avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate dece84

Activitate dece84

Buna ziua.
Ma confrunt cu o problema destul de grava si nu stiu de unde sa incep in rezolvarea acesteia. Am achizitionat acum doi ani un apartament intr-un imobil nou. Dupa cateva luni de la mutare, au inceput sa apara diverse probleme. Mai intai, s-a infundat scurgerea de la canalizare si toata mizeria a ajuns la mine in casa, apartamentul fiind situat la parter. Am schimbat parchetul in hol (pana acolo ajunsese mizeria) si nu am facut scandal dezvoltatorului, deoarece am vazut ce au scos cei de la canalizare de pe tevi: saci de adezivi, prosoape etc. Urmatorul episod insa m-a scos din sarite: din cauza lucrarilor necorespunzatoare la instalatia de apa, teava de apa calda a cedat si, vreme de aproape doua luni pana au descoperit ca totusi vina le apartine, apa a curs incontinuu pe masinile vecinilor, s-a infiltrat in sapa apartamentului meu si a inceput sa urce pe peretii exteriori. Mi-au spart toata baia (finisata pe banii mei, de la dezvoltator apartamentul l-am cumparat nefinisat) si holul si mi-au facut o reparatie in bataie de joc (apartamentul avand garantie timp de 2 ani de la achizitionare). Au inceput apoi sa crape peretii din hol si bucatarie, pe toata lungimea tevilor de gaz. Au urmat peretii din living si dormitor. Pe langa aceste crapaturi, au aparut si fisuri verticale ale peretilor. Acum a cazut tencuiala si am observat ca si peretele de sub tencuiala e crapat. Toata iarna am avut factura la gaz dubla fata de apartamentele similare si nu putem sa stam desculti pe parchet nici cand sunt 25 grade in casa. Le-am facut sesizare si au spus ca o sa imi vina randul la reparatii probabil peste 3 luni. Eu nu mai am nevoie de reparatiile lor de mantuiala. As vrea sa stiu care sunt pasii de urmat pentru a-i obliga la repararea corespunzatoare sau la reducerea pretului platit pentru aceste vicii ale cladirii. M-am gandit la o expertiza tehnica, dar, din cate stiu, este foarte costisitoare si nu cred ca as avea cum sa recuperez costurile acesteia de la dezvoltator. As putea sa depun o petitie la Inspectoratul de stat in constructii? Sau la alte institutii abilitate? As aprecia mult orice sfat. Va multumesc.
Buna ziua.

Va rog sa-mi spuneti daca este legal a publica numele unui cetatean intr-un ziar local de mare tiraj, in urmatorul context: cetateanul introduce actiune in instanta impotriva primariei, care a construit bazinele de apa ale orasului pe terenul sau fara a i se solicita acordul. Dupa aproximativ 10 ani, sentinta definitiva si irevocabila obliga primaria la plata unei despagubiri in cuantum de aproximativ 100000 eur (reprezentand valoarea terenului, cheltuieli de judecata si cheltuieli executor). Executorul blocheaza conturile primariei si in aceeasi zi apare in ziar articolul ce prezinta toate aceste aspecte, inclusiv numele cetateanului. In acelasi articol se insinueaza ca, din cauza acestei popriri, primaria nu va mai putea organiza anuntatul festival al berii si nici nu va mai putea initia reparatiile necesare institutiilor de invatamant locale. Omul deja este apostrofat pe strada, ceea ce este chiar neplacut. Pe la poarta lui au inceput sa se adune seara diversi indivizi recunoscuti in lumea interlopa. Mentionez ca nu are statut de persoana publica, este un simplu pensionar ce locuieste cu sotia, copiii si nepotii in aceeasi curte. Ne puteti sugera ce e de facut? Multumiri anticipate!
procmarci a scris:

Formulati recurs in termen de 15 zile de la comunicarea sentintei judecatoriei, si motivati prin faptul ca ati fost plecat din tara, iar plangerea initiala ati introdus-o prin avocat, care a omis sa semneze la petent.
Solicitati casarea cu trimitere spre rejudecare, deoarece plangerea a fost anulata ca nesemnata, si solicitati rejudecarea la instanta de fond.
Deoarece nu s-a judecat fondul, aveti toate sansele, iar la rejudecare dosarul va fi repartizat la acelasi complet.


Stimate d-le avocat,

Am primit comunicarea si am decis ca voi formula recurs, asa cum m-ati sfatuit. As vrea sa va intreb totusi daca va fi nevoie sa anexez si documente care sa ateste faptul ca nu eram in tara si ca am introdus plangerea prin avocat.

Cu respect,

Am primit una singura, din care citez:
"Cu mentiunea de a semna plangerea" si "In caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata avand a se face in lipsa.".
La data cand am primit procesul verbal de contraventie nu eram in tara, l-a receptionat tatal meu. Tot pe el l-am rugat sa depuna si plangerea, intre doua deplasari. Am solicitat instantei sa judece cauza in lipsa mea, citatia abia acum am vazut-o si intr-adevar exista mentiunea de a semna plangerea. Rezolutia am vazut-o pe portal, inca n-am primit-o acasa.
Inteleg din mesajul Dvs. ca voi putea apela la recurs. Ce argumente ar putea sa aduca solutionarea favorabila? Multumesc!
Buna seara.

Am depus la judecatorie o plangere contraventionala pentru o amenda de la ANAF, insa cererea a fost anulata din lipsa semnaturii. Da...stiu ce o sa ziceti:)...am facut mai multe exemplare si din neatentie l-am depus tocmai pe cel nesemnat #-o.

Se poate face recurs sau redeschide dosarul?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția furt de identitate si frauda
Multumiri pt informatie! Am primit azi confirmarea.
Si mai departe ce fac? Astept sa primesc sau nu un raspuns de la politie?
Sau ar mai trebui sa ma adresez si in alta parte?
Buna ziua!

Am nevoie de ajutor si sfaturi int-o speta mai complexa.
Sunt cetatean roman. locuiesc in Oradea. Am primit in urma cu cateva luni, la adresa de domiciliu, o scrisoare recomandata, prin care eram notificat (ca si administrator al unei companii maghiare "X") ca a fost reziliat contractul de inchiriere pentru sediul companiei "X", pe motiv de neplata. Am fost la politie, le-am explicat despre ce este vorba, mi-au facut copii dupa notificare si plic, mi-au luat numarul de telefon...si ATAT. Nu m-a sunat nimeni nici pana in ziua de azi.
Zilele trecute, alta surpriza. Primesc din nou o hotarare judecatoreasca emisa de instanta maghiara, prin care se respinge cererea de insolventa a companiei maghiare "Y" (pentru o datorie cu multe 0-uri pe care o are la alta companie), al carei administrator sunt iarasi eu #-o.
Am cautat informatii publice despre cele doua firme si am descoperit cu stupoare ca le-am preluat de la cetateni maghiari in dec. 2011. mentionez ca datele mele din CI, ce apar la registrul comertului din Ungaria, erau corecte, mai putin numele mamei inainte de casatorie.
M-am deplasat la ANAF si am mai aflat acolo ca cele doua firme activeaza in domeniul cereale si m-au pus sa dau o declaratie cum ca nu am infiintat sau preluat niciuna din cele doua firme.
Pe urma, m-am dus din nou la IPJ sa depun o sesizare, dar mi s-a spus ca nu se poate sa primesc numar de inregistrare...ca in mod normal ar trebui sq ma adresez autoritatilor maghiare, ca acolo s-au produs evenimentele etc... Adica cum??? Daca se petreceau in Japonia, trebuia sa merg pana acolo??? Sunt cetatean ROMAN, chiar daca am nume de ungur. Am trimis pana la urma sesizarea prin posta, cu confirmare de primire, acum o saptamana. Nici pana in ziua de azi nu mi-a venit confirmarea...
Oare ce ar trebui sa mai fac? cei de la finante mi-au spus ca este posibil sa mai apara si alte firme pe numele meu in viitor...