avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Activitate online_eu

Activitate online_eu

Răspuns la discuția executare silita
Pai in primul rand nu trebuie sa aibe nimic pe numele lui, eventual a firmei.
Răspuns la discuția executare silita
Da, totul este facut prin executor. In notificare i se aduce la cunostinta ca , contracutul este reziliat, pt nerespectarea obligatiilor( adica neplata chiriei), pt care imi datoreaza suma de...
Contractul este inregistrat la fisc, unde eu am platit in tot acest tipm impozit pe venit din chirie, insa eu niciodata nu am intrat in posesia chiriei, pt ca de fiecare data mi se promitea ca va achita toata suma restanta pana acum. Vreau sa mentionez ca nu mi-a dat nici o luna pe chirie de la inceputul contractului si pana acum ( este vb de 7 luni), de aceea intrebam daca ii pot face o plangere pe penal pt inselaciune si eventual abuz de incredere. Iar in legatura cu plata in numerar nici vorba.

Va multumesc mult pt raspuns!
Buna ziua! Sunt posesoarea unui spatiu comercial, pe care l-am inchiriat unei firme SC. Am incheiat cu SC. un contract de inchiriere pe o perioada de 3 ani. Una din obligatiile locatarului era sa-si plateasca chiria intr-un cont stipulat in contract. Acest lucru nu s-a intamplat, incat am fost nevoita conform contractului sa-i trimit o notificare de executare silita. Termenul este de 5 zile, de la emitrerea acestei notificari. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. In cazul in care acesta refuza sa semneze ca primeste aceasta notificare,executarea se va face in continuare?
2.In cat timp trebuie sa evacueze spatiul pt ca eu sa reintru in posesia lui?
3. In cazul in care nu figureaza nimic ca bun pe numele acestei firme, care sunt urmatorii pasi, pt ca eu sa-mi recuperez chiria?
4.Executarea se va face in baza unei hotarari judecatoresti?
5.Care ar fi fost modalitatile LEGALE, ca el sa plateasca aceasta chirie, in afara contului stipult in contract?
6. Ii pot face totusi si o plangere la parchet pt inselaciune?

Va multumesc, si va rog daca se poate , persoanele care sunt in masura sa-mi raspunda, sa-mi detaileze fiecare supunct. Va multumesc inca odata!
Răspuns la discuția Pagubit!
da, desigur. eu platesc impozit pe venit (veniturile pe care nu le-am incasat, evident). contracutl este inceput cu 1mai anul curent..
Răspuns la discuția Pagubit!
Cu toata stima, domnule avocat, insa el refuza sa raspunda la telefon, dar sa mai vina in fata unui eventual impaciuitor. E clar ca totul a fost cu rea credinta de la bun inceput. El ne-a facut un "contract de teapa", iar eu l-am semnat!. Eu chiar nu pot sa cred ca nu este nimic de facut in cazul celor ca ei....asa putem toti sa ne facem o mica afacere, si sa dam teapa, ca vorba aceea tot scapam, nu? Va rog sa imi dati un alt sfat, pt ca pe cale amiabila cu el nu ne putem intelege...nici macar nu isi mai face aparitia la bar( barul este inchis pt "inventar"), si nici la tel nu mai raspunde. Practic noi nu mai dam de el. Ce este de facut!?? Va mutumesc mult pt raspuns!
Discuție Pagubit!
Buna ziua! Rog frumos persoanele competente sa ma ajute cu un raspuns sau un sfat! Am inchiriat un spatiu unei societati care a infiintat un bar! Contractul este unul tip/standard( pe o perioada de 3 ani), adica el se obliga ca locatar sa isi puna pe numele lui toate utilitatile( gaze, apa, energie electrica) sa le plateasca la timp si sa-mi vireze chiria mentionata intr-un cont stipulat in contract. El nu si-a indeplinit nici macar una din aceste obligatii, ba mai mult s-a folosit de curentul si apa din imobilul meu, promitand ca in scurt timp isi va trece tot pe numele firmei. Am fost ingaduitor cu el si am acceptat termenele pe care el ni le promitea de fiecare data. Acum, aceasta firma refuza sa-mi plateasca facurile la utilitati si chiria, ba mai mult vrea sa rezilieze si contractul. Cum nu am ajuns la o cale amiabila, cu siguranta comform contractului se vor rezolva pe cale judecatoreasca. Stiu ca pe firma nu are nimic de valoare pt a recupera din paguba. Vreau sa stiu daca isi poate baga firma in insolventa raspunde el ca administrator pe persoana fizica? Si daca voi ajunge sa castig acest proces, si nu am bunuri sau bani de recuperat de la el, vroiam sa stiu daca el va plati cumva pt fapta sa, sau va scapa? Cum va fi tras la raspundere? PS. El inca mai ocupa acest spatiu "ilegal" dupa cum scrie in contract el se rezilia de la sine daca acesta nu platea utilitati sau chirie. Iar daca el va incerca sa plece fara acordul meu cu lucrurile din bar(lazi frigorifice, mese si tot ce detine el acolo) eu il pot opri? Pot chema Politia ca nu si-a respectat contracul si vrea sa fuga? Ce e de facut? Ajutati-ma va rog cu un sfat! Va multumesc!
Răspuns la discuția Buna ziua!
ok, am inteles! Va multumesc!
Răspuns la discuția Buna ziua!
Mda......Pai si atunci nu se numeste ca incurajam munca la negru? Adica eu sesizez organele competete de abaterile unor "mici patroni", si tot eu sunt in dezavantaj? Atunci sfatuiti-ma cum sa fac ca acest administrator sa fie prins cumva.....
Răspuns la discuția Buna ziua!
Multumesc frumos! Am omis sa intreb daca pot ramane sub anonimat?
Discuție Buna ziua!
Imi puteti spune va rog frumos cui sa ma adresez pentru a depune o sesizare in legatura cu munca la negru? Administratorul unui bar are 3 angajati pe care spune el ca ii are "declarati" cu 2 ore pe zi "part time", insa ei lucreaza de dimineata de la ora 09.00 pana la orele 01.00-03.. dimineata. Tot administratorul sustine ca daca va fi sa aibe "musafiri nepoftiti" le spune ca ei sunt platiti pt 2 ore, iar restul orelor le sta el ca administrator. Vreau sa ma asigur, ca, odata ce fac aceasta plangere, organele competente au suficienta rabdare incat sa stea cele "2 ore" (cat au ei stipulat in contract legal) incat sa-i prinda si pe ei ca lucreaza la negru, si sa fie prins si administratorul pt " evaziune fiscala"( pt ca pana la urma este considerata evaziune)?!
Va multumesc anticipat