avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort fara acordul unuia dintre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort fara acordul unuia dintre soti

Buna seara. In cazul in care unul dintre soti nu este de acord cu divortul, cum trebuie procedat? Mentionez ca este vorba despre existenta unui minor, rata la apartament si masina. In cazul in care sotul care doreste divortul, se muta, ii va creea probleme pe viitor?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:25, 21 Decembrie 2016
In cazul in care unul dintre soti nu este de acord cu divortul, cum trebuie procedat?

Cum trebuie procedat de catre cine, de cel ce doreste sau de cel ce nu doreste divortul ?
Cel ce nu doreste, de ce nu doreste, ca il iubeste pe celalalt ca la inceput sau ca au rate la apartament si masina ?
Spre linistea lui, ratele trebuie platite si dupa divort, iar divortul, nu obliga si la partaj.
Oricum, daca exista motive de divort, divortul se va pronunta, oricat se opune celalalt sot.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Decembrie 2016
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort si partaj danaanca danaanca Eu si sotul suntem in divort.In urma discutiilor am decis sa donam apartamentul fetitei.Fetita este minora ,are 9 ani,iar apartamentul este achizitionat cu ... (vezi toată discuția)
Divort, partaj vanatoruadriana vanatoruadriana buna ziua,as avea nevoie de niste lamuriri cu privire la un divort, vreau sa mentionez in primul rand ca sufar de cancer in faza aproape terminala,sunt ... (vezi toată discuția)
Părinții vor să divorțeze iar tata ne cere să plecăm din casă, deși apartamentul e proprietate comună. ce soluție avem? Anonymous9998 Anonymous9998 Bună ziua! Părinții mei nu se mai înțeleg de foarte mult timp, iar eu și mama mea locuim, terorizate am putea spune, cu tatăl meu în același ... (vezi toată discuția)