avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate ada1973

Activitate ada1973

Am inteles ascest aspect. Dar, fisa postului meu specifica si alte atributii de serviciu decat cele pe care le prevede functia de casier. Compartimentul financiar contabil fiind unul restrans numeric trebuia sa pot intocmi orice situatie sau sa efectuez orice activitate pe care momentul zilei o cerea (am tinut vreo cateva luni si salarizarea...). Ca si experienta profesionala eu ce pot sa spun?
Buna ziua,
Sunt angajata unei firme de 14 ani. Din 2004 am ocupat funtia de economist-casier. Functia presupunea ca pe langa activitatea specifica functiei de casier indeplineam si alte sarcini specifice activitatii de economist (evidenta materialelor si a debitorilor). Deci postul prevedea studii superioare.
Din 2010 pana pe 6 decembrie 2012 am avut contrctul individual de munca suspendat pentru crestere copil (nascut in ianuarie 2010).
Constat cu uimire faptul ca la reintoarcerea la serviciu, sunt reangajata pe functia de casier, functie care imi revine de cand evidenta salariatilor se tine electronic, adica inca din perioada in care aveam contractul individual de munca suspendat. Explicatia doamnei care se ocupa de personal este ca nu a regasit in revisal functia pe care eu eram incadrata.
Este posibila modificarea funtiei in perioada in care contractul individual de munca este suspendat,in mod unilateral de catre angajator?
Buna ziua,

Ma aflu in fata mai multor neclaritati pentru care va rog sa ma ajutati.
1. Sunt angajata a unei firme de 14 ani. Din 2004 am ocupat funtia de economist-casier. Functia presupunea ca pe langa activitatea specifica functiei de casier indeplineam si alte sarcini specifice activitatii de economist (evidenta materialelor si a debitorilor). Deci postul prevedea studii superioare.

2. Din 2010 pana pe 6 decembrie 2012 am avut contrctul individual de munca suspendat pentru crestere copil (nascut in ianuarie 2010).
Constat cu uimire faptul ca la reintoarcerea la serviciu, sunt reangajata pe functia de casier, functie care imi revine de cand evidenta salariatilor se tine electronic, adica inca din perioada in care aveam contractul individual de munca suspendat. Explicatia doamnei care se ocupa de personal este ca nu a regasit in revisal functia pe care eu eram incadrata.

3. Semnez actul aditional in decembrie 2012 in care este specificata noua functie si faptul ca beneficiez de un anumit salariu brut (mai mic decat cel de la care am plecat) si bonuri de masa. Constat din nou cu uimire ca nu mi se acorda bonuri de masa pe decembrie (proportional cu zilele lucrate) motivand directorul economic ca acestea se acorda din a doua luna de serviciu.

Ca nu se mai doreste prezenta mea in firma am priceput, dar intreb:
- este posibila modificarea funtiei in perioada in care contractul individual de munca este suspendat unilateral de catre angajator?
- daca in actul aditional incheiat la contractul individual de munca este specificata data de la care imi inceteaza suspendarea contractului si drepturile salariale care imi revin, pot acorda discretionar doar ceea ce doresc din pachetul salarial?

In speranta ca am fost coerenta in exprimare astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra.
Multumesc pentru raspunsul detaliat.
Buna ziua,
Suspendarea CCC expira in cazul copilului cu handicap la implinirea varstei de 3 ani sau la expirarea certificatului de handicap in cazul in care aceste date nu coincid?
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri si va doresc multa sanatate.
Multumesc foarte mult pentru ajutor domnule Tudor Valeriu.
Puteti,va rog, sa-mi precizati legislatia la care sa fac referire in intrevederea mea cu angajatorul, avand in vedere ca acesta se asteapta sa revin in ianuarie 2013?
Buna ziua,
Sunt in concediu de crestere copil pana la varsta de 3 ani. Copilul are un certificat de handicap mediu care expira in data de 6.12.2012 si implineste 3 ani pe data de 5.01.2013. Decizia de suspendare a CIM este pana la data de 5.01.2013.
Cererea de reluare a activitatii se face incepind cu data de 7.12.2012 sau cu data de 6.01.2013. In cea din urma situatie cum se procedeaza pentru perioada neacoperita de certificatul de handicam mediu? Mentionez ca problemele medicale pentru care copilul a primit certificatul s-au rezolvat.
Multumesc anticipat pentru ajutor.