Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort fara acordul unuia dintre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort fara acordul unuia dintre soti

Buna seara. In cazul in care unul dintre soti nu este de acord cu divortul, cum trebuie procedat? Mentionez ca este vorba despre existenta unui minor, rata la apartament si masina. In cazul in care sotul care doreste divortul, se muta, ii va creea probleme pe viitor?
Multumesc
In cazul in care unul dintre soti nu este de acord cu divortul, cum trebuie procedat?

Cum trebuie procedat de catre cine, de cel ce doreste sau de cel ce nu doreste divortul ?
Cel ce nu doreste, de ce nu doreste, ca il iubeste pe celalalt ca la inceput sau ca au rate la apartament si masina ?
Spre linistea lui, ratele trebuie platite si dupa divort, iar divortul, nu obliga si la partaj.
Oricum, daca exista motive de divort, divortul se va pronunta, oricat se opune celalalt sot.
gi-jane2, moderator