avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra-B

Activitate Alexandra-B

As mai vrea sa mentionez ca in regulamentul intern al unitatii este prevazut dreptul salariatilor de a constitui sau adera la un sindicat, si se face referire de mai multe ori la consultarea salariatilor cu sindicatul si cu reprezentantii salariailor.
Acest regulament intern este cunoscut (sau ar trebui sa fie) si semnat de luare la cunostinta de toti salariatii. Cu toate acestea, ei nu au au aderat sau constituit sindicat, nici nu si-au numit reprezentant. Din punctul meu de vedere, as spune ca in aceasta situatie, lipseste partenerul negocierii colective, iar angajatorul nu are nicio obligatie legata de CCM.
Am dreptate?
In acest caz, angajatorul nu are cu cine sa negocieze...
Si daca angajatii nu sunt interesati sau nu vor sa-si desemneze reprezentanti?
Buna ziua,

Codul muncii prevede obligativitatea negocierii colective a CCM in cazul in care angajatorul are mai mult de 20 de angajati. Dar daca angajatorul ajunge intradevar in aceasta situatie, avand 21 de angajati, dar acesti angajati nu sunt constituiti intr-un sindicat si nici nu si-au numit reprezentanti, cu cine negociaza angajatorul? Se pastreaza obligativitatea negocierii colective?

Multumesc.
Buna ziua,

Imi poate spune cineva care este procedura de obtinere a acordului Secretariatului General al Guvernului pt denumirea unei asociatii care contine sintagma "din Romania"? Daca sunt ceva taxe de achitat.... unde se achita, unde se trimite cererea....

Multumesc!
Multumesc pt raspuns!

As mai avea o intrebare pe acest subiect: consilierul juridic s-a ocupat de toate, inafara de data certa, pe care nu o poate da fara a fi inscris in colegiu si va fi data de un avocat. Dar el a redactat actul constitutiv si statutul, a rezervat denumirea si se va ocupa de procedura de instituire. Ar putea sa incheie un contract de asistenta juridica, pt a putea fi platit pt toata treaba asta?
Buna ziua,

Poate fi imputernicit cu efectuarea procedurilor de instituire a unei asociatii un consilier juridic neinscris in Colegiu?

Multumesc!
Buna ziua,

Este obligatoriu sa se numeasca un cenzor intr-o asociatie cu 6 asociati?

Multumesc!
Buna ziua,

Poate consilierul juridic da data certa unui statut de asociatie, de ex?

Statutul profesiei spune la art. 10 ca activitatea consilierului juridic se realizeaza prin atestarea identitatii partilor, a consimtamantului, a continutului si a datei actelor incheiate, care privesc persoana juridica in favoarea careia isi exercita profesia.

De aici, as intelege ca raspunsul la intrebarea mea e da, dar acest consilier ar trebui sa fie inscris in Colegiu - pt a avea parafa. Nu e asa?
Buna ziua,

Stiti cumva daca este adevarat si unde gasesc prevederile care spun ca daca un angajator concediaza un salariat din motive ce nu tin de persoana acestuia, desfiintand postul ocupat, in momentul in care reinfiinteaza postul, ar fi obligat sa il ofere fostului angajat?Iar daca fostul salariat este interesat si doreste sa revina la locul de munca, angajatorul este obligat sa il reangajeze?