avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate Avalon9

Activitate Avalon9

Răspuns la discuția Ajutor speta succesiune
va multumesc din suflet pt raspuns dar am nevoie de certificat fiscal si singura modalitate momentan este sa o achit .la celelate intrebari as dorii un raspuns sau o indrumare daca se poate.multumesc inca o data
Discuție Recuperare tva
buna seara. am o intreprindere individuala infintata in anul 2012 neplatitoare de tva cu obiect de activitate transport persoane in regim taxi.nu am atins plafonul de trecere la tva dar doresc sa trec luna aceasta deorece vrea sa fac o achizitie de autoturism pt activitatea specificata.cum si in ce conditii pot recupera tva dupa aceasta achizitie ?
multumesc anticipat
buna seara . as dori daca se poate o indrumare .
in urma cu 10 ani mama a avut un proces la care priun sentinta era obligata la plata unei datorii destul de mari.imediat dupa aceea mama a murit iar mostenitorii nu au facut succesiunea(tata fratele si cu mine).in aceea perioada atat fratele meu cat si tata nu aveau posibilitatea sa plateasca iar eu am fost executat silit prin scoaterea la vanzare a unui imobil.periada fiind scurta fratele meu mi-a propus sa imi cumpere el imobilul respectiv si din acei bani sa platesc eu datoria,el newfiind de acord .am acceptat in cele din urma .(doar pt ca tata si fratele locuiau in acel imobil si eu nu il foloseam).la momentul contractului de vanzare banii nu erau suficienti pt plata datoriiei asa ca am suplimentat eu acea suma iar executorul a primit toti banii.cum era de asteptat imediat dupa tranzactie fratele mi-a intors spatele (a cumparat casa si a scapat si de executare deoarece era achitata de mine din valoarea casei).el imediat dupa moartea mamaei a dat o declaratie la notar ca renunta la succesiune stiind ce urmeaza si ca nu era nimic de dezbatut.
anii au trecut ,am incercat sa uit de acele conflicte insa anul trecut am mostenit dupa iun frate al mamei o mica avere care am imparti-o deasemenea frateste cu fratele meu.nu am avut niciodata pretenti la nimic de la el,insa anul acesta am mostenit din nou o datorie .este vorba de un pfa care a fost al parintilor,pe urma al fratelui iar apoi al meu(eu din momentul care am preluat pfa nu aveam deloc activitate pe el)datoria respectiva este cas pe 10 ani.decizia a venit pe numele fratelui dar el cum a iesit din pfa in periada aceea toata datoria s-a transferat pe numele meu.mentionez ca el a stiut ce face si mi-a ascuns lucrul acesta un an de zile pana cand eu am aflat de la finante.
problema mea nu mai este datoria ,deoarece am facut contestatii suficiente si nu am incotro decat sa o platesc si ulterior sa ma adresez instanteipentru eventuale recuperari.
intrebarea mea este cum pot eu dupa 10 ani sa solicit in instanta fratelui meu sa plateasca cota lui parte dupa datoria mamei,sa demonstrez un santaj emotional la cumpararea imobiluilui precum si sa ii anulez mostenirea dupa fratele mamei.
va multumesc anticipat
Răspuns la discuția help me.......executare silita
Multumesc mult. In afara de a solicita recalcularea nu am nici o soluție? Rămâne sa achit? Dacă fac reesalonare se ridica poprirea? Pot lucra pe ii, nu mă afectează cu nk? Multumesc încă o data
Ai nevoie de o imputernicire din partea vanzatorului in cazul in care nu ai contract de vânzare cumpărare la notar.
Răspuns la discuția help me.......executare silita
Da dar eu am conturile poprite din 2010,asta nu e ca si cum as fi luat la cunoștință? Contestația se face in instanța? Eu nu mai am nici un act de la aceea pfa. Multumesc mult

Buna seara. Am o mare nelamurire si nu pot sa ii dau de capăt. In 2004 am infintat un pfa(af pe atunci) care a functionat pina in 2005.pe toată perioada funcționarii am achitat tot ce tine de pfa deci fiind fără datorii. In 2005 am avut un control de la Finante moment in care a fost vizat si registrele.imediat dupa control am depus declarația estimativa pe anul respectiv . Totul s-a întâmplat in decurs de o săptămâna. In perioada imediat următoare ( vb de zile,nu luni sau ani)am renunțat la afacere fiind fără datorii in acel moment. Nu am suspendat activitatea .timpul a trecut iar in 2010 pfa a fost radiat din oficiu . In prezent am infintat o intreprindere individuală iar in momentul in care am înregistrat la Finante am apărut cu datorii de 18000 de RON si conturile blocate. D-na de acolo mi-a spus ca am avut impozit de vreo 3000 de RON pe anul 2005 iar restul sant penalizari.precizez ca am adresa de buletin identice cu cea a pfa dar nu locuiesc acolo. Ce e de făcut in cazul meu? Nu mai am nici un act de la pfa . Au trecut 7 ani , nu am primit si nu am semnat nici o hârtie de instintare.

Buna seara. Am o mare nelamurire si nu pot sa ii dau de capăt. In 2004 am infintat un pfa(af pe atunci) care a functionat pina in 2005.pe toată perioada funcționarii am achitat tot ce tine de pfa deci fiind fără datorii. In 2005 am avut un control de la Finante moment in care a fost vizat si registrele.imediat dupa control am depus declarația estimativa pe anul respectiv . Totul s-a întâmplat in decurs de o săptămâna. In perioada imediat următoare ( vb de zile,nu luni sau ani)am renunțat la afacere fiind fără datorii in acel moment. Nu am suspendat activitatea .timpul a trecut iar in 2010 pfa a fost radiat din oficiu . In prezent am infintat o intreprindere individuală iar in momentul in care am înregistrat la Finante am apărut cu datorii de 18000 de RON si conturile blocate. D-na de acolo mi-a spus ca am avut impozit de vreo 3000 de RON pe anul 2005 iar restul sant penalizari.precizez ca am adresa de buletin identice cu cea a pfa dar nu locuiesc acolo. Ce e de făcut in cazul meu? Nu mai am nici un act de la pfa . Au trecut 7 ani , nu am primit si nu am semnat nici o hârtie de instintare.