avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate player2012

Activitate player2012

Răspuns la discuția Program lucru sambata
buna seara , durata normala de lucru este de luni pana vineri deci nu este singurul training la care am participat ,dar am participat in timpul saptamanii si nu in weekend .multumesc.
buna seara ,

lucrez la o multinationala si sunt obligat impreuna cu mai multi colegi sa venim sambata la un training cu o durata de 8 ore ,aceste ore lucrate nefiind platite .

va rog sa ma sfatuiti ce as putea face legal !
buna seara ,

sunt unul din mostenitorii unei case si teren pentru care a fost depusa cerere de despagubire ,primind ptr acestea actiuni la fd proprietatea .

problema este ca am fost omis ca si mostenitor ceilalti au declarat ca sunt singurii mostenitori si as dori sa stiu cum as putea sa aflu cat au primit si ce pot sa fac in continuare .
va multumesc.
Am facut contestatie, dar cei de la CAS spun ca veniturile figureaza pe tot anul 2011 ,cu toate ca acel contract se incheiase in februarie 2011.:O
Nu mai inteleg nimic. Unde este dreptatea ?
Cine face aceste greseli? Sunt convinsa ca nu sunt singurul caz, dar de ce trebuie sa platesc eu (noi) greselile lor?
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine cum este posibil sa primesc o decizie de la CAS cu suma de plata 444 lei pentru anul 2011, in cazul in care am avut contract de comision cu un IFN din februarie 2010 pana in februarie 2011 si am realizat (pe anul 2011), deci practic doua luni, un venit impozabil de 130lei din care am platit impozit 21lei.
Multumesc!
buna ziua ,as dori sa intreb daca sotul meu de care am divortat poate sa faca pasapoarte celor 2 copii ai nostri ,unul de 11 ani respectiv 17 ani in conditiile in care eu lucrez in alta tara si nu pot sa ma deplasez.Sentinta mi-a incredintat mie copiii.astept sfaturi cum as putea sa rezolv fara deplasarea mea in tara si cat mai ieftin.multumesc.
Răspuns la discuția vanzare teren din mostenire
ok , dar exista o cale legala prin care se poate face partaj in lipsa unui mostenitor (care sa nu stie totusi de aceasta actiune)? de ce intreb ? ptr ca am inteles de la vecini ca unul din mostenitori vinde unele terenuri si afirma ca are toate actele :( !!!
buna seara ,
suntem 4 mostenitori si as dori sa stiu daca exista o modalitate legala sa pot vinde din partea mea de mostenire ( terenuri intravilane ,extravilane )? mentionez ca nu este facut partajul ,doar succesiunea.

va multumesc.
Răspuns la discuția stabilire pensie urmas
multumesc, chiar astept si restanta :-/
buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca pensia de urmas a fost calculata corect?
pot sa va dau urmatoarele date
sotul meu a murit in decembrie 1998 chiar in luna cand trebuia sa iasa la pensie ,pensia fiind stabilita la data aceea de 7,200,000 lei .
in octombrie 2012 am implinit varsta ptr a putea depune dosarul de pensie urmas pe care l-am si depus.

pensia am primit-o in luna ianuarie in valoare de 654 lei .
decizia nu am primit-o , doar cuponul pe care scrie ca este pensia pe luna ianuarie 2013 si punctaj 0,89224 val punct 732,80.
1-Este corect sau trebuie sa fac contestatie ?
2- este pensia pe o luna? sau din octombrie 2012?
va multumesc.