avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate booboo2011

Activitate booboo2011

salut, am cumparat o camioneta basculanta pentru uz propriu, nu pentru business. am permis pentru categorie, conduc la diagrama. mai trebuie si altceva?
Buna seara, am vazut ca functionati pe PFA si cu firma de contabilitate si colaborare brokeraj. Intrebare: detin un contract de agent de asigurari tot in sistem de brokeraj si un spatiu central propriu, perfect pentru infiintarea unui mic birou. Doar in baza contractului de mandat pe care il am cu fima de brokeraj + autorizarea de la CSA care trebuie facuta mai nou, pot functiona? sau obligatoriu trebuie sa ma "transform" in persoana juridica.
Răspuns la discuția vreau sa imi deschid un birou
ok, dar in cazul in care eu imi deschid un pfa voi plati din nou acele retineri care deja mi se opresc din contractul de colaborare, nu-i asa?

in cazul semnarii unui contract de colaborare (contract de mandat) cu o firma de brokeraj in asigurari in calitate de agent de asigurare, iar eu ca si colaborator detin un spatiu pe care nu trebuie sa platesc chirie , pot sa imi deschid birou in care pot sa imi desfasor activitatea in baza acestui contract sau trebuie sa devin obligatoriu persoana juridica. Mentionez ca in baza contractului mi se vireaza toate taxele la stat (asta insemnand impozit pe venit, sanatate, pensie)?


Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine, pentru ca in acest caz nu stiu ce sa fac. Am cumparat din magazinul X o masina de rindeluit "PROFESIONALA", pentru prelucrarea unor scanduri care in mod normal trebuiau sa devina lambriuri de pus pe perete. Fericiti, eu si tatal meu venim acasa sa ne apucam de treaba. Dupa 10 scanduri masina s-a stricat. E in garantie ma duc cu ea inapoi, ori mi-o schimba, ori mi-o repara! Mi-au zis ca in termen de 15 zile e gata reparata. Astazi e a 14-a zi, in care m-au sunat cei de la service si mi-au spus ca trebuie sa imi dau acordul ca trebuie sa platesc 60 de euro, piesele care trebuiesc inlocuite. Bineinteles nu am fost de acord si le-am explicat ca nu voi plati acesti bani deoarece produsul este in garantie. Ajung pana la directorul magazinului sa vorbesc despre produs, care imi spune ca ei, doar vand produsele si mai mult decat sa il trimita la service nu are ce sa imi faca! Eu trebuie sa ma descurc cu cei de la service. Ok produsul il am de 3 saptamani, dintre care 2 zile a stat la mine si l-am folosit la 10 scanduri. I-am explicat ca eu nu voi suporta plata ceruta, iar dl. director mi-a spus ca cei de la service pot sa imi retina masina pana voi plati reparatia, daca nu mi-l da inapoi stricat. I-am mai explicat directorului ca masina cumparata nu este capabila sa rindeluiasca nici macar 2.5 mm cat scrie in cartea tehnica, iar ca in momentul in care s-a stricat o foloseam doar la parametrii de 0.5mm. Convorbirea a fost telefonica. Directorul imi inchide telefonul spunandu-mi ca trebuie sa se sfatuiasca in acest caz cu cel de la service. Dupa jumatate de ora revine cu un telefon in care imi spune ca imi vor repara aparatul, dar ca nu mi-l va mai repara daca se mai intampla ceva cu el, la sfarsit mentionandu-mi ca masina "PROFESIONALA" cumparata de mine nu este profesionala(e la hobby), dar noi oricum nu o folosim in mod profesional sa facem bani cu ea asa ca nu este nici o problema. Reactia mea #-o#-o . Pai eu pe ce am dat banii atunci? As dori sa imi dati banii inapoi, sa imi cumpar una profesionala, care sa lucreze intr-adevar la parametrii descrisi in cartea tehnica. Raspuns: "Sa fiti multumiti ca suportam noi costul reparatiei, mai departe sa va descurcati! " Ce pot sa fac in acesta situatie : fara bani (ca am platit masina), fara masina, si fara lambriuri pe pereti??? Va astept cu un raspuns , va rog frumos si va multumesc ca ma ajutati!