avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate mireteo

Activitate mireteo

Multumesc!
Multumesc. Stiu, dar nu e suficient. Nu ma ajuta prea mult...
Buna ziua,
ce trebuie sa trec intr-o adeverinta in ce priveste acprdul global. Am orele dar nu am pe statul de plata nici o rubrica in care sa scrie, suma acord global. Sunt trecute salariul de incadrare, salariul tarifar ptr.calculul contributiei pensie alimentara, sporul de vechime, de noapte, conditii deosebite, total retributii si atat. Dar respectivul a lucrat in acord toata luna. De unde stiu eu care sunt sumele in acord?... II trec orele si total retributii? Pentru celelalte sporuri s-a eliberat adeverinta .
Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Ati luat-o in grija, nu pentru pensie. Este un dreptul ei, nu al dumneavoastra. Doar daca v-ati inteles atfel sau dansa doreste sa contribuie. De aceea trebuie sa fiti foarte atenti la ce se stipuleaza in contract, pentru a nu exista discutii ulterioare... Va spun din proprie experienta.
La un asemenea contract trebuie discutati foarte bine termenii si trebuie prevazut si ce ar merge rau nu doar beneficiile. Plus ca atat oamenii cat si situatiile, in viata, sunt foarte schimbatori/schimbatoare.
Răspuns la discuția Exista lege ptr asa ceva?
Daca nu doriti sa divortati (din motive stiute doar de dumneavoastra), se poate cere pensie alimentara (chiar daca sunteti casatoriti) si puneti si dovezile . Si aveti liniste...
Ce pot face daca medicul nu imi da filmul dupa ce am facut o angiografie, cum il pot obtine, Exista o lege, un ordin ceva care sa il faca sa-mi dea filmul? Am gasit Ordinul 1091/2006 insa este doar in cazul in care pacientul este in stare critica si este transferat intre doua unitati sanitare....
Da stiu. Nici nu trebuie mai mult. Legea e lege. Nu e vorba despre asta. Dar vroia sa fie sigura daca exista un model si pentru cei casatoriti.
Multumesc de raspuns.
Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu un model de cerere de chemare in judecata pentru pensie alimentara, insa parintii nu sunt divortati.
Mama vrea pensie pt. minor deoarece tata ajuta familia cu o suma infima iar ea doreste ca banii, ce ar revenii copilului, sa intra intr-un cont separat si sa ii foloseasca doar pentru cresterea si educarea copilului. Insa pe net se gasesc doar modele de chemare in judecata cu parinti divortati.
Multumesc.
Va multumesc!