avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate carpaho

Activitate carpaho

Daca o firma poate sa angajeze un pensionar cu contract de prestari de serviciu?
Ce avantaje are firma si ce avantaje are pensionarul?
Daca o firma poate sa angajeze un pensionar cu contract individula de munca cu 6 ore? Ce avantaje are firma si ce avantaje are pensionarul?

Va multumesc.
DACA UN SALARIAT A FOST IN CONCEDIU FARA PLATA SI A FACUT CERERE DE PRELUNGIRE A CONCEDIULUI FARA PLATA IAR ANGAJATORUL NU A FOST DE ACOR CU CE ARTICOL POT SA II INCHEI CIM
Discuție ROI
Regulamntul de ordine interiara este gresit ca denumire trebuie sa revizuim si sa il redenumim Regulament Intern?
Ni s-a facut observatie ca nu suntem in standardele ISO 9001-2001 SI ISO 19011-2011 - suntem un SRL cu cod CAEN 2222

Va mutumesc
In ce conditii sau, daca este posibil legal o societate din Romania sa recruteze persoane care sa lucreze intr-o fabrica din Cehia. Este vorba de a incheia cu cehii (sau daca nu se poate, cu noi) un contract ferm pe timp de doi ani.
Multumesc,
Daca un salariat are un contract de colaborare la o alta firma cum putem detine aceasta informatie pe cale legala ca angajator.
Daca salariatul la angajare este dator sa informeze angajatorul in legatura cu acest subiect.
Multumesc.
Daca am avut in ultimi 2 ani 2 CIM determinate si acum a expirat dar in aceasta perioada am numai 11 luni si 14 zile cumulate lucrate beneficiez de ajutor de somaj.
daca am un contract de conventie civila ce contributii trebyuie sa platesc ca persoana fizica incepind cu 01.08.2016

Societatea a incheiat asigurare de viata pentru toti salariati.
aceasta asigurare este impozabila pentru fiecare salariat?
Va multumesc.
Societatea a incheiat asigurare de viata pentru toti salariati.
aceasta asigurare este impozabila pentru fiecare salariat?
Va multumesc.
UN ANGAJAT A FURAT UN OBIECT DE INVENTAR DIN SOCIETATE. cE PROCEDURI TREBUIE SA INDEPLINEASCA ANGAJATORUL SI CE SANCTIUNE POATE FI ATRIBUITA ACESTUI FAPT CONFORM LEGILOR IN VIGOARE?
VA MULTUMESC