avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate dodi1402

Activitate dodi1402

Răspuns la discuția Abandon de familie?
Inca nu sunt divortati ca sa plateasca o pensie alimentara copilului.
Buna seara. In cazul in care sotul se muta de acasa deoarece doreste divortul si sotia este impotriva se numeste abandon? Situatia implica un minor. Acesta va participa la cheltuieli ale casei si copilului. Il va afecta la divort?
Buna seara. In cazul in care unul dintre soti nu este de acord cu divortul, cum trebuie procedat? Mentionez ca este vorba despre existenta unui minor, rata la apartament si masina. In cazul in care sotul care doreste divortul, se muta, ii va creea probleme pe viitor?
Multumesc
Buna seara. As dori sa stiu cum trebuie sa procedez in cazul in care am divortat prin mediator, pentru a beneficia de pensia alimentara pt. doi copii minori (3 si 6 ani). Aceasta mi-a fost platita de catre tatal lor, direct in mana , dar as dori sa fie retrasa din salariu si transferata in contul meu. Trebuie sa deschid un proces, care sunt pasii le care trebuie sa ii parcurg si aproximativ cat ma costa? Va multumesc
Buna seara! As dori sa stiu care sunt pasii pt. divort cu doi copii( 3 ani, 3luni); cum va fi platita pensia alimentara; ma pot muta in chirie inainte de divort cu copiii (nu ma inteleg cu sotul), fara sa afecteze in viitor?
Multumesc
Discuție maternitate
Buna ziua. Momentan sunt in concediu de maternitate prelungit la al 3-lea an pt. handicap de gradul 2. Contractul de munca era pe perioada determinata si s-a incheiat dupa ce am nascut , dupa 3 luni.As dori sa stiu daca raman insarcinata in perioada aceasta, beneficiez de concediu de maternitate in continuare si cum se calculeaza?