avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate PRAlyna

Activitate PRAlyna

Adica dupa vreo 2 saptamani de la intamplare, timp in care putea comite inca 'n' infractiuni...

Psihosex a scris:

Ce inseamna pana la urma, ca timp ?! Ce alte dificultati ati intampinat ?!

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana la urma s-a facut recunoasterea de pe imaginile video, chiar daca acest lucru nu era legal la inceput. Este vorba despre un recidivist, condamnat definitiv acum 5 ani ptr proxenetism cu 2 minore de 14 ani. Nu a recunoscut nimic, a refuzat testarea cu detectorul de miciuni.... asteptam sa vedem.ce se mai intampla.
Multumesc!
Buna ziua,
Zilele libere ptr parintii care nu au cu cine isi lasa copiii cand scoala este inchisa pot fi luate daca nu este posibila munca la domiciliu. La mine la serviciu este posibila munca la domiciliu dar doar pentru situatiile urgente. Astfel, o saptamana sunt in telemunca, dupa care, 3 zile nu este nimic critic sau urgent si ma obliga sa imi iau concediu de odihna. Intrebarea este daca pot dpdv legal sa alternez telemunca cu zilele platite 75% cf legea 19.
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc! Da, este vorba de mers la scoala, la gimnastica ,pe strada...
Un reprezentant de la Directia pentru Protectia Copilului care a asistat la audierea fetitei ne-a spus ca daca se intampla ceva cu fetita, eram si noi, parintii, trasi la raspundere intrucat am lasat-o neinsotita, pentru ca exista o lege care spune ca minorul pana la 14 ani nu trebuie lasat neinsotit de un adult nicaieri. Am cautat aceasta lege si nu am gasit absolut nimic...
Multumesc frumos pentru raspuns!
Exista vreo lege care sa stipuleze ca nu pot fi lasati neinsotiti copiii cu varste de pana la varsta de 14 ani?
Multumesc!
Un barbat a urmarit-o pe fetita mea de 10 ani, a oprit langa ea masina si a intrebat-o daca vrea sa o duca undeva. Ea a zis nu, elo a zis ok si a plecat.
Am identificat camere de luat vederi in zona. Am facut plangere la politie si azi ne-au chemat. Ne-au spus ca identificarea nu se poate face pe filmare direct, ci pe poze facute din filmarea respectiva si pentru ca politia nu reusise sa vizualizeze toata filmarea (este vorba despre 2-3 minute), nu ne-a lasat sa-l identificam. Intrebarea este, este adevarat ca identificarea nu poate fi facuta direct pe filmare?
Multumesc.
Multumesc mult!
Si totusi daca nu ar rezilia si ar dona inapoi, care ar fi situatia juridica a casei si terenului vis-a-vis de sotul meu?