avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate roxanaandrei77

Activitate roxanaandrei77

Răspuns la discuția divort cu copil minor
buna dimineata ba da doresc sa divortez dar nu de comun acord acest om si-a batut joc de mine in momentele in care am avut nevoie de el ma abandonat insarcinata fiind .
Dupa o abesenta de cateva luni se intoarce si spune ca vrea sa divorteze avem si un copil mic .
Răspuns la discuția pot refuza divortul?
citind art.38 "Art. 38*
Instanta judecatoreasca poate desface casatoria prin divort atunci cand, datorita unor motive temeinice, raporturile dintre soti sunt grav vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila.
Divortul poate fi pronuntat si numai pe baza acordului ambilor soti, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
a) pana la data cererii de divort a trecut cel putin un an de la incheierea casatoriei
si
b) nu exista copii minori rezultati din casatorie.
Oricare dintre soti poate cere divortul atunci cand starea sanatatii sale face imposibila continuarea casatoriei.
La solutionarea cererilor accesorii divortului, referitoare la incredintarea copiilor minori, obligatia de intretinere si folosirea locuintei, instanta va tine seama si de interesele minorilor. "

am inteles ca nu se poate incheia divortul daca nu a trecut un an de casatorie.
buna ziua sunt casatorita de 5 luni cu un cetatean strain, am nascut acum o luna. sotul nu a mai venit in romania de 5 luni, mai exact dupa casatorie , nu a venit sa vada nici copilul, iar acum vrea divortul. poate divorta atat de usor? eu ce as putea face? am inteles ca nu ar putea sa divorteze daca eu nu sunt de acord pana la implinirea varstei de un an a copilului. se numeste abandon familiar ce a facut el? nu a fost langa mine nici fizic nici material. multumesc
Răspuns la discuția divort cu copil minor
buna ziua ma ajutati va rog cu cateva sfaturi?
Sotul meu cetatean strain nu a mai venit la acasa timp de 5 luni intre timp am nascut a refuzat sa vina nu a fost langa mine nici fizic nici material ..in cazul unui divort pot sa resping cererea de divort ? mentionez ca sunt inca lauza .
Răspuns la discuția divort cu copil minor
problema mea este urmatoarea ..tatal copilului deci sotul meu nu vine sa recunoasca copilul este cetatean strain nu am divortat dar casatoria mea cu el este un esec..Ce pot face ;cu siguranta o sa divortam si as fi dorit ca copilul meu sa nu mai poarte numele lui pot parintii mei sa-i dea numele meu de fata?
Cum sa procedez in situatia acesta?
La tata se trece din oficiu numele lui? eu nu am nici buletinul lui nici macar o copie nu am decat certificatul de casatorie.
La declararea bebelusului a certificatului de nastere ,al dosarul de alocatie pentru copil, la dosarul de CCC daca nu am acces la actele sotului cum pot rezolva problemele care o s ale intampin?
Buna dimineata va rog cine ma poate ajuta cu raspuns
Ce pot face in situatia in care sunt casatorita cu un cetatean strain si acesta nu vine in tara la nasterea copilului nostru .
Pentru dosarul de alocatie am inteles ca trebuie si buletinul in original al sotului de asemenea si pentru CCC, ce pot face in aceasta situatie .eu nu am decat copia .
multumesc

Răspuns la discuția divort cu copil minor
Va multumesc pentru raspuns acum am inteles cum stau lucrurile.
Buna ziua sunt casatorita si urmeaza sa am un copil in cazul unui divort eu revin la numele de dinainte de casatorie dar copilul meu ramane pe numele sotului?
Doresc sa stiu in situatia in care copilul nu este recunoscut de tata el tot poarta numele lui deoarece eu sunt casatorita cu el si am numele lui ,atunci cand divortez pot schimba numele copilului?
Dar in situatia in care copilul este recunoscut de tatal lui si eu revin la numele dinainte de casatorie copilul ramane cu numele tatalui?
Intreb acest lucru deoarece sunt in prag de divort si o sa am un copil am nevoie de un sfat cum este mai bine ca copilul meu sa fie recunoscut de tatal lui s-au sa trec tata necunoscut?
multumesc pentru raspuns
Buna ziua doresc sa va intreb daca mesajele de amenintare prin telefon si convorbirea telefonica inregistrata in care o persoana este amenintata poate fi de folos intr-un eventual proces de divort.
De asemenea daca o persoana este amenintata printr-un mesaj trimis prin yahoo mail se ia in considerare si constituie proba in proces .