avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate ioanadaniel

Activitate ioanadaniel

va multumesc pentru raspunsuri. situatia e cat se poate de neagra. prietena mea nu era casatorita la data decesului soacrei; de asmenea, socrul ei avea apartamentul de dinainte de a se casatori prietena mea(sotul decedat nu mai avea frati). deci pot sa inteleg ca unica mostenitoare a apartamentului este fiica plecata.
buna ziua. poate ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema.
Unei prietene ia murit sotul. Ce drepturi are ea in urmatoarele conditii:
Sotul ei avea o fata din prima casatorie, cu prietena mea nu avea nici un copil (erau casatoriti de 10 ani). Apartamentul in care traiau ei este pe numele socrului prietenei mele (care este f bolnav si pe care ea il ingrijeste). La moartea socrului, ce drepturi ar mai avea prietena mea asupra apartamentului, acesta nefiind pe numele sotului decedat, ci al socrului ei? Mentionez ca soacra prietenei mele este moarta de 10 ani, dupa ea nefiind facuta inca succesiunea.
Va rog un raspuns, sa stim la ce sa ne asteptam. Multumesc.
Răspuns la discuția cumparare casa intabulata gresit
la vanzator pot avea pretentii doar pe cale legala, adica sa.l dau in judecata, sau altfel (daca reusesc sa ma inteleg cu el)?si daca il dau in judecata, ce pretentii pot avea de la el?
va multumesc pt raspuns.
buna ziua.
am cumparat o casa cu teren (500 mp), intabulate de prin 2001. ideea este ca am masurat si am constatat ca nu corespunde exect cu ceea ce reiese din masuratorile cadastrale, in sensul ca jumatate de metru intra la vecinul (de precizat: casa mea si cea a vecinului au facut parte din aceeasi gospodarie. Ele au fost intabulate separat, cu delimitare 500mp si 300mp, de aceeasi persoana expert autorizat, in acelasi timp, dar ideea este ca jumatate de metru se suprapune cu terenul vecinului, care deja si.a facut gardul).
ce pot face in acest sens? sa cer noi masuratori cadastrale, trebuie sa platesc intabularea?mai pot avea vreo pretentie de la vanzator, daca actul de vanzare-cumparare este incheiat de o luna?
multumesc pt. raspuns
functionar public
prevederea asta o stiam, dar nu stiu daca se aplica pentru concediile de crestere copil luate inainte de 2012 sau la cele de dupa 1 ianuarie 2012?
si vechimea este luata in considerare doar la calculul sporului de vechime sau si la promovarea in grad?
buna ziua.
sunt economista la spital si din anul 2008 pana in august 2012 am fost in concediu de crestere copil (pt. doi copii, concediul pt al doilea copil l.am luat in prelungirea primului concediu). Din august 2012 m.am intors la serviciu, avand incadrarea de economist II. As vrea sa stiu daca perioada cat am fost in crestere copil este luata in considerare la trecerea intr.un grad superior? Dar la acordarea sporului de vechime in munca? Ma poate ajuta careva cu vreun raspuns?
Va multumesc.
intampinarea trebuie depusa personal de persoana citata in proces sau poate si o alta peroana sa o depuna, cum ar fi sotia, fara sa aiba o imputernicire in scris?
daca depun o intampinare la un proces in care sunt chemat in calitate de garant, trebuie sa ma prezint la proces? in intampinare mi.am expus punctul de vedere si am anexat documentele care sa ateste plata unui debit restant.