avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate nighty91

Activitate nighty91

Răspuns la discuția Recuperare datorie
Poate cineva care este din Bistrita imi poate recomanda un avocat.
De asemenea mi-ar fi de mare ajutor niste costuri estimative pentru acest demers...

Restul detaliilor/ dovezile si ce mai este de discutat o sa le discut personal cu avocatul.

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Recuperare datorie
Are aproape 2 luni si nu vad vre-un interes din partea lui sa inapoieze acei bani.
Deci, avocatul trebuie sa fie tot din baroul din Bistrita?

Imi cer scuze pentru tot felul de intrebari insa e prima oara cand ma gandesc sa fac asta si stiu ca e aiurea cu birocratia.
Răspuns la discuția Recuperare datorie
cora2006 a scris:

Trebuie sa aveti in vedere ca dreptul la actiune sa nu fie prescris! Daca a intervenit prescriptia dreptului la actiune, nu mai aveti nicio posibilitate legala de a va recupera datoria prin instanta. ;)

A primit notificari peste notificari, telefonic..

Ce anume inseamna "dreptul la actiune sa nu fie prescris" ?

Eu sunt din Suceava, el e din Bistrita...unde trebuie sa il chem in instanta?

Am imprumutat unui "amic" o suma de bani. 3500 ron ca sa fiu mai exact.
I-am cerut sa scrie pe o foaie precum ca acest lucru s-a intamplat ( nu am facut foaia ca la carte, am vazut mai apoi un exemplu pe net ce ar trebui sa contina)
Insa, scrie suma care a fost imprumutata, numele, adresa lui, numele, adresa mea.
Suma care trebuie restituita si data la care trebuia restituita.
Foaia a fost scrisa de el, au fost si martori.
El a spus ca o sa plateasca cu masina pe care o detine in cazul in care nu isi plateste datoria pana la data respectiva.
Drept dovada am cartea auto a masinii la mine.

Ce pot sa fac in acest sens? Incerc sa vorbesc cu el insa tot amana si iar amana. Daca nu se simte presat de ceva, nu o sa se sinchiseasca sa isi plateasca datoria.

Multumesc si as aprecia orice sfat/ ajutior.
Scriu in numele mamei mele pentru ca eu sincer nu imi pot imagina cum inca poate munci in conditiile actuale.
Lucreaza ca barman ospatar.
Doreste sa isi dea demisia si vreau sa stiu daca il poate actiona in instanta pentru urmatoarele.
1.Se poarta cu angajatii precum ar fi sclavi. Un aer superior fata de angajati, jigniri.
2. Niciodata nu a luat concediu platit, sporuri sau alte beneficii pentru munca depusa.
3. Lucreaza programul normal ( de la 9) si trebuie sa stea si la unele evenimente.
Deci ar fi de la 9 dimineata pana la 7 inclusiv 8 dimineata a 2-a zi.
Au fost zile cand Sambata si Duminica a lucrat + evenimente in ambele seri... Asta inseamna ca in 2 zile a avut un timp de odihna de sub 4 ore.... in 48h!

Sa nu mai spunem faptul ca foloseste 1 ospatar la cate 60-70 persoane pe cand mai toate restaurantele au 1 ospatar la 20 oameni.
4. Niciodata nu s-a tinut cont de program... Adica trebuie sa stai pana la ultimul client, si orele nu sunt platite de niciun fel. In schimb daca restaurantul e gol, tot te tine acolo...
5. Angajatorul plateste doar salariile, nimic altceva. Eu sunt tanar insa stiu ca un angajator are anumite obligatii. Trebuie sa dea anumite sporuri/ prime etc...

6. Isi injoseste angajatii ori de cate ori are ocazia.. Chiar si astazi a trebuit sa o vad pe mama cum cedeaza psihic din cauza unor afurisiti de angajatori.

7. Nu plateste nici macar minimul pe economie... Da 800 lei salar.

Vreau sa stiu, cu ce lucruri il poate chema in instanta? Asemenea oameni trebuie sa plateasca cu varf si indesat.. Pentru ca acei oameni pe care ei ii considera "sclavi" le aduc lor profiturile..
Si un barman-ospatar trebuie sa mai fie si femeie de servici...si sa nu mai socotim tot fumul inhalat care dauneaza sanatatii..
Si toate astea pentru nici macar minimul pe economie.
Ideea e ca ar fi renuntat la acest job demult insa la varsta de 40+ ani, nu se mai uita nimeni la tine ca sa te angajeze...

Doresc niste sfaturi va rog.
Răspuns la discuția Lamurire masina.
Km dati inapoi...El m-a instiintat.. La fel pot sa zic...cu ce dovezi vine el ca m-a anuntat cu privire la nr de km?
Si in plus, nu e o infractiune?
Răspuns la discuția Lamurire masina.
Pai sunt unele probleme care nu le descopera la tester.
Sau poate n-au insistat pe anumite lucruri.
Eu pentru injectoare chiar am insistat sa le verifice bine.
Vanzatorul stie clar de problem de vreme ce o avea de cateva zile si a si folosit-o... N-avea cum sa nu sesizeze acel trepidat cu motorul rece.
Răspuns la discuția Lamurire masina.
Si totusi daca mi se constata acea problema..?
Stiu ca vazusem ceva legi cu privire la acest aspect.
Si mi se pare normal ca tu sa te folosesti de ce ai cumparat si cum a fost prezentat..

Chiar nu-s dispus sa mai dau niciun ban pe reparatii ca la banii aia gaseam multe altele care sa mearga perfect.
Buna ziua, vin si eu cu o intrebare.
Nu stiu daca e topic-ul corect insa nu am gasit ceva similar pe forum unde pot sa postez aceasta nelamurire.
Am cumparat o masina de la un samsar din Bucuresti.
Masina o am de 4 zile si inca din prima zi am constatat ca are un tremurat cu motorul rece (probabil injectoare ceea ce nu e ieftin).
Este un Passat CC.
Totusi i-am facut un test de vanzare-cumparare la un service autorizat VW si nu mi-a gasit nicio problema.
Cu motorul cald masina nu trepideaza ( tipic injectoarelor).

Vreau sa stiu daca se face cineva vinovat de chestia asta pentru ca pretul masinii deja e ridicat si chiar nu vreau sa am alte cheltuieli prin alte service-uri.

In anuntul postat masina era prezentata impecabil optic si tehnic.
KM au fost dati inapoi insa am fost instiintat de treaba asta.

Totusi, masina se poate duce inapoi sa sa se obtina bani pentru eventuale cheltuieli? Eu cand am dat banii am dat pentru acea masina impecabila si nicidecum pentru una cu probleme.
Ma intereseaza ce legi sunt cu privire la masinile achizitionate cu probleme ascunse. Stiu ca in Germania e ilegal sa dai Km inapoi si au legi aspre cu privire la aceste aspecte.
Am vazut pe undeva ca si la noi ar fi legi favorabile cumparatorului de buna credinta daca se gasesc nereguli.

Multumesc
Stimate domnule Feraru,


Vă mulţumim pentru e-mailul dvs.

Ne cerem scuze pentru întârzierea cu care răspundem solicitării dvs.

Conform înregistrărilor din sistemul nostru câtigurile dvs. au fost corect creditate.

Departamentul corespunzător a confirmat că se înregistrează o eroare de afiare la apariia balanei de 0,00 RON. Este necesar să reîncărcai pagina pentru a avea din nou acces la informaia reală.

Se depun toate eforturile necesare pentru a remedia această problemă tehnică în cel mai scurt timp posibil.

Mulţumim pentru înţelegere şi ne cerem scuze pentru orice neplăcere cauzată.

Vă rugăm, nu ezitaţi să ne contactaţi dacă aveţi alte nelămuriri.

Cu respect, .


Vreau sa stiu si eu, unde in regulile lor specifica faptul ca noi trebuie sa suportam pierderile cauzate de erorile sistemului pe care il folosesc?
In cazul in care se castiga pe urma unei erori, intervin imediat si blocheaza conturile.. De ce in cazul unei pierderi cauzate de ei nu returneaza sumele pierdute?

Deci mi se da dreptate, isi recunosc vina si totusi lor li se pare normal ce s-a intamplat si eu raman cu banii pierduti.