avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate kamikaze1999

Activitate kamikaze1999

Daca v-a lovit cu pumnul in ochelari, normal ar fi si pt. distrugere, nu?
Am o problema cu iubitul meu ...

Povestea dateaza din 2000, cand a primit o bataie sora cu moartea, de la niste indivizi intr-un bar... deoarece respectivii au crezut ca s-ar fi uitat insistent la o fata. (el zice ca nu a avut nimic cu respectiva, si il cred pt. ca ea e o .... sta situri de videochat cred ca asta zice tot)

I-a dat in judecata, insa respectivii au castigat, venindu-si de martori unii altora.

Dosarul s-a finalizat abia in 2005, in defavoarea baiatului batut.

Baiatul care a primit bataie este acuma prietenul meu, si a ramas cu sentimente de ura atat fata de agresori cat si fata de politisti , procurori si judecatori, deoarece el crede ca a fost multa neimplicare si chiar s-ar fi aranjat cazul in defavoarea lui.

Cei 3 baieti sunt niste ..... ale societatii cu aere de smecherasi... iar de curand au primit bataie de la niste baieti mascati (doar ei stiu ce au facut, ca la politie nu sufla o vorba)

Unul dintre ei, este f. grav internat la spital la reanimare (sau resurcitare, ceva genul).

Politia, de curand s-a autosesizat si au inceput sa caute in spatele baiatului batut,si l-au luat fix pe prietenul meu la intrebari.

Prietenul meu, din dorinta de-al face pe adevaratul faptuitor scapat a luat fapta asupra lui, si a primit mandat de arestare de 29 de zile, dar ....dar... el s-a aflat in USA in momentul savarsirii faptei (s-a intamplat mai inainte de pasti sa fiu mai exacta). CU alte cuvinte s-a sacrificat pt. a-i scapa pe restul.

Nu m-am lasat nici eu, nici mama baiatului si cu ajutorul uni avocat am declarat recurs, si am prezentat judecatorului adevarul despre el... faptul ca a fost in USA. Atat judecatorii cat si procurorii au fost deosebit de nervosi, l-au trimit chiar la spital la psihiatrie... nu e nebun are doar o boala pe ei, la care nu vrea sa renunte cred ca femeile maritate stiu la ce ma refer... e tipic barbatesc; insa atata procuroarea cat si judecatoarea au fost femei ...


In cazul de fata poate pati ceva? sa-i puna dunga rosie in buletin, sau sa-l treaca in evidenta lor cu probleme?sau din punct de vedere legal poate pati ceva?

Răspuns la discuția Bataie. De pe penal pe civil.
Nu am salar deci nu are pe ce sa-mi puna proprie... laptopul, telefonul mobil toate mi le-au cumparat parintii ; deci chiar daca sunt pe numele meu nu mi le pot lua.

Situatia mea peste 1 an va fi aceeasi,apoi vreau sa ma duc sa muncesc in afara tarii, deci 2-3 ani sigur nu voi avea surse de venit oficiale.

Nu am cum sa ma impac cu baiatul respectiv, nu am cei 5000 euro ...e o suma destul de mare pentru o persoana care nu a lucrat niciodata. Iar taicameu nu ma ajuta! ma vede pe mine ca fiind "cel rau"

Daca mergeam pe penal, ii dadeam la ala sa zicem 1000-3000 lei daune morale, la cat sa ma astept pe civil? Ma va ajuta faptul ca m-a provocat cat de cat totusi? adica ca nu am avut nimic cu el , dar el si-o cauta 'cu lumanarea'?
1 an dupa aia se uita :))
Răspuns la discuția Bataie. De pe penal pe civil.
Ma scuzati am citit toate posturile despre "loviri si alte violente". Inclusiv acesta:
www.avocatnet.ro/content/for...

unde speta seamana izbiditor cu a mea. Victima s-a legat de "agresor", am primit amenda pe 18^`1 cu aplic. 73B ,etc.

Cum de i s-a prescis la baiat atat amenda cat si taxa de spitalizare? Vreau si eu la fel, cum de lui da si mie nu?

Problema e urmatoarea... mi-e frica ca pe civil va trebui sa ii dau mult mai multi bani decat pe penal, eu nu am de unde da cateva mii de euro si as prefera un cazier... dar sa ma puna la o despagubire mai mica.
Răspuns la discuția Bataie. De pe penal pe civil.
Pot sa stiu de ce? exista riscul sa fiu trimis la puscarie?
am vazut aici pe forum ca dupa 1 an amenda de la procuror dispare!!! ce trebuie sa fac sa fie la fel si in cazul meu? adeverinta ca sunt student?
e mai bine sa am cazier dar pe penal, care dispare dupa 2-3 ani decat sa ajung pe civil si sa platesc sume imense?
Anul trecut l-am pocnit pe un baiat intr-un club pt. ca acesta ma exaperase (ma tot ameninta sa-i cumpar o bere). Baiatul a cazut si si-a spart capul. A primit 12 zile IML.

Procurorul mi-a dat 1000 lei amenda administrativa, si m-a scos de sub urmarire penala (dupa 12 luni !!!!!!)

Intr-un fel m-am bucurat, dar mi-a zis cineva... sa nu ma bucur pentru ca daca voi ajunge cu el pe civil, va trebui sa ii platesc daune morale mult mai mari, deoarece imi va lipsi condamnarea penala, deci va trebui sa suport daune morale mai mari ca sa-i acoper "necazul". E adevarat?

In favoarea mea s-a retinut faptul ca m-a provocat, recunosc a cazut cam nasol jos dar m-a enervat si a fost o chestie de o secunda, am facut arte martiale si l-am plesnit cu un picior in ceafa.... insa mi-a fost frica ca imi da cu sticla in cap.

PS: Ce se intampla daca nu platesc amenda de 1000 lei? Mi-a fost mult prea frica sa o contest in termen de 20 de zile... Sunt student, nu am venituri, astea pot fi impotriva mea? imi pot inlocui amenda respectica cu inchisioare? :(

Nu as vrea sa ajung in inchisoare insa nici sa nici nu am de unde sa-i dau 5 000 euro la baiatul respectiv...(sau o un ford de model 2005)