avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate Yahweh

Activitate Yahweh

Salut,

Acum aporximativ 2 ani, mi-am facut abonament la cablu si internet la o firma locala pe numele Spot Telecom, iar la inceputul acestui an, am aflat ca firma respectiva a fost cumparata de AKTA, si astfel m-am trezit cu contract cu tot mutat la AKTA, cat de legala e chestia ? eu n-am semnat niciun contract cu AKTA, nici macar n-am fost anuntat in momentul in care firma SPOT a fost cumparata de AKTA, am aflat abia dupa o luna, ce pot face intr-o astfel de situatie ? deoarece eu nu vreau sa continui cu cei de la AKTA, serviciile sunt foarte slabe calitativ, pur si simplu m-am trezit cu un contract mai mare decat cel semnat cu cei de la SPOT si cu servicii mai slabe ... nu vreau sa platesc asa ceva.

I-am contactat pe cei de la AKTA si mi-au spus ca nu pot anula contractul decat daca anunt cu 30 de zile inainte, dar eu nu mi-am dorit serviciile lor si nici nu vreau sa le platesc, ce sa fac ?
Salut,

Am un amic, care acum aproximativ 2 luni si-a primit in casa un var, sa stea la el deoarece individul nu mai avea locuita. Din vorba in vorba, amicul meu i-a spus varului sau, pe care l-a primit in casa, ca ar vrea sa faca un imprumut la banca pentru nevoi personale, acesta ( varul ) sa oferit sa-l ajute spunand ca are ceva "pile" pe la banca si ca ar putea sa-i ofere un imprumut de 35.000 lei, in schimbul a 1000 Euro. Amicul meu i-a dat acesti 1000 de euro, erau si vreo doi martori in camera in mementul in care i-a dat acesti bani, varul sau a plecat spunand ca trebuie sa dea acei bani cui trebuie, si de atunci nu l-a mai vazut si nici la telefon nu mai raspunde.

Ce ar putea face intr-o astfel de situatie ?
Răspuns la discuția Mi-au ridicat masina Dr. Taberei
Am recuperat-o am platit aproape 700 LEI ,reprezentand : Ridicare Auto , Transportul Auto precum si Depozitarea ,desi din cate am citit pe internet Depozitarea se achita doar daca masina este depozitata mai mult de 24 de ore ,nu era niciun semn cum ca stationarea ar fi interzisa.Nu am primit niciun PV de la firma repectiva si mi-au spus ca nici prin posta nu-mi va veni niciun proces verbal :) .Care sunt sansele de castig daca ii actionez in instanta ?
Astazi am stationat timp de 5 minute in zona Pietei Moghioros ,in jurul meu mai erau masini parcate,iar cand m-am intors surpriza masina disparuse.
Daca ii actionez in judecata am vre-o sansa sa castig ?
Răspuns la discuția Somaj dupa terminarea facultatii
daca au trecut cele 60 de zile de la data absolvirii si nici nu mi-am gasit un loc de munca intre timp, nu se mai poate sa imi depun dosarul pentru somaj ?
Răspuns la discuția Ddatorii pe firma sechestru
Bunurile sunt ale mamei ,nu ale societatii.
Buna ziua,

Am o nelamurire,mama mea detine o firma unde si-a bagat si cartea de munca sa "mearga" in continuare,dar in ultimul timp nu a mai platit taxele necesare pentru sustinerea cartii de munca in functiune si s-au acumulat datorii de aproximativ 10.000 LEI ,intrebarea este urmatoarea,ar putea afecta aceasta datorie si celelalte imobile si mobile pe care le are pe numele ei ? casa,masina,terenuri,etc ? ar putea statul sa puna sechestru pe ele ?