumesc pentru raspunsuri!

(e ciudata rau teoria ca problemele cu bautura nu afecteaza calitatea de parinte. pai simplul fapt ca bei si asta iti deterioreaza relatia cu mama copilului e o dovada clara ca nu prea pui pret pe ideea de familie. apoi, un om beat e dupa parerea mea complet incapabil sa se ocupe de un bebelus. eu n-as permite unui om beat nici macar sa ia un copil mic in brate.
si stie toata lumea ce urmari are bautura, de la dezechilibre fizice la impulsivitate si pierderea ratiunii, pana la cheltuieli inutile. mai mult, in orice carte de crestere a bebelusilor scrie ca dc unul dintre parinti a consumat alcool, n-are ce cauta in camera copilului....
incredibila treaba asta,. maine poimaine se ajunge la concluzia ca drogatii, criminalii, hotii si violatorii or avea pacatele lor, dar pot foarte bine sa fie parinti de milioane.!)
Nu am nimic impotriva sa o viziteze, de fapt imi doresc asta.
dar as vrea sa nu aiba multe de spus in ceea ce o priveste. adica vreau sa o cresc eu, si sa nu fiu nevoita sa ii dau socoteala.

In ce sens este dificil de obtinut o custodie exclusiva?
mare parte dintre problemele noastre sunt generate de faptul ca el bea.
daca dovedesc ca are probleme cu bautura, pot obtine custodie exclusiva?

Nu mi-ati raspuns ce trebuie sa fac eu acum, dc vreau sa ne despartim si sa ramana la mine copilul.

si inca o intrebare: la custodia comuna copilul locuieste cand cu un parinte cand cu celalalt? sau i se stabileste domiciliul la unul?

Multumesc pentru raspunsurile date ! :)
Servus!
am o fetita de 6 luni, eu si tatal ei nu prea ne mai intelegem. nu suntem casatoriti.
as vrea sa stiu in primul rand: daca ma despart de el, ce pasi trebuie sa urmez ca sa ramana la mine copilul? dc am fi casatoriti primul pas ar fi divortul, dar asa?
apoi: ce presupune o custodie comuna? am nevoie de acordul lui pentru a parasi tara etc?
altceva: pentru a obtine doar eu custodia trebuie sa dovedesc ca el nu este un tata responsabil? sau in ce cazuri se acorda custodie doar unui parinte?
si ultima: daca obtin doar eu custodia copilului, asta implica faptul ca el nu are voie sa o viziteze pe cea mica? ce drepturi are/ nu are ?

multumesc!