Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa imi deschid un birou
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa imi deschid un birou

in cazul semnarii unui contract de colaborare (contract de mandat) cu o firma de brokeraj in asigurari in calitate de agent de asigurare, iar eu ca si colaborator detin un spatiu pe care nu trebuie sa platesc chirie , pot sa imi deschid birou in care pot sa imi desfasor activitatea in baza acestui contract sau trebuie sa devin obligatoriu persoana juridica. Mentionez ca in baza contractului mi se vireaza toate taxele la stat (asta insemnand impozit pe venit, sanatate, pensie)?

ca sa functionati ca si birou sau punct de lucru...trebuie ca acesta sa fie deschis de cineva, fie dv ca pfa sau srl-ul dv, ii, etc...sau de catre cei cu asigurarile. nu orice pers fizica isi deschide un birou si presteaza o activitate...care la urma urmei, este comerciala...
ok, dar in cazul in care eu imi deschid un pfa voi plati din nou acele retineri care deja mi se opresc din contractul de colaborare, nu-i asa?