avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate Prescurea

Activitate Prescurea

Stie cineva daca s-a modificat ceva cu taxa de inmatriculare?Pt o masina din 1998,motor 1.8,benzina,euro 2,cam cat ar trebui sa platesc ca sa o inscriu?Multumesc.
:sorry:
Răspuns la discuția Cum contest un proces verbal
As dori mai multe detalii daca se poate.Multumesc.
Ieri,am avut un incident.Eram cu masina cand,intr-o curba,un sofer a aparut in fata mea,mai bine spus,a trecut pe partea mea si si-a rupt oglinda.Eu nu am avut nici o paguba materiala.A avut pretentia sa-i platesc oglinda si,pt ca nu am f de acord am mers amandoi la politie.Mentionez ca eu am avut 2 martori in masina iar bucatile lui de oglinda au cazut pe partea mea de mers.Cu toate ca a recunoscut ca a avut viteza pe un drum cu polei.politia ne-a dat amenda la amandoi 210 ron de fiecare si 6 puncte.Eu vreau sa contest procesul verbal pe care,l-am mai si semnat?X-(Am vreo sansa de castig?
Are gradul 2 din cate stiu ,iar acolo unde lucreaza trebuie sa fie disponibila 24 ore din 24.Revin la aceeasi intrebare=In acest caz,i se poate face ceva?Am inteles ca ,in prima faza este cautata acasa.Ce se intampla daca nu este gasita?Multumesc.
Am o cunostinta care beneficiaza de pensie de boala de peste 5 ani.Tot cam de atunci merge regulat in Germania,la lucru.Mai exact are grija de persoane batrane.Mentionez ca nu lucreaza cu contract.O persoana binevoitoareX-( i-a facut o reclamatie la organele competente.Are ce sa-i faca daca se dovedeste ca nu este acasa?Este plecata de 2 luni si sta 6luni,deci ar trebui sa se intoarca in primavara.Multumesc.
Cu apartinatorii au mai discutat si alte persoane,in sensul ca ,sa nu-l mai bata pe bietul om.Problema este ca,de cate ori acestia consuma alcool,si asta se intampla destul de des,il bat.Societatea in care traim este neaparat nevoie sa fie nepasatoare?
Am un vecin cu handicap,care este abuzat de familie,atat psihic cat si fizic.Zilnic i se administreaza cate o corectie din diferite motive.Am sesizat primaria care,a discutat cu familia in cauza.Problema este ca,acum au o problema cu mine,ma jignesc,ma apostrofeaza.Ce ar trebui sa fac?
Răspuns la discuția Taxa inmatriculare
Problema este ca,am inteles ca pana la 1 ianuarie nu se mai plateste taxa.E adevarat?
Am un baiat de 17 ani,sun divortata de 13 ani si,in primii 4 ani am primit pensie pt copil de la fostul sot.Problema este ca de 9 ani nu mai plateste pensie alimentara,nu stiu nici o adresa unde poate fi gasit pt ca,intre timp,s-a mutat de mai multe ori.,probabil sa-i pierdem urma.La judecatorie mi se spune ca,daca nu-i cunosc domiciliul,este greu de gasit,dar oare imposibil?In cazul in care dau de el,imi plateste si pensia din urma?
Am un Renault Laguna din 1999,1.8 benzina,adus recent din Germania.Stie cineva cat m-ar costa sa o inscriu in Romania?