avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate irina_iris_20

Activitate irina_iris_20

Fata este căsătorită în România....cu un cetățean român...i sa dat permis temporar pe un an...apoi de la imigrari ia spus ca va primi pe 2 ani....i sa dat cnp romanesc...dar buletin nu

Cornel Vasile a scris:

Cetățenii din Republica Moldova pot fi încadrați în muncă pe teritoriul României cu contract individual de muncă cu normă întreagă, pe o perioadă de maximum 9 luni într-un an calendaristic fara obținerea avizului de angajare pentru încadrarea în muncă pe teritoriul României.

Permisul temporar pentru ce motiv l-a obtinut?

Angajare cetățean Moldova 4 ore
Bună seara ..am o intreprindere individuala...pot face angajare unei fete din Moldova....are cnp romanesc...este căsătorită de un an cu un băiat roman....are permis temporar de sedere pe un an...în oct va primiri permis pe 2 ani....apoi permanet
Buna dim...avem o întreprindere familiala eu și soțul meu 50/50...pana acum eu am depus declarația doar pe cnp ul meu cu tot venitul obținut...anul acesta venitul va depăși cele 12 salarii minime brute pe țară...se poate sa depun o declarație pe numele soțului și una pe numele meu...jumate jumate?
Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Poate deschide un pfa în România.

Bună ziua...un cetățean din Moldova care este căsătorit în România
..are permis de sedere temporar și are cnp romanesc...poate deschide un pfa în România?
Răspuns la discuția Registru de casa la pfa?
Mulțumesc
Am înțeles acum
Fiind pfa voi completa doar registru incasari si plati.....chiar mi se părea ciudat sa scriu și acolo și acolo!multumesc

magiccom a scris:

nu aveti obligatia completatii registrului de casa, probabil va referiti la registru special al casei de marcat care se foloseste pt evidenta incasarilor cand este defecta casa de marcat.

Răspuns la discuția Registru de casa la pfa?
Eu am casa de marcat...din câte știu la orice casa de marcat trebuie registru de casa

magiccom a scris:

La PFA se completeaza registru jurnal de incasari si plati nu registru de casa.

Bună ziua
Am un mic magazin cosmetice abia deschis...cum completez registru de casa daca seara eu iau banii acasa...nu ii las în spațiu...practic eu ziua următoare încep de la 0...la registru de casa arata sold final ...sold care trebuie reportat a doua zi...chiar nu știu
Mulțumesc
Tocmai ca legea e cam asa și asa!
Am mers și am întrebat la o firma specializata pe ssm și mi_au spus ca nu este necesar!
Am un IF vânzare produse cosmetice și asigurari rca..am un spațiu mic birou unde desfășor activitatea!...trebuie instruire să-mi?...nu am angajați doar eu lucrez acolo
Am citit ca nu trebuie...doar autoinstruire...îmi puteți spune cât de cât ce materiale sa citesc?...trebuie sa fac și un proces verbal în care sa scriu data când am citit...mulțumesc