Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate irina_iris_20

Activitate irina_iris_20

Mulțumesc
Tocmai ca legea e cam asa și asa!
Am mers și am întrebat la o firma specializata pe ssm și mi_au spus ca nu este necesar!
Am un IF vânzare produse cosmetice și asigurari rca..am un spațiu mic birou unde desfășor activitatea!...trebuie instruire să-mi?...nu am angajați doar eu lucrez acolo
Am citit ca nu trebuie...doar autoinstruire...îmi puteți spune cât de cât ce materiale sa citesc?...trebuie sa fac și un proces verbal în care sa scriu data când am citit...mulțumesc
Bună ziua
Pentru deschiderea unui magazin mic mic 4mp unde sa comercializez produse avon și sa fac și activitatea de asigurări RCA de ce autorizații am nevoie? Am întreprindere familiala și acolo voi munci eu câteva ore pe zi.
Mulțumesc pt răspunsuri
Bună ziua
Pentru o tanara care a ieșit din sistemul de protecție speciala (a fost abandonata de mica și a stat in plasament pana la vârsta de 22 ani)..am înțeles ca ar putea beneficia de o indemnizatie timp de o luna...un salariu minim brut pe țară!..nimeni de la direcția de protecția copilului nu a informat_o cu nimic!Este legea 272 din 2004 și de curând a mai fost un proiect de lege care spunea ca are dreptul la 3 indemnizații la ieșirea din sistemul de protecție specială, în loc de una!..dacă dv știți mai multe informații va rog să-mi spuneți!
Ce drepturi ar avea tanara?...mulțumesc
Răspuns la discuția Neacordarea de prioritate
ma poate ajuta cineva?cum sa procedez?
multumesc
Buna ziua.
Am trecut printr_o intersecție unde trebuia sa cedez trecerea....conducătorul cu prioritate mi_a facut semn sa trec...si am trecut...hop...ma oprit poliția...m_au filmat si au spus că tre sa imi dea amenda si sa imi suspende permisul 30 zile...ca au filmare si nu au ce mai face...vreau sa fac contestație...cum fac??ce șanse am?clar...omul ma lasat sa trec...am scris acest lucru la obiectiuni..dacă eram mai inspirată mergeam la om sa il aduc martor
Buna ziua.
Am trecut printr_o intersecție unde trebuia sa cedez trecerea....conducătorul cu prioritate mi_a facut semn sa trec...si am trecut...hop...ma oprit poliția...m_au filmat si au spus că tre sa imi dea amenda si sa imi suspende permisul 30 zile...ca au filmare si nu au ce mai face...vreau sa fac contestație...cum fac??ce șanse am?clar...omul ma lasat sa trec...am scris acest lucru la obiectiuni..dacă eram mai inspirată mergeam la om sa il aduc martor
puteti sami spuneti daca la o firma pentru a face angajari pe anumite posturi....vanzator,operator calculator,contabil,gestionar....etc trebuie facut un dosar de la itm....pentru a arata ca avem postul inscris la ei si sa vina sa faca o evaluare de risc pentru postul respectiv?ceva de genul,,,,eu asa am auzit in momentul in care am vrut sa ma angajez la o firma ei au spus ca nu pot sa ma angazeje pe postul respectiv pentru ca ...nu stiu ce tre sa plateasca la itm vreo 500 ron pentru dosarul unui nou post....pana acum eu nu am mai auzit asa ceva.
va multumesc
pai bun eu am fost somera adica o lunga perioada nu am avut de munca si nu am avut nici somaj....ar trebui repartitie?
mam angajat la o firma si mia cerut repartitie de la ajofm....eu stiam ca nu mai este obligatoriu ...ci doar firma trebuia sa declare postul liber,,,,ceva de genul////
totodata.....la o intreprindere individuala care are 2 angajati in constructii in cazul in care nu leam cerut repartitii si nici nu am declarat ca as avea posturi disponibile la ajofm se poate intampla ceva?adica sami dea amenda ca nu am facut asa ceva?nici nu stiam ca se mai face!
multumesc