avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela_C

Activitate Gabriela_C

Răspuns la discuția Calcul pensie de urmas
Multumesc frumos! E ft clar acum, procentul de 50% se aplica punctajului si nu pensiei brute sau nete. Toate cele bune!

CHKa a scris:

Sotia supravietuitoare are dreptul la 50% din pensia sotului daca este singura indreptatita la pensia de urmas . Acest procent se aplica la punctajul sotului decedat ( il gasiti pe decizia de pensionare sau pe un cupon de pensie ) , rezultatul se inmulteste cu valoarea unui punct de pensie - astazi e de 1785 lei .. Aceasta va fi pensia bruta a sotiei . Daca depaseste 2000 lei , se va impozita cu 10% calculata la suma care depaseste aceasta valoare ( 2000 lei ) .

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care este algoritmul de calcul pentru pensia de urmas pt sotie supravietuitoare. Concret, daca de exemplu pensia sotului a fost de 5000 ron, ce pensie de urmas va putea avea sotia? 50% din cei 5000 ron sau cat?
as dori sa mai intreb daca acest procent de 50% se aplica dupa impozitarea celor 5000 ron sau nu?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Alcoolemie la volan
Ok, am notat, multumrsc.mult. voi lua o decizie.
Răspuns la discuția Alcoolemie la volan
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Primul termen nu a fost, nu a primit inca citatie..
Avocatul trebuie/este de preferat sa fie din judetul in care are loc procesul daca acesta este diferit de cel de domiciliu?
Răspuns la discuția Alcoolemie la volan
Buna ziua, revin cu permisiunea Dvs la acest subiect...
alcoolemia a fost 2,13 si respectiv 1,9 dupa o ora. La sfarsitul lui decembrie a primit acasa rechizitoriul. nu are antecedente, permis de aprox 50 ani. a colaborat si a platit analiza la inml, a recunoscut vina in declaratii.
Este de preferat sa aleaga procedura de judecata simplificata? Asta implica obligatoriu condamnare sau amenda? exclude amanarea sau renuntarea aplicarii pedepsei?
Declaratia de recunoastere a vinovatiei se scrie chiar la primul termen sau trebuie redactata dinainte? Trebuie autentificata la notar cumva?
Este necesar sa anunti dinaintea primului termen faptul ca vrei sa optezi pt recunoasterea vinovatiei?
Este obligatorie prezenta unui avocat la primul termen? pot fi mai multe?
Multumesc anticipat.


Multumesc mult, mi-ati fost de real ajutor! Intrebarea acum eate cum schimb martorul propus deja in plangere? E posibil? Prin ce demers?
In acest caz,sotul fiicei vitrege poate fi acceptat sau este tot afin grad 1?
Scuze, am citit si mesajele ulterioare dupa cel postat de mine. Am inteles. Fiind vorba de o plangere contraventionala, trebuie ca politia sa fie de acord sa fie audiata sotia mea. Nu are rost sa adaug fiica vitrega martora fiind tot grad 1. Corect?
Ar mai fi uitil sa stiu daca pot adaugaalt martor in afara de sotia propusa deja.
Multumesc frumos. Dar sotia poate fi acceptata ca martor? A fost deja mentionata in plamgere, iar instanta a solicitat in 10 zile datele.personale ale acesteia, care au fost omise. Sub ce forma trebuie transmise, ca si completare la dosar sau modificare sau?