avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate gerbil

Activitate gerbil

Va salut ! Tatal meu este administratorul unui bloc. Trebuie platit acest impozit pe salarii de 16% si mi s-a spus la banca la BRD ca trebuie sa intru pe site-ul Ministerului de Finainte si de acolo sa iau: unde se vireaza imp salarial 16%, nr cont , cui si cif, plus un model de declaratie parca 100 sau 101 ceva de genul. Site-ul vad ca nu merge, incerc de dimineata si nimic. Stie cineva, va rog frumos, sa imi zica si mie aceste date ? Multumesc anticipat.
Multumesc frumos.
Am iesit la pensie la limita de varsta incepand cu data de 15-02-2010 ( la 59 ani si 6 luni ). Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani. Stagiul total - 47 de ani si 6 luni.
Buna ziua ! As dori si eu sa stiu cand se platesc grupele de munca ? La tv se facea mare valva ca se platesc din februarie, insa a venit pensia si eu nu am primit nici 1 leu in plus.
Am uitat sa precizez ca locuiesc in sectorul 2, poate stie cineva care e in aceeasi situatie.
Va rog daca stie cineva sa ma lamureasca si pe mine. Am cautat si pe net si nu am gasit nici o stire in sensul asta. Azi trebuia sa imi vina ambele pensii ( de urmas si de handicap ), a venit doar cea de urmas, postasul nu a stiut sa imi zica de ce nu a venit si cea de handicap, mi-a zis ca nu a venit la nimeni. M-am uitat pe talonul de luna trecuta si scrie ceva ca trebuie sa ma duc in Calea Mosilor (Bucuresti ) pt transferare pe card. Deci ce sa inteleg ca nu se mai trimit prin posta si va fi obligatoriu cardul ? Multumesc !
Răspuns la discuția Pensie de urmas
SI eu am o problema ... Am un handicap fizic pt care primesc o pensie sau ajutor cum i se spune si pe langa aceasta mai am o pensie de urmas de la mama mea care a decedat in 1995 ... Avand in vedere ca nu am un loc de munca din cauza problemelor de deplasare, mi-au dat pensia de urmas definitiv, din 1995...Problema este ca luna aceasta nu a mai venit aceasta pensie de urmas ... Ce s-ar fi putut intampla? Sau ce ar trebui sa fac? Multumesc !
Salut! Am si eu o problema ... Tatal meu mai are cam 1 an pana la pensie... Acum are un salariu cam de 15 milioane lei vechi... A gasit o oferta si ar vrea sa plece in Italia ( bineinteles la alta firma care nu are legatura cu cea la care este acum si la care a lucrat 35 de ani ) ... Aceasta frima din Italia ofera pe langa salariul de acolo 1250 euro, un salariu in tara de 5 milioane lei vechi , acesta probabil se pune pe cartea de munca si nu acela in euro ... Acuma intrebarea mea este : daca de ex pleaca, deci implicit va avea 5 milioane in tara de acum incolo, va afecta pensia in vreun fel? V-am spus ca mai are doar 1 an pana la pensie .... Adica ma gandesc sa nu fie diferenta foarte mare la pensie ca atunci mai bine sta acasa ca nu am facut nimic ....Sper ca am fost inteles ce doresc sa aflu ... Mai pe romaneste ar fii asa: daca mai sta in tara pana la pensie cu salariul de 15 mil lei vechi va avea o pensie mai mare decat daca ar pleca acum si va avea pt 1 an pana la pensie salariul de 5 mil in tara ? Si daca da diferenta va fii mare? Nu stiu cum se calculeaza cu punctele acelea si daca mai conteaza 1 an pana la pensie foarte mult ...Multumesc si astept raspunsul d-tra !!!
Răspuns la discuția Despre Succesiune
Si daca, ipotetic vorbind, ar renunta si acest fiu, s-ar putea? Adica sa nu ne trezim mai tarziu ca mai revine cuiva... Am auzit undeva ca daca am renunta toti in fav bunicii tot nu ar fii bine pt ca ar devenii mostenitori alte rude, de ex copii, nepotii fiului din alta casatorie... va multumesc mult
Va salut cu respect ! Am si eu o problema si nu stie nimeni sa ma lamureasca si pe mine ( va rog poate cineva, eventual un avocat stie sa imi zica si mie raspunsul corect ). Acum 2 luni a murit bunicul meu... El impreuna cu bunica mea erau titulari la casa ( erau amandoi trecuti in actele casei )... Mostenitori sunt 3 : eu ( intrucat mama mea a decedat in urma cu 11 ani presupun ca am ramas eu in locul ei mostenitor, bunicul meu care a murit fiind tatal mamei mele ), sora si fratele mamei . Mai este si un al-4 lea mostenitor, un copil al bunicului meu din alta casatorie cu care nu am tinut legatura. Acum problema se pune astfel: noi am vrea sa renuntam ( sa facem sucesiune ) in favoarea bunicii, se poate asa ceva si daca da ce implica acest lucru? Adica sa ramana ea titulara pe tot sa nu mai aiba si alte rude dreptul... Sau daca facem acest lucru si renuntam in favoarea bunicii mele vor avea dreptul si alte rude, de exemplu copii acestui fiu al bunicului din alta casatorie... Deci asta vreau sa ma lamuriti si pe mine daca se poate renunta in favoarea bunicii sa devina ea titulara pe tot... Multumesc