avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Activitate Ivan81

Activitate Ivan81

Buna seara!
Am nevoie de certificatul de nastere (tip vechi) apostilat, pentru depunearea dosarului de cetatenie in alta tara. Sunt nascuta in Bucuresti dar am domiciliul in alt judet. Cum trebuie sa procedez pentru obtinerea lui? Din cate stiu, pentru cel vechi trebuie sa cer duplicat, corect? Si apoi duplicatul se apostileaza? Toate procedurile trebuiesc facute in orasul locului de nastere sau se pot face si in cel al domiciliului din buletin?
Multumesc anticipat!
Buna seara,

Revin la subiect.....avocatul sustine ca a depus toate documentele necesare la dosar pentru recuperarea cheltuielilor de judecata, DAR nu stie ce s-a intamplat, cine si unde este greseala si in conluzie parintii mei nu-si pot recupera banii cheltuiti pe onorariul lui.
Intrebarea mea este: cum pot afla daca avocatul si-a facut datoria pana la capat? Am dubiul ca nu a depus chitantele pentru a fugi de impozite. Cui ma pot adresa?.....judecatoriei unde s-a tinut procesul?
Multumesc anticipat,
o seara buna!
Buna ziua,
Parintii mei au castigat un proces in care au fost incluse si cheltuielile de judecata. As dori sa stiu la cat timp de la data incheierii procesului pot primi banii si in cazul in care cealalta parte refuza sa-i plateasca, ce masuri se pot lua.
Multumesc anticipat!
O zi buna!
Buna ziua,
Acum cateva zile m-am dus in banca la care sunt client pentru a efectua diverse plati. Dupa cateva ore, dupa ce am ajuns acasa, sunt contactat pe telefon de catre una din casierele bancii, care, fara prea multe explicatii ma acuza de furtul a 500 de ron. Am incercat sa-i explic ca nu am nimic in comun cu ceea ce spune si ca sunt acuzat pe nedrept. Dupa cca. o ora, sunt contactat de directoarea bancii, care, la randul ei, cu un stil foarte arogant mi-a adus aceleasi acuzatii, eu sustinandu-mi nevinovatia continuam sa fiu acuzat pe nedrept. Nefiind din aceeasi localitate cu sediul bancii, am ramas de acord cu directoarea sa ne intalnim a doua zi, pentru eventualele clarificari. Insa, dupa cca. doua ore, sunt contactat de casiera, cerandu-si scuze, spunand ca au gasit banii.
Intrebarea mea e: in cazul in care vreau sa dau banca in judecata, ce sanse de castig as avea, tinand cont de faptul ca toate acuzatiile au fost facute prin telefon, eu neavand martori? Cum as putea sustine toate aceste nedreptati in fata unui judecator? Sunt un domn care, la cei 59 de ani pe care ii am, de hotie nu am fost acuzat niciodata. Sunt o persoana simpla, umila dar nu hot!!!
Multumesc anticipat,
O zi buna!
Multumesc frumos pentru informatii....momentan nu pot accesa site-ul MAE, nu-mi deschide pagina.....in cazul in care nu reusesc in zilele urmatoare, cu siguranta voi reveni pentru amanunte.
O seara buna!
Buna seara,
Ma numesc Elena si as dori sa stiu de ce acte am nevoie (si unde trebuiesc depuse) pentru obtinerea cetateniei romane a fetitei mele in varsta de 1an si 10 luni.
Mentionez ca traiesc in Italia, fata este recunoscuta de tatal ei, italian fiind, nu suntem casatoriti (nu stiu daca are vre-o legatura).
Sper ca am fost destul de explicita!
Multumesc anticipat!

Am uitat sa mentionez ca fetita este nascuta in Italia.