avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate costy_ony

Activitate costy_ony

Am nevoie de un sfat in cazul unei proceduri derulate dupa OUG 114/2011, Daca o asociere are sustinerea unui tert pe partea economico-financiara deoarece nu indeplineste cerinta referitoare la cifra de afaceri. Ce anume se ia in calcul? Doar cifra de afaceri a tertului, sau se cumuleaza cifra de afaceri a asociatilor impreuna cu a tertului? Multumesc!
Buna ziua,

Am de intocmit o oferta la care trebuie sa tin cont de un procent de retinere suplimentara,se va retine prorata pentru organizare de santier. Stiti cumva cum se calculeaza acest procent " prorata"?
Multumesc,


Avand in vedere ca nu sunt specializat pe comertul cu panouri pot folosi codul codul 4719 - Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare. Nu vad ce alt cod as putea folosi deoarece am consultat "Clasificarea Activitatilor din Economia Nationala a Romaniei" si nu am gasit altceva.Acum problema este ca nu reazilez comertul prin intermediul magazinelor .

O zi buna!
Buna ziua,

In ce COD CAEN se incadreaza livrarea de panouri fotovoltaice?

Multumesc ,
Si mai exact ce trebuie sa contina dosarul pentru obtinerea derogarii ?

Multumesc.
Buna ziua,
In cazul in care am suspendat activitatatea unui PFA intre iunie 2011 si mai.2013 si nu am revenit pentru reluarea activitatii la data stabilita sunt pasibil de vre-o amenda? Ce se poate intampla daca pana in momentul de fata nu am facut nimic in acest caz?

Va multumesc

Buna ziua,

Ma intereseaza un aspect al problemei din titlu, am citi mai multe postari dar inca nu imi este clar daca dupa suspendarea activitatii unei firme ( pe o perioada de 3 ani) se mai depun declaratii daca am obtinut de la Administratie regimul de declarare derogatoriu.
Mai exact daca se mai depune ceva sau nu. Si daca ma avantajeaza sa obtin acest regim de derogare sau nu ( pt ca daca se depun in continuare anumite declaratii nu vad unde este avantajul).

Multumesc-
Răspuns la discuția Lichidare stoc marfa
Buna ziua,

Cum fac o adresa catre contabilitate prin care sa ii anunt ca am lichidat stocul de marfa?

Multumesc.
Buna ziua,

Doresc si eu o actualizare a taxelor pentru 2013. Presupun ca procedura a ramas aceeasi. Doresc radierea unei firme care a avut activitate 5 luni , nu are datorii si se doreste radierea voluntara, fara pretentii materiale,

Mulyumesc,
Răspuns la discuția Reziliere contract
Sau daca suspend activitatea firmei tot din motive financiare de la 01.08.2013, si ii aduc la cunostinta in scris acest lucru ma mai poate obliga sa stau cele 60 de zile?