avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters266112

Activitate ContSters266112

Contractul incheiat este de uzufruct viager - imi cer scuze.
Am scris mai sus paragraful din citatie pentru ca mi se pare facuta in graba si neprofesionist. Motivele pentru care se solicita anularea contractului nu se potrivesc pentru un act de v-c cu clauza de uzufruct viager, ci pentru act de v-c cu clauza de intretinere.

Tinand cont de motivele de mai sus (pentru care se solicita anularea contractului) si de faptul ca este un contract de v-c cu clauza de uzufruct viager, care sunt sansele ca instanta sa accepte respingerea motivelor invocate pentru solicitarea anularii actului?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Mama a primit de la bunica mea (mama ei - proprietar) prin act de vazare cumparare cu clauza de uzufruct acum cinci ani o casa. Nu este stipulata intretinerea batranei in contract. Insa desi parintii mei in toata aceasta perioada de cinci ani au locuit in Bucuresti, s-au dus la doua saptamanii la batrana, iar in rest o suna mama de 3 ori pe zi.
Batrana vrea anularea contractului pentru ca o verisoara i-a promis ca se va muta cu ea - o minte (nu scriu amanunte).

Motivele invocate in citatia primita de la judecatorie mi se par jicnitoare la adresa parintilor mei in conditiile in care vreme de cinci ani ingrijirea si sanatatea ei a fost principala lor preocupare, ca sa nu vorbesc de celelalte acuzatii care sunt de domeniul sf-ului.
Citez din citatia primita:
"Dupa incheierea contractului de v-c fiica mea nu a mai venit la mine, asa cum a promis, ca ma va ingriji pana la moarte, a venit de la incheierea contractului de doua ori si atunci erea suparata ca este departe si nu poate veni saptamanal, m-a lovit si mi-a atribuit cuvinte jocnitoare, s-a inscris la o religie neortodoxa (o secta) este plecata mereu in tara si nu are timp pentru ingrijirea mea, am fost de acord cu incheierea acestui act de v-c pentru ca sunt bolnava, nu am primit bani, suma trecuta in act este formala pentru achitarea taxelor la notariat
Solicit anularea contractului de v-c pentru ca am nevoie de ingrijiri medicale, voi depune acte medicale prin care instanta sa constate ca am o varsta de 85 de ani si ma deplasez cu greu.
Imi intemeiez actiunea pe dispozitiile art. 125, 1399, 1401 alin 2, 1402, 1405 si NCC. In cazul in care una din parti nu indeplineste indatoririle sale principale, celalata parte poate cere desfintarea contractului. art. 1254 din NCC."

Se poate solicita anularea unui act de v-c cu clauza de uzufruct cu o vechime de cinci ani pentru motivele de mai sus?

Multumesc anticiapt.
Buna ziua,

Falimentul poate fi declarat direct fara insolventa, daca au trecut mai putin de 5 ani de la iesirea din insolventa?

Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns.

Cat dureaza in zile/saptamani declararea insolventei de catre tribunal? De la momentul la care se depune cererea.

La ce interval de timp se face actualizarea pe Oficiului Naţional al Registrului Comerţului - [ link extern ] ?
Intrarea in insolventa se publica in Monitorul Oficial?

Multumesc anticipat.
Buna dimineata,

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii faca o firma pentru a-si declara insolventa?
Se poate cere in aceiasi zi insolventa si falimentul?

Ma intereseaza care sunt pasii obligatorii de urmat? Trebuie o hotarare judecatoreasca pentru insolventa, cat dureaza? Firma trebuie sa anunte intentia de a intra in insolventa inainte, pot verifica intentia? Unde?

Multumesc anticipat.
Monica Isaicu
Buna ziua,

Sunt in concediu de crestere si ingrijire copil pentru un an de zile. Pe 1 martie 2013 ar trebuie sa ma intorc la serviciu.
Exista dorinta ca firma unde am lucrat sa intre in insolventa/faliment saptamana viitoare, din pacate nu am avut timp sa ma duc si sa vorbesc nici despre posibilitatea de a ma reintorce cu cateva zile mai devreme - pentru a lua stimulentul de reinsertie.
Inca nu este declarata starea de insolventa.

Voi incerca sa obtin decizia de reintorcere in activitate inainte de insolventa/faliment - daca se va putea.
Ce altceva as putea face?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc.
Care ar fi durata unui proces de punere sub interdictie a batranei? Nu exisa nici un proces pe numele batranei pe portal instante acum.
Nu ar putea sa invoce doar o nebunie de moment cauza de moartea uneia din fiice?

Nu stiu daca are vre-o inportanta ca informatie, insa sotia unchiului a fost considerata nebuna inainte de revolutie - avea o linie rosie pe buletin. Nu stiu situatia actuala.
Buna ziua,

Care sunt sansele ca o batrana de 85 de ani sa obtina anularea unui contract de vanzare-cumparare incheiat acum 5 ani pe motiv de nebunie?
Cum se desfasoara un astfel de proces, tipicul?

Mama a incheiat un contract de v-c cu clauza de uzufruct cu bunica mea in urma cu aproximativ 5 ani. Obiectul contractului a fost o casa la tara. In urma cu cateva lunii bunica mea a hotarat sa atace cu anulare contractul de v-c pe motiv de nebunie. Mama inca nu a primit citatia, insa pe portal instante procesul apare.

Parintii mei in toata aceasta perioada de cinci ani au locuit in Bucuresti, ducandu-se la doua saptamanii la batrana, iar in rest o suna mama de 3 ori pe zi. Parintii au facut imbunatatiri la casa semnificative.

Motivul real pentru care batrana vrea anularea contractului este ca o verisoara i-a promis ca se va muta cu ea - o minte (nu scriu motivele).Verisoara este fata unchiului.

Cu un an inainte sa faca contractul batrana a avut o fata care a murit, matusa moarta trebuia sa aiba grija de ea la batranete. Pentru ca au fost trei copi la parinti: mama, matusa care a murit (care a avut trei baieti- fiecare cu viata lui) si unchiul care nu s-a interesat de batrana decat acum (si cu care mama a avut probleme in trecut) - mama a hotarat sa vorbeasca cu batrana pentru ca avea 79 de ani si sa ii spuna ca are grija de ea, dar in conditii in care ii face contract de vanzare-cumparare, altfel se duce la batrana cand si cum poate - pentru ca atunci avea serviciu. Nu s-au dus cu batrana la psihiatru pentru ca nimeni nu s-a asteptat la situatia actuala.

Parintii ar fi de acord sa renunte la contractul de vanzare cumparare daca suma care ar fi platita pe imbunatatiri ar fi una corecta. Insa unchiul vrea sa ia fara sa dea valoarea reala a imbunatatirilor facute de parinti la casa. Prin urmare - din pacate - singura solutie este procesul.

Multumesc anticipat pentru raspuns.