avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1714 soluții astăzi
Forum Activitate TLG

Activitate TLG

Multumesc pentru răspunsuri. Mama locuiește la etajul 9 și blocul are lift. Însă sunt trepte de la intrarea în bloc până la lift ....cam 6 trepte....Spațiul de la intrarea în scară permite construirea unei rampe iar blocul are în jur de 40 de proprietari . Este bloc de 10 etaje cu 4 apartamente pe palier. Problema e că ne-am interesat, a venit o firmă să vadă și din cauza diferenței mari de nivel de la intrarea în bloc până la lift, au spus că nu se poate realiza rampa. Ar exista însă o posibilitate de a face o rampă mobilă pe care să pui caruciorul cu rotile și să-l coboare singură. Deci actionata electric. Nici asta nu ar fi problema ci prețul. Ar costa in jur de 40.000 lei. Ceea ce....este mult pentru asociația de proprietari. Din acest motiv întrebam de lege. Dacă însă inteleg că nu-i obligă........aici este problema.
Bună ziua. Am și eu o intrebare. Există vreo lege care să oblige asociația de proprietari să construiască o rampă pentru persoanele cu handicap? Pe cheltuiala asociației bineînțeles. Mama este la pat de ceva vreme și mai are de stat și datorită faptului că se poate deplasa doar cu scaunul cu rotile nu are cum coborî din bloc. Acest lucru s-ar putea realiza doar cu o rampă la intrarea în bloc. Vreau să fac o cerere catre asociație dar mi-ar fi foarte de folos dacă aș știi legea. Multumesc.
Buna ziua! Va rog sa imi spuneti la ce sa ma astept in urmatoarea situatie:
In 2010 am achizitionat niste marfa de la furnizorul meu. Au aparut niste probleme intre asociati (mentionez ca eu sunt doar administrator si firma are sediul social in apartamentul meu) si au decis sa lichideze afacerea. M-au imputernicit sa suspend activitatea si a fost ultimul moment cand am luat legatura cu ei.
Furnizorul mi-a inteles situatia si a acceptat sa-i stornez un rest de marfa (1100 lei valoare), m-a chemat sa iau factura de stornare dar a fost prea multa agitatie si nu am mai luat-o. Ulterior si el a dat faliment fiind lichidat de o firma de insolventa.
Am fost dat in judecata de firma de insolventa pentru acel debit, am demonstrat cu martori si registrele de stocuri ca stornarea s-a efectuat (era in 2012).
In 2014 am fost dat din nou in judecata dar in alt oras pentru acel debit, am dus hotararea judecatoreasca (irevocabila) dar s-a dat dreptate firmei de insolventa, am facut Apel am cerut sa fie reluata procedura, inscrisuri, proba cu martori dar l-au considerat Inadmisibil.
3 intrebari:
1)Mai am vreo cale de atac? Nu am primit inca comunicarea
2)Firma nu are decat 2 case de marcat, conturile au fost inchise, alte datorii nu are nicaieri si nici bunuri, pot sa ma execute pe mine(venituri sau bunuri) ca administrator?
3) Contractul de comodat pe sediul social a expirat, dar Reg. Comertului nu imi inchide firma pe motiv ca are activitatea suspendata (cei 3 ani au trecut), asociatii nu am de unde sa-i iau (3 la numar). Ce solutie ieftina exista?
Multumesc
Mi-a sosit acum o luna si ceva motivarea. Mi-a anulat suspendarea permisului pe motiv ca in sectorul de drum exista indicator de depasire interzisa insa marcajul era intrerupt si astfel ca se bat cap in cap. Judecatorul mi-a respins insa treaba legata de viteza motivand ca documentele politiei sunt in ordine. Prin urmare mi se restituie jumatate din amenda primita. Se pare ca politia nu a facut apel deoarece nu am gasit nimic pe portal.
Am scapat, o sa casc bine ochii de acum inainte
Răspuns la discuția Este posibil asa ceva?
Mi-a sosit motivarea in care se arata ca Prima hotarare se bazeaza pe dispozitiile OG nr. 5/2001
Prezenta cerere se intemeiaza pe procedura cererilor de valoare redusa, procedura instituita de art 1025 si urm C Pr.Civ. astfel ca nu se poate socoti ca exista aceeaşi cauza, obiect si aceleaşi parti. Pe de alta parte trebuie avute in vedere dispoziţiile alin 3 ale art 1020 C pr.Civ respectiv cele ale fostului art 11 ind 1 din OG 5/2001 conform carora ordonanţa de plata nu afecteaza fondul raportului juridic intre parti adica părţile se pot judeca si conform dreptului comun iar nu numai pe procedura speciala a ordonanţei de plata.
Din cuprinsul inscrisurilor depuse la dosar rezulta ca intre reclamanta si parata au existat relaţii comerciale. Urmare relaţiilor comerciale reclamanta a vândut iar parata a cumparat cantitati de marfa. Contravaloarea nu a fost achitata de către parata astfel ca parata datoreaza reclamantei sumele mentionate in facturile emise la 25.10.2010 respectiv la 29.10.2010, de xxx lei si xxx lei. Fiecare dintre facturile fiscale emise poarta numele paratei la rubrica „ cumpărător „ si poarta semnătură de primire a mărfii cumparate.
Având în vedere faptul că reclamanta a făcut dovada unei creanţe certe, lichide şi exigibile, fiecare factură fiscală cuprinzând valoarea prestaţiei, cererea urmează să fie admisă, aşa cum a fost formulată.
Va fi obligata parata la plata sumei neachitata.

Acum, sa inteleg ca judecatorul a considerat ca facturile in cauza nu sunt aceleasi facturi, firma mea nu e firma mea iar astia care m-au dat in judecata sunt altii?
Dupa cum spuneam e scor 1-1, judecatorul nu a anulat prima hotarare. Ce trebuie sa fac?
Multumesc
Acum un an si jumatate, firma mea a fost data in judecata pentru recuperarea unui debit. Luasem marfa de la o alta societate, nu am vandut-o, am returnat-o. Firma de la care luasem marfa a intrat in faliment iar Lichidatorul judiciar m-a dat in judecata. Bineinteles ca am avut castig de cauza, lichidatorul nu a vrut sub nici o forma sa accepte ca nu exista stornarea. Mi s-a dat hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
Acum 3 luni mi-a fost data din nou firma in judecata pentru acelasi debit, cu aceleasi hartii, aceleasi formulare etc. insa in orasul meu (data trecuta procesul a avut loc in orasul unde isi are sediul lichidatorul).
Am depus intampinare cu copie dupa hotararea judecatoreasca si surpriza...i s-a dat lichidatorului judiciar dreptate si sunt obligat sa platesc un debit care nu-mi apartine. Am drept de apel.
Cum sa interpretez asta? Am eu o hotarare, ei au o hotarare scorul e 1-1. Ce trebuie sa fac? Judecatorul o fi rasfoit macar dosarul?
Bine, bine, dar acest inscris-certificatul metrologic nu trebuie sa aiba o semnatura si o stampila a celui care l-a emis?
Ieri mi-a sosit plicul de la judecatorie cu intampinarea politiei. Ma mira faptul ca certificatul metrologic nu are nici o stampila a celui care l-a emis. Doar un conform cu originalul. Iar celelalte copii atasate sunt absolut ilizibile. Identific vag cate un cuvant doua dar nu se pot citi. Mai mult, viteza de pe imagini nu corespunde cu cea din PV. Ca sa nu mai vorbesc de neclaritatea lor.
Voi ce parere aveti?
cyan a scris:

cheltuielile de judecata (daca pierdeti).


Cam in ce consta cheltuuielile de judecata si care ar fi valoarea lor? Am vb. cu cineva care a facut un astfel de demers anul trecut, a pierdut si nu i s-a cerut nimic. Prevede noul cod de procedura civila altceva?
Multumesc pentru raspunsuri dar si moderatorului pentru modificarea titlului.
Cat priveste noua forma de derulare a procesului o fi bine? O fi rau?
De cand ma tot preocupa treburile acestea am auzit o gramada de grozavii. Situatia mea nici nu mai pare atat de grava. 17 ani am circulat fara sa ma intrebe nimeni nici de sanatate, acum realizez ca situatia e nasoala rau de tot si foamea de bani a guvernantilor impinge la lucruri absurde. Scuze de off...