avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Activitate marioarasimion

Activitate marioarasimion

Buna seara
Am incheiat un contract de asociere in participatiune eu intreprindere individuala cu o persoana fizica autorizata pentru desfasurarea activitatii de pensiune turistica si restaurant,eu participand cu obiectele mobiliare pentru care ne-am inteles sa imi plateasca o suma lunara iar el cu aprovizionarea,desfasurarea activitatii,emitere si incasari facturi din activitatea desfasurata.Pentru neindeplinirea clauzei contractuale mai exact a platii lunare la termenul scris in contract am procedat la rezilierea contractului la executor prin care i sa comunicat rezilierea.Persoana fizica la primirea comunicarii a eliberat imobilul si a plecat.Intrebarea mea este daca prin aceasta procedura la executor contractul este reziliat legal?
Buna ziua ,
Am nevoie de ajutor in urmatoarea situatie:
Sunt PFA si imi desfasor activitatea intr-un spatiu obtinut prin comodat de la un SRL.
Prin urmare achit facturile si utilitatile aferente spatiului mergand cu ele la ghiseu si platindu-le efectiv.
La ultimul control , facturile de telefon si electricitate pe ultimii 2 ani mi-au fost scoase de catre inspector de pe cheltuieli deductibile deoarece "nu erau emise pe numele PFA-ului meu" , ci pe numele proprietarului cladirii.
Acum sunt in situatia in care ar trebui sa platesc si amenda si impozit pe venitul realizat de cheltuielile scoase.

Doresc sa intreb daca motivatia inspectorului are baza legala si ce articol de lege prevede faptul ca facturile trebuie sa fie emise pe numele meu. Sau ce articol de lege prevede care sunt cheltuielile deductibile pe PFA.

Multumesc anticipat pentru ajutor!



As dori sa stiu daca se poate desface casatoria pe cale amiabila la notar in oricare oras sau numai acolo unde este adresa de domiciliu stabil?
Discuție prejudiciu
Am de platit un prejudiciu la Directia Generala A Finantelor Publice si nimeni nu stie unde sa platesc,mai precis in ce cont.Mentionez ca am proces pe rolul judecatoriei.
Multumesc